دکتر «ابراهیم شکیبا» به مناسبت هفته ملی پویش مبارزه با سرطان (اول تا هفتم بهمن) افزود: امروزه سرطان ها بعد از بیماری های قلبی و عروقی دومین علت مرگ در کشور هستند و سالانه هزاران مورد ابتلا به سرطان در ایران و میلیون ها مورد در جهان رخ می دهد که در صورت تشخیص به […]

دکتر «ابراهیم شکیبا» به مناسبت هفته ملی پویش مبارزه با سرطان (اول تا هفتم بهمن) افزود: امروزه سرطان ها بعد از بیماری های قلبی و عروقی دومین علت مرگ در کشور هستند و سالانه هزاران مورد ابتلا به سرطان در ایران و میلیون ها مورد در جهان رخ می دهد که در صورت تشخیص به موقع و زودهنگام، امکان کنترل و بهبود کامل آن بسیار زیاد است.

او گفت: تغییر در شیوه زندگی و عوامل محیطی در افزایش شیوع سرطان نقش مهمی را ایفا می کند.

رییس شبکه بهداشت استان کرمانشاه در ادامه اظهار داشت: اکنون با پیشرفت روش‌های تشخیص و درمان، نیمی از افرادی که با تشخیص سرطان تحت درمان قرار می گیرند، پنج سال زنده خواهند بود.  

شکیبا افزود: متوسط میزان بقای ۱۰ ساله برای سرطان ۲ برابر۳۰ سال گذشته شده و مهمترین دلیل بهبود در بقای بیماران، علاوه بر درمان های موثری که پیدا شده است، افزایش آگاهی مردم و ارتقای روش های تشخیص زودهنگام است.

وی اظهار داشت: متاسفانه باورهای نادرست می‌تواند مانع بزرگی در  اجرای برنامه‌های تشخیص زودهنگام سرطان ایجاد کند؛ چرا که باورهای نادرست فقط یک تلقی نادرست نیست که در ذهنها بماند بلکه بر جهتگیری انسانها در زندگی اثر می‌گذارد.

او تصریح کرد: در بحث سلامت این جهت گیری نادرست بر مهمترین موضوع زندگی (یعنی حیات) موثر خواهد بود؛ بنابراین تغییر این باورهای نادرست گامی موثر در پیشگیری از سرطان است.

وی اضافه کرد: با اجرای برنامه های آموزشی و اطلاع رسانی می توان افراد و گروه های در معرض خطر را نسبت به مشارکت در برنامه های غربالگری و تشخیص زود هنگام سرطان ترغیب کرد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه افزود: هفته ملی مبارزه با سرطان فرصتی است برای آگاه سازی تمام افراد جامعه و امیدواریم با اجرای برنامه های آموزشی منسجم  بتوانیم گامی موثر در پیشگیری از ابتلا به این بیماری و عوارض آن برداریم.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
کرمانشاه در ایام فاطمیه میزبان ۳ شهید خوشنام می‌شود

شکیبا گفت: هفته اول بهمن به عنوان هفته ملی مبارزه با سرطان نام گذاری شده و از هفت سال پیش، پویش ملی مبارزه با سرطان با هدف اطلاع رسانی و جلب حمایت برای کنترل سرطان و با شعار «سرطان قابل پیشگیری و درمان است، با خودمراقبتی و امید»، برگزار می شود./ایرنا