به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه ، نشست هم‌اندیشی رسانه‌ای و تبادل تفاهم‌نامه همکاری‌های پژوهشی دانشگاه رازی، پایگاه جهانی منظر فرهنگی اورامانات با رویکرد بهره‌مندی از ظرفیت‌های ثبت جهانی این منطقه و ارائه دستاوردهای دانشگاهی در این حوزه برگزار شد. محمدنبی ‌احمدی سرپرست دانشگاه رازی استان کرمانشاه در این نشست اظهار داشت: رویداد مهم ثبت […]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه ، نشست هم‌اندیشی رسانه‌ای و تبادل تفاهم‌نامه همکاری‌های پژوهشی دانشگاه رازی، پایگاه جهانی منظر فرهنگی اورامانات با رویکرد بهره‌مندی از ظرفیت‌های ثبت جهانی این منطقه و ارائه دستاوردهای دانشگاهی در این حوزه برگزار شد.

محمدنبی ‌احمدی سرپرست دانشگاه رازی استان کرمانشاه در این نشست اظهار داشت: رویداد مهم ثبت جهانی هورامان از موضوعاتی است که همه باید نگاه ویژه‌ای به آن داشته باشیم و این موضوع فرصت مغتنمی را در اختیار دانشگاه رازی قرار می‌دهد که در ابعاد استانی، ملی و حتی جهانی به صورت ویژه به آن بپردازد.

وی عنوان کرد: امید داریم دانشگاه رازی به عنوان مرجع علمی غرب کشور بتواند برای پاسداشت و گرامیداشت و گستره این میراث فرهنگی نقش بسزایی را ایفا کند و جا دارد در این زمینه همایش‌های بین‌المللی، نشست‌های علمی، پژوهشی و حتی آموزشی برگزار شود که این دانشگاه با تمام ظرفیت از این موضوع استقبال می‌کند.

احمدی گفت: این اتفاق بزرگ موضوعی است که نه تنها برای جمعیت کشور ایران بلکه برای ۴۰۰ میلیون نفر جمعیت کشورهای همسایه و جلب گردشگران از نقاط مختلف جهان یک ظرفیت محسوب می‌شود و و همایش بین‌المللی نیز در پنجم مرداد ۱۴۰۱ برگزار خواهد شد.

گوهری سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه نیز در این نشست با ابراز امیدواری از اینکه ثبت جهانی اوارمانات محصولی برای وفاق ملی و همدلی بیشتر باشد اظهار داشت: ثبت جهانی اوارمانات رویداد مهمی است که می‌تواند در مسیر توسعه تأثیرات ملی و منطقه‌ای داشته باشد.

وی عنوان کرد: لازمه این کار این است که راه را اشتباه نرویم و در صیانت و حفاظت از این میراث به درستی عمل کنیم و به طور قطع هیچ راهی درست‌تر از راه علمی و پژوهشی نیست و همه ما باید به علم پناه ببریم که آزمون و خطا، مسیر اشتباه و هدررفت منابع نداشته باشیم.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
کرمانشاه ۵۴ شهید روحانی دارد

گوهری گفت: ثبت جهانی اورامانات متعلق به استان خاصی نیست و یک ظرفیت جهانی است و میراث فرهنگی از برنامه‌ها و پیشنهادات دانشگاه رازی استقبال می‌کند.

فاضلی مدیرکل ارشاد استان کرمانشاه نیز در این نشست اظهار داشت: هر گونه اتفاقی در اورامانات باید با روحانیت مستقر در منطقه هماهنگ شده باشد زیرا آنچه در اورامانات رخ می‌دهد به شدت متأثر از آرا، اندیشه‌ها و نظرات روحانیون معزز حاضر در منطقه به‌ویژه شهرستان پاوه است در غیر این صورت ابتر باقی می‌ماند.

وی با اشاره به اینکه یکی از ظرفیت‌های عمده در اورامانات حوزه هنر به ویژه هنر موسیقی است و این یک ظرفیت محسوب می‌شود عنوان کرد: ظرفیت هنر بسیار نافذ و فراگیر است و در انعکاس ظرفیت‌های این منطقه باید مورد توجه قرار گیرد.

فاضلی با اشاره به موضوع اتصال منطقه اورامانات ایران به عراق گفت: استان‌های مرزی عراق تعلق خاصی به منطقه اورامانات ایران دارند و در سال ۹۶ و ۹۷ نیز چند تفاهم‌نامه با استانداری حلبچه و سلیمانیه با استانداری وقت کرمانشاه منعقد شد.

وی با بیان اینکه امسال روز ملی کرمانشاه توسط شورای فرهنگ عمومی کشور ثبت و به استان ابلاغ شد و از سال بعد در تقویم ذکر می‌شود افزود: وزارت‌های مختلف متأثر از شورای فرهنگ عمومی کشور موظف شده‌اند برای این موضوع ظرفیت و سهم تخصیص دهند.

طالب‌نیا مدیر پایگاه جهانی اورامانات در این نشست با اشاره به اینکه جایگاه مطبوعات و رسانه در ثبت جهانی رسانه بسیار قابل توجه بود اظهار داشت: یکی از بزرگترین ضعف‌ها در پروژه‌های اجرایی این است که کار پژوهشی قابل توجهی آن‌ها را پوشش نمی‌دهد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
ضرورت مدیریت آرامستان‌های کرمانشاه در پنجشنبه آخرسال

وی عنوان کرد: چنانچه پروژه‌ای عقبه علمی داشته باشد به طور قطع زیرساختی انجام و بسیاری از خطاهای آن حذف می‌شود.

طالب‌نیا گفت: امید داریم این تفاهم‌نامه به سمت و سویی برود که معضلات و مشکلات رفع شود و علاوه بر آن بتوانیم از پژوهشگرهایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند و دانشجویان استفاده کنیم و سطح جهانی این منطقه ارتقا یابد.

مدیر پایگاه جانی اورامانات با بیان اینکه جایگاه علمای دینی هورامان بسیار ویژه است و علاوه بر جایگاه روحانیت نگاه جامعه‌شناسانه‌ای به منطقه دارند عنوان کرد: دستاوردهای ثبت جهانی اورامانات به عنوان وسیع‌ترین منظر فرهنگی در ایران از همدان آغاز می‌شود و امسال نمایشگاه گردشگری با حضور پنج استان برپا شد.

وی با اشاره به اهمیت جایگاه بزرگان و مشاهیر منطقه در کنار علمای دینی گفت: برخی بزرگان کرمانشاه باید به هر طریقی جذب شوند که کمیته‌های فنی تشکیل شود.

طالب‌نیا از راه‌اندازی پژهشکده هورامان شناسی تا قبل از عید نوروز خبر داد و افزود: تمام فعالیت‌های پژوهشی پایگاه هورامان در اختیار این پژوهشکده قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه به مناسبت سالروز ثبت جهانی هورامان کنگره بین‌المللی هورامان‌شناسی برگزار می‌شود عنوان کرد: امید داریم توسعه علمی برای منطقه تدوین و توسعه در زمینه اقتصاد و گردشگری و صنایع دستی انجام شود.

انتهای پیام/۸۳۲/ح