به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، سردار علی‌اکبر  جاویدان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در ۱۰ ماه گذشته ۲۸ هزار و ۵۹۴ فقره سرقت رخ داده است اظهار داشت: این سرقت‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹ درصد افزایش یافته است که به صورت مجزا سرقت خشن یک درصد و سرقت خرد ۱۵ […]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، سردار علی‌اکبر  جاویدان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در ۱۰ ماه گذشته ۲۸ هزار و ۵۹۴ فقره سرقت رخ داده است اظهار داشت: این سرقت‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹ درصد افزایش یافته است که به صورت مجزا سرقت خشن یک درصد و سرقت خرد ۱۵ درصد افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه ۶۰ درصد سرقت‌ها در استان کشف شده است که از این نظر در جایگاه ۱۲ کشور قرار داریم عنوان کرد: سرقت یکی از مؤلفه‌های ارزیابی امنیت اجتماعی است و به هر میزان سرقت افزایش یابد امنیت اجتماعی نیز پایینتر است.

جاویدان با بیان اینکه نرخ بالای بیکاری، تورم، گرانی و اعتیاد از عوامل وقوع سرقت است گفت: بیش از ۷۰ درصد از سارقان دستگیر شده یا بیکار هستند یا شغل کاذب دارند و از طرف دیگر غالب سرقت‌های خرد توسط معتادان رخ می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد سرقت‌ها در شهر کرمانشاه رخ می‌دهد افزود: ۱۷ هزار سرقت در استان کشف و ۱۲ هزار و ۶۰۰ مورد از اموال تعیین تکلیف شده و همچنین تمام سرقت‌های به عنف خشن در استان کشف شده است.

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه گفت: میزان مجازات در قانون تناسبی با جرم ندارد و در واقع هزینه ارتکاب جرم پایین است و سبب می‌شود جسارت فرد برای سرقت افزایش یابد؛ بنابراین نیاز به تشدید مجازات برای سارقان به ویژه سارقان حرفه‌ای داریم.

وی با اشاره به اینکه بین تعداد نیروها و عملیات‌ها تناسب وجود ندارد و این یک مشکل در سراسر کشور است عنوان کرد: متأسفانه به تناسب محلات و شهرک‌ها، کلانتری‌ها رشد نکرده است؛ بنابراین اگر تعداد گشت‌ها و کلانتری‌ها افزایش یابد در زمینه پیشگیری از وقوع جرم بهتر عمل می‌شود و مدت زمان حضور در محل نیز کاهش می‌یابد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
آماده‌باش 500 نیروی اورژانس در "چهارشنبه سوری" کرمانشاه/فعلا 20 "مصدوم" داشتیم!

جاویدان با اشاره به حضور نگهبان محله یا شبگرد در محلات گفت: این یک قانون نانوشته است که افرادی جویای کار و مورد تأیید افراد محله به عنوان نگهبان محله فعالیت می‌کنند و چنانچه در محل حضور آن‌ها سرقت یا اتفاقی رخ دهد مورد بازخواست قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به اینکه از ۲۳ مرداد طرح کنترل و تشدید مقابله با اراذل و اوباش اجرا شده که میزان مزاحمت‌های آن‌ها به حداقل رسیده است گفت: تعدادی از اراذل بنام اکنون در زندان به سر می‌برند و از این به بعد نیز با شدت بیشتری برخورد می‌شود.

جاویدان با بیان اینکه عدم تناسب راه با حجم وسایل نقلیه و افزایش خودروهای تک‌سرنشین از جمله دلایل ترافیک در شهر کرمانشاه است عنوان کرد: راه حل این موضوع رعایت قوانین و مقررات و احترام به آن است که شرایط برای تردد همگان تسهیل شود.

جاویدان با اشاره به اینکه وظیفه نیروی انتظامی نظم‌بخشی و نظارت بر اجرای قانون است گفت: نیروی انتظامی نقش آموزش‌دهنده نیز دارد و بخشی از توان نیز مربوط به بخش سلبی است و هر کاربری ضوابط را رعایت نکند برابر قانون با وی برخورد می‌شود.

وی با بیان اینکه در تمام دنیا میزان حضور پلیس سال به سال کاهش و نظارت‌های الکترونیکی افزایش می‌یابد افزود: ۷۰ دوربین با حمایت استاندار در اختیار پلیس قرار گرفته و اکنون در حال بهره‌برداری است.

انتهای پیام/۸۳۲/ش