مدیرکل تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه ۱۳ میلیون و ۲۹۰ هزار و ۲۷۰ دانش آموز در طرح ملی کنترل وزن و چاقی (کوچ) مورد سنجش قرار گرفتند و در وضعیت ۵ گانه چاقی، دارای اضافه وزن، نرمال، لاغر و خیلی لاغر طبقه بندی شدند گفت: بر این اساس ۶۳.۹ درصد دانش […]

مدیرکل تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه ۱۳ میلیون و ۲۹۰ هزار و ۲۷۰ دانش آموز در طرح ملی کنترل وزن و چاقی (کوچ) مورد سنجش قرار گرفتند و در وضعیت ۵ گانه چاقی، دارای اضافه وزن، نرمال، لاغر و خیلی لاغر طبقه بندی شدند گفت: بر این اساس ۶۳.۹ درصد دانش آموزان نرمال، ۳۰.۱ درصد چاق و دارای اضافه وزن و ۶ درصد لاغر یا لاغر شدید هستند.

محمد جعفری  با بیان اینکه طبق آخرین آمار پروژه کوچ، ۳۰.۱ درصد از دانش آموزان ما دارای اضافه وزن و چاقی هستند اظهار کرد: طرح کوچ از اول ابتدایی تا دوازدهم را در برمی گیرد.

وی افزود: ۱۳ میلیون و ۲۹۰ هزار و ۲۷۰ دانش آموز در این طرح مورد سنجش قرار گرفتند و در وضعیت ۵ گانه چاقی، دارای اضافه وزن، نرمال، لاغر و خیلی لاغر طبقه بندی شدند. بر این اساس ۶۳.۹ درصد دانش آموزان نرمال و ۶ درصد لاغر یا لاغر شدید هستند.

مدیرکل تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به اینکه چاقی در کدام پایه شیوع بیشتری دارد؟ گفت: در حال تحلیل آمارها هستیم. سامانه سناد کارنامه هم صادر می کند و وضعیت شاخص بدنی دانش آموز را در اختیار خانواده قرار می دهد.

جعفری با اشاره به تعریف سیاست ها و برنامه های حوزه تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش بر اساس برنامه درسی ملی گفت: دو ساعت درس تربیت بدنی داشتیم که پاسخگوی نیازهای حرکتی دانش آموزان نبود. به همین علت طرح های نوینی مانند المپیادهای ورزشی درون مدرسه ای، حیاط پویا، کانون های ورزشی درون و برون مدرسه ای به عنوان مکمل و فوق برنامه طرح ریزی و اجرا شد تا بتوانیم سرانه تحرک بچه ها را افزایش دهیم.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
فوت ۳۹۵ بیمار کووید۱۹ در کشور/ شناسایی ۲۵۴۹۲ بیمارجدید

وی ادامه داد: طبق آمارهای وزارت بهداشت در سال ۹۴ و ۹۵ که موسسه کاسپین انجام داده بود نزدیک به ۲۱ درصد دانش آموزان دارای اضافه وزن و چاقی بودند. سال ۹۶ نیز یک کار پژوهشی در معاونت تربیت بدنی برای برنامه ششم توسعه انجام شد که نشان می داد نزدیک به ۲۷ درصد دانش آموزان دارای اضافه وزن و چاقی اند. با توجه به اینکه تلاش می کردیم سرانه فعالیت ورزشی دانش آموزان را افزایش دهیم وقتی وارد شرایط کرونایی شدیم طرح کوچ را در پنج استان پایلوت در سال گذشته اجرا کردیم و متوجه ‌شدیم آمارها در حال افزایش است.

مدیرکل تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه چاقی در سنین کودکی و نوجوانی دلایل بسیاری دارد گفت: با توجه به تفاهم نامه میان وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت در طرح کوچ، دانش آموزان خیلی لاغر و چاق به مراکز جامع سلامت ارجاع داده می شوند که وضعیتشان بررسی شود تا مشخص شود علت لاغری مفرط یا چاقی بیماری است یا عدم تحرک و تغذیه نامناسب.

وی افزود: این طرح را ابتدا با هدف آگاهی بخشی و افزایش دانش دانش آموزان و والدین برای مدیریت وزن و مضرات چاقی تدوین و اجرا کردیم. یکی دیگر از نکات قابل توجه اجرای این طرح این بود که تمام بخش های درون سازمانی وزارتخانه درگیر این طرح شوند، مسئولیت با مدیر مدرسه باشد و تنها دبیر تربیت بدنی و مراقب سلامت در اینجا وظیفه ندارند بلکه برای هربخشی وظایفی مشخص است. به همین علت با ابلاغ دستورالعمل آموزش آغاز شد، بسته های آموزشی توزیع شد و محتواهای آموزشی مانند فیلم و پوستر تهیه شد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
دستگیری قاتل فراری در سرپل ذهاب

جعفری با اشاره به اینکه دوره های آموزشی ۱۸ ساعته ضمن خدمت برای تمام فرهنگیان نیز ترتیب داده شد گفت: نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر از فرهنگیان با این پروژه آشنا شدند و دوره های تخصصصی تر نیز برای مراقبان سلامت و دبیرهای تربیت بدنی که مشاور تخصصی پروژه اند برگزار شد.

مدیرکل تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: تمام تلاش ما این است که حتی اگر کاهش وزن محسوس نبود حداقل از پیشرفت چاقی جلوگیری کنیم که در اینجا نقش والدین مورد توجه است./ایسنا