ایسنا/کرمانشاه مدیرکل شیلات استان کرمانشاه پیش بینی کرد، میزان تولیدات ماهیان خاویاری استان تا پایان سال۱۴۰۰ به ۱۰۰ تن برسد. سیدفرزاد افضلی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به در دست توسعه بودن پرورش ماهیان خاویاری در استان، اظهار کرد: پیش بینی می شود میزان تولید ماهیان خاویاری استان تا پایان امسال به […]

ایسنا/کرمانشاه مدیرکل شیلات استان کرمانشاه پیش بینی کرد، میزان تولیدات ماهیان خاویاری استان تا پایان سال۱۴۰۰ به ۱۰۰ تن برسد.

سیدفرزاد افضلی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به در دست توسعه بودن پرورش ماهیان خاویاری در استان، اظهار کرد: پیش بینی می شود میزان تولید ماهیان خاویاری استان تا پایان امسال به ۷۰ تن و تا پایان برنامه ششم توسعه در پایان سال ۱۴۰۰ به ۱۰۰ تن در سال برسد.

به گفته افضلی سال گذشته در مجموع ۵۵ تن انواع ماهیان خاویاری در استان کرمانشاه تولید شد.

مدیر کل شیلات استان کرمانشاه با بیان اینکه در سه شهرستان سرپلذهاب، گیلانغرب و قصرشیرین مزرعه پرورش ماهیان خاویاری فعال است، گفت: در گذشته یک واحد پرورشی در شهرستان کرمانشاه در محدوده سراب یاوری هم در زمینه پرورش ماهیان خاویاری فعال بود که هم اکنون نیمه فعال است.

وی با اشاره به بازدهی بالای پرورش ماهیان خاویاری، گفت: سرمایه گذاری در حوزه پرورش ماهیان خاویاری در صورت تسلط به امور آبزی پروری از ارزش افزده بالایی برخوردار است.

وی در ادامه با بیان اینکه ماهیان خاویاری در اوزان ۱۰۰ کیلوگرم به بالا به مرحله تولید خاویار می‌رسند، گفت: در اوزان پایین گوشت این ماهی‌ها که خیلی هم لذیذ است، مصرف می شود.

افضلی اضافه کرد: عمده تولیدات ماهیان خاویاری استان به تولید گوشت این ماهی‌ها اختصاص دارد، هرچند سال گذشته دو قطعه از ماهیان خاویاری یکی از مزارع پرورشی شهرستان گیلانغرب به مرحله خاویاردهی رسید که برای استحصال خاویار به استان مازندران منتقل شدند.

افضلی تصریح کرد: استحصال خاویار از ماهیان خاویاری به تکنولوژی خاصی احتیاج دارد که با توجه به میزان کم تولیدات استان در این زمینه، خرید این نوع تجهیزات تاکنون برای استان صرفه اقتصادی نداشته، اما در صورت افزایش تولیدات مشکلی برای وارد کردن تجهیزات مرتبط با استحصال خاویار از ماهیان خاویاری در استان نداریم. 

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
افتتاح 30 هزار میلیارد "پروژه ملی"در استان/ کرمانشاه "قطباول پتروشیمی" کشور می شود

وی گفت: خاویار و گوشت ماهیان خاویاری گرچه در مقایسه با دیگر آبزیان قیمت بالایی دارد، اما ارزش تغذیه‌ای بالای آنها خرید و مصرف آنها را توجیه پذیر می‌کند.

انتهای پیام