به  گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه ، با توجه به کاهش ابتلا به کرونا در کشور و دستور وزیر آموزش و پرورش از اول بهمن ماه برخی مدارس ابتدایی در پایه‌های اول و دوم در شهرهای آبی مجاز به پذیرش حضور دانش‌آموزان به شیوه اختیاری شدند. در کرمانشاه برخی دانش‌آموزان پایه‌های اول و دوم دبستان […]

به  گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه ، با توجه به کاهش ابتلا به کرونا در کشور و دستور وزیر آموزش و پرورش از اول بهمن ماه برخی مدارس ابتدایی در پایه‌های اول و دوم در شهرهای آبی مجاز به پذیرش حضور دانش‌آموزان به شیوه اختیاری شدند. در کرمانشاه برخی دانش‌آموزان پایه‌های اول و دوم دبستان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی با نظارت بازرسان در کلاس‌های درس حضور یافتند.

براساس طرح وزارت آموزش و پرورش برای بازگشایی مدارس و براساس تصمیم‌های ستاد ملی کرونا؛ بازگشایی مدارس برای دانش‌آموزان کلاس اول و دوم دبستان در مناطق زرد و آبی انجام می‌شود و در مناطق آبی مدارس دارای جمعیت کمتر از ۵۰ نفر که بیشتر در مناطق روستایی و عشایری قرار  دارند نیز کاملاً باز بوده و پذیرای دانش‌‌آموزان در تمام پایه‌های تحصیلی هستند.

مدارس دولتی , کرونا , وزارت آموزش و پرورش , شبکه آموزش ,

هر منطقه‌ای که توسط وزارت بهداشت زرد اعلام شود این مقررات برای آنها اجرا  و مدارس بازگشایی می‌شود؛ براساس دستورالعمل ابلاغ شده توسط وزیر آموزش و پرورش، مسئولیت مناطق و مدیران مدارس مشخص و تأکید شده است که پروتکل‌های بهداشتی اجرا و بر آن نظارت شود.

به نظر می‌رسد وزارت آموزش و پرورش، بیشتر با هدف جبران خلاء یادگیری دانش‌آموزان کلاس اول و دوم دبستان که در پایه‌های تحصیلی بالاتر خود را به شکل افت تحصیلی نشان خواهد داد، تصمیم به بازگشایی مدارس گرفته است، اما این وزارتخانه برای همراهی خانواده‌ها  باید بتواند در بحث رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مدارس به آنها اطمینان داده و اعتمادشان را جلب کند.

مدارس دولتی , کرونا , وزارت آموزش و پرورش , شبکه آموزش ,

مجید یزدان‌پناه، مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمانشاه نیز در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به بازگشایی مدارس و برخی نگرانی‌های والدین نسبت به حضور فرزندانشان در کلاس درس اظهار کرد: تصمیم‌گیری برای بازگشایی مدارس براساس سیاست‌های ستاد مرکزی کرونا بوده و حاضر شدن دانش‌آموزان سر کلاس درس کاملاً به تصمیم‌گیری والدین بستگی دارد و هیچ اجباری در این زمینه نیست.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
تمرینات ویژه برای رادو!

وی افزود: در این هفته آمادگی لازم برای حضور دانش‌آموزان در مدارس وجود دارد و هرچند حضور اجباری نیست اما به خانواده‌ها توصیه می‌شود آموزش حضوری را جدی بگیرند، چون با توجه به شرایط آموزشی از ابتدای سال تحصیلی تا به‌ امروز انجام فرآیند آموزش حضوری به‌خصوص در پایه‌های ابتدایی تعیین کننده است.

مدارس دولتی , کرونا , وزارت آموزش و پرورش , شبکه آموزش ,

مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمانشاه بیان کرد: موضوع ارتباط دانش آموزان در این پایه با آموزگار خود و استفاده از شیوه‌های استاندارد آموزشی می‌تواند در تقویت پایه علمی دانش آموزان برای سال‌های بعد مفید باشد؛ به همین دلیل ضمن تأکید دوباره به اینکه حضور دانش‌آموزان اجباری نیست، اما توصیه می‌کنم والدین به این مهم توجه داشته باشند.

یزدان‌پناه با بیان اینکه در هر کلاس بیش از ۱۰ نفر حضور نخواهند داشت خاطرنشان کرد: دغدغه اصلی مسئولان مدارس در رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در این دوره است و  تلاش می‌شود با توجه به امکانات موجود جمعیت حاضر در کلاس‌های درس استان حتی به کمتر از ده دانش‌آموز برسد تا احتمال ابتلا به بیماری در حداقل ممکن باشد.

مدارس دولتی , کرونا , وزارت آموزش و پرورش , شبکه آموزش ,

وی با اشاره به اینکه هیچ دانش‌آموز کلاس اولی بدون حضور در کلاس درس به نقطه مطلوب نخواهد رسید گفت: در منزل ماندن و شبکه شاد کیفیت لازم برای دانش‌آموزان کلاس اول را ندارد و تمام متخصصان به این نتیجه رسیده‌اند که والدین علی‌رغم اینکه تلاش می‌کنند فرزند خود آموزش کافی داشته باشد، اما به دلیل اینکه والدین با فنون آموزشی تقریباً آشنایی ندارند احتمال موفقیت آموزش کمتر می‌شود.

یزدان‌پناه با بیان اینکه اولویت ما حضور دانش‌آموزان در مدارس است عنوان کرد: براساس مصوبه ستاد ملی کرونا دانش‌آموزان پایه اول و دوم، هنرستان‌ها و مدارس کمتر از ۵۰ نفر می‌توانند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مدرسه حضور داشته باشند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
1120 میلیارد تومان پروژه در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاهافتتاح می‌شود

وی با اشاره به اینکه مدارس ضدعفونی شده‌اند گفت: هرچند ستاد ملی اعلام کرده که حضور دانش‌آموزان در مدرسه اختیاری است اما معلمان آمادگی حضور در کلاس را دارند ‌و دانش‌آموزان بهتر است به صورت دو روز یک‌بار برای رفع اشکال و پرسش و پاسخ به مدرسه مراجعه کنند.

مدارس دولتی , کرونا , وزارت آموزش و پرورش , شبکه آموزش ,

 ناهید فضلی، معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه بیشتر از هر مسئولی با بازگشایی مدارس ابتدایی درگیر بوده است که در این رابطه گفت: بازگشایی مدارس به درخواست نماینده انجمن اولیا استان‌ها صورت گرفته است .

وی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه حضور دانش‌آموزان پایه‌های اول و دوم در مدرسه باعث می‌شود آنها از حضور در کنار معلم و هم کلاسی‌های خود احساس لذت کرده و انگیزه یادگیری در آنها زیاد شود بیان کرد: عدم حضور دانش‌آموزان در مدرسه باعث می‌شود نوعی از اضطراب و ناامیدی در آنها ایجاد شود و در ضمن تصوری از یادگیری در ذهن آنها شکل نگیرد .

 

 وی افزود: مدیران مدارس شرایط لازم برای حضور دانش‌آموزان را مهیا کرده‌اند و با برنامه‌ریزی دقیق، نحوه حضور دانش‌آموزان در مدرسه به تصویب شورای مدرسه رسیده به نحوی که حضور آنها در کلاس بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه و تعداد آنها بیشتر از ۱۰ نفر نیست.

فضلی بیان کرد: مدیران موظف هستند تمام پروتکل‌های بهداشتی در مدارس را رعایت کنند و در زنگ  تفریح از تجمع دانش‌آموزان در فضای بسته جلوگیری کنند و امروز شاهد این بودیم که در مدارس دانش‌آموزان و معلمان با زدن ماسک و ضدعفونی دست‌ها این موارد را به طور جدی رعایت کردند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
معاون استاندار کرمانشاه: مدیریت منابع آبی بدون همراهی مردم امکان‌پذیر نیست

وی با اشاره به اینکه امروز یک تیم تخصصی عازم مدارس کردیم تا به مدارس سرکشی کنند که در مورد نظارت‌ها و رعایت موارد بهداشتی اطمینان یابند عنوان کرد: استقبال خیلی خوبی از کلاس‌های حضوری از سوی والدین و دانش‌آموزان انجام شد و خیلی از والدین اذعان کردند که خیلی خوشحال هستند که فرزندان آنها به مدارس آمدند.

مدارس دولتی , کرونا , وزارت آموزش و پرورش , شبکه آموزش ,

فضلی درباره دلایل بازگشایی مدارس گفت: دانش و یادگیری دانش‌آموزان خوب بود اما ضعف بزرگی در برقراری روابط اجتماعی از سوی دانش‌آموزان ابتدایی شاهد بودیم که موجب نگرانی ما شد و دانش‌آموزان شادابی خاصی نداشتند زیرا ماه‌ها تنها در منزل به سر برده بودند و دچار انزواطلبی شده بودند.

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه بیان کرد: حضور دانش‌آموزان در مدارس اکنون یکی از مطالبات جدی متخصصان تعلیم و تربیت، روان‌شناسان، معلمان و از همه مهمتر والدین دانش‌آموزان و ندای درونی خود فرزندان ما است.

مدارس دولتی , کرونا , وزارت آموزش و پرورش , شبکه آموزش ,

وی با بیان اینکه برخی از والدین دانش‌آموزان مکرر درخواست می‌کردند که آموزش‌ها در مدارس به صورت حضوری باشد زیرا یادگیری و آموزش دانش‌آموزان اول ابتدایی نیاز به تخصص جدی دارد و والدین خود اذعان کردند که این تخصص را ندارند و باید دانش‌آموزان در مدارس حضور یابند افزود: معلمان نیز اعلام کردند که دانش‌آموزان باید با ما ارتباط داشته باشند تا ما آنها را بشناسیم و روابط متقابل داشته باشیم تا مطالب درسی سریعتر انتقال یابد.

از روز گذشته مدارس در استان کرمانشاه بازگشایی شد تا دانش‌آموزان پس از یکسال تجربه حضور دوباره در مدارس را کسب کنند، برخی از والدین نگران فرزندان خود هستند که دچار بیماری نشود ولی به یادگیری آنها نیز اهمیت می‌دهند و براین اساس بهترین شیوه حضور دانش‌آموزان در مدارس با رعایت تمامی دستورهای بهداشتی است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
جزییات درگذشت زندانی «بهنام محجوبی» در بیمارستان! + اطلاعیه رسمی

 انتهای پیام/۸۳۳/ی