به گزارش خبرنگار ایرنا، دولت سیزدهم برای تحقق وعده ساخت چهار میلیون واحد مسکونی، «۲ گام ۲ ساله» پیش بینی کرده است؛ گام اول احداث ۲ میلیون مسکن طی ۲ سال و گام دوم تکرار گام اول. با این تفاوت که بخش زیادی از مقدمات گام دوم در دل گام اول انجام می شود و […]

به گزارش خبرنگار ایرنا، دولت سیزدهم برای تحقق وعده ساخت چهار میلیون واحد مسکونی، «۲ گام ۲ ساله» پیش بینی کرده است؛ گام اول احداث ۲ میلیون مسکن طی ۲ سال و گام دوم تکرار گام اول. با این تفاوت که بخش زیادی از مقدمات گام دوم در دل گام اول انجام می شود و به گفته وزیر راه و شهرسازی، کار بسیار آسانتر خواهد بود. 

بر اساس سهمیه‌بندی وزارت راه و شهرسازی قرار است طی چهار سال آینده ۱۱۶ هزار واحد مسکونی در استان کرمانشاه ساخته شود. عملیات اجرایی ۱۸ هزار و ۴۷۷  واحد آن روز ۲۴ بهمن ماه با حضور وزیر راه و شهرسازی در استان کرمانشاه کلید خورد.

«رستم قاسمی» صبح یکشنبه بلافاصله پس از ورود به فرودگاه به ساختمان اداری آن رفت و در جلسه شورای مسکن استان کرمانشاه گفت: در سفر رییس‌جمهوری به این استان هم که در آینده نزدیک انجام خواهد شد ساخت حدود ۲۰ هزار واحد مسکونی دیگر شروع خواهد شد.

بجای واحد مسکونی، شهر می‌سازیم

یکی از انتقادات پرتکرار فعالان اقتصادی به طرح «مسکن مهر»، نواقص این طرح بویژه کم توجهی به زیرساخت های آموزشی، درمانی، راه، فضای سبز، ورزشی وفرهنگی بود؛ انتقادی درست که دولت سیزدهم آن را در طرح «نهضت ملی مسکن» بکار گرفته و درصدد ارائه یک طرح کم نظیر به ملت است.

همین موضوع دغدغه اصلی «بهمن امیری مقدم»، استاندار کرمانشاه هم بود که در جلسه شورای مسکن بیان کرد و از وزیر راه و شهرسازی خواست که پروژه‌های طرح نهضت ملی مسکن با زیرساخت های کامل تحویل مردم شود و ساکنان دیگر دغدغه‌های آموزشی، فرهنگی، درمانی و امنیتی نداشته باشند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
نرخ بهبودی بیماران کرونایی به 95.4 رسید/ عادی انگاری وضعیتشیوع بیماری را بحرانی می‌کند + نقشه

وزیر راه در کرمانشاه البته از رفع اشکالات طرح مسکن مهر در نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: همزمان با ساخت مسکن تمام زیرساخت‌های لازم نیز ساخته می‌شود و ما در واقع به‌جای ساخت واحد مسکونی صِرف، «شهر» می‌سازیم.

به گفته رستم قاسمی، تراکم مسکن مهر ۱۲۰ واحد در هکتار بود که ما آن را در طرح نهضت ملی مسکن به یک‌سوم کاهش داده‌ایم و فاصله بلوک‌ها را زیاد کرده‌ایم تا فضای تنفس و زندگی راحت تری را برای مردم به وجود بیاوریم.

قاسمی خبرهای خوبی هم برای مجردها و خانوارهای پرجمعیت داشت. او با بیان اینکه دست کم ۴۸ درصد از سبد هزینه خانوارها مربوط به مسکن است، گفت: یکی از موانع ازدواج ۹ میلیون جوان مجرد هم نداشتن مسکن است که ما در این راستا ثبت‌نام مجردها در طرح نهضت ملی مسکن را پیش‌بینی کردیم.

او همچنین خبر داد که «به خانوارهایی که سه تا چهار فرزند داشته باشند، زمین مجانی برای ساخت مسکن داده می‌شود.»

۱۸ هزار و ۴۷۷ واحدی که امروز ساخت آنها در کرمانشاه آغاز شد، در قالب چند طرح جدا پیگیری می شود که وزیر راه و شهرسازی خودش ۲ طرح را کلنگ زنی کرد. ابتدا با «پرویز فتاح»، رییس بنیاد مستضعفان به شهرک دولت آباد شهر کرمانشاه رفت و با همدیگر تریلر میکسر بتون را روشن و طرح ساخت ۶ هزار واحد مسکونی را آغاز کردند.

به گفته فتاح، این ۶ هزار واحد در ۴۷ هکتار زمین ساخته می شوند که آن را بنیاد مستضعفان به صورت رایگان اهدا کرده و خود بنیاد هم آن را می سازد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
برپایی ده «ایستگاه سلامت» در مناطق حاشیه نشین

به گفته فتاح، بنیاد مستضعفان با اجازه رهبر معظم انقلاب ۹۰۰ هکتار زمین دیگر هم در سراسر کشور به طرح نهضت ملی مسکن اهدا کرده‌ است.

«ابراهیم عزیزی»، نماینده مردم کرمانشاه و نایب رییس کمیسیون تلفیق مجلس هم در این آیین کلنگ‌زنی، از حمایت ویژه خانه ملت از طرح نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: دولت انقلابی ساخت مسکن را نصب‌العین خود قرار داده و همه دستگاه‌های اجرایی هم باید در وسط میدان حاضر شوند و در به ثمر رسیدن این طرح همکاری کنند.

کلنگ زنی دوم وزیر راه عملیات اجرایی ساخت چهار هزار واحد مسکونی توسط سپاه حضرت نبی اکرم(ص) در شهرک ظفر شهر کرمانشاه بود؛ ۶۵ بلوک هفت طبقه با مساحت هر واحد ۱۱۵ مترمربع که برای شاغلان و بازنشستگان بدون مسکن سپاه کرمانشاه ساخته می شود.

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۱۴ شهرستان، ۳۱ بخش، ۳۲ شهر، ۸۶ دهستان و ۲ هزار و ۵۹۵ آبادی دارد و ۲.۴ درصد جمعیت کشور در این استان سکونت می‌کنند که از این تعداد ۷۵ درصد در نقاط شهری و ۲۵ درصد در نقاط روستایی زندگی می‌کنند.