به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه ، مدل افزایش حقوق کمیسیون تلفیق و تعیین مالیات یکی از حواشی بودجه ۱۴۰۰ است که حکایت از دریافت مالیات بیشتر از حقوق بگیران با دریافتی بیشتر و رفع تبعیض دارد. پیشنهاد دولت در مجلس برای افزایش حقوق ۲۵ درصدی کارمندان پذیرفته شد ولی سقف پرداخت حقوق پیشنهادی توسط […]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه ، مدل افزایش حقوق کمیسیون تلفیق و تعیین مالیات یکی از حواشی بودجه ۱۴۰۰ است که حکایت از دریافت مالیات بیشتر از حقوق بگیران با دریافتی بیشتر و رفع تبعیض دارد.

پیشنهاد دولت در مجلس برای افزایش حقوق ۲۵ درصدی کارمندان پذیرفته شد ولی سقف پرداخت حقوق پیشنهادی توسط دولت را مجلس نپذیرفت و حداکثر حقوق پرداختی را ۳۳ میلیون تومان تعیین کرد و نمایندگان میزان سقف حقوق را از ۲۱ برابر حداقل حقوق به ۱۵ برابر کاهش دادند.

از طرف دیگر سقف پاداش بازنشستگی ۴۷۵ میلیون تومان و سقف معافیت مالیاتی حقوق کارکنان دولت به استثنای اعضای هیئت علمی و قضات چهار میلیون تومان تعیین شد.

یکی از موضوعات مدنظر کمیسیون تلفیق برای رفع تبعیض و اجرای عدالت در پرداخت، اخذ حقوق به شیوه پلکانی بود تا در این شیوه هر فردی که حقوق بیشتری دریافت می‌کند مالیات بیشتری نیز پرداخت کند و میزان مالیات بر حقوق از سوی کمیسیون تلفیق براساس جدول زیر تعیین شد.

حقوق ( تومان) مالیات تعیین‌ شده
۴ تا ۸ میلیون  ۱۰ درصد
۸ تا ۱۲ میلیون ۱۵ درصد
۱۲ تا ۱۸ میلیون ۲۰ درصد
۱۸ تا ۲۴ میلیون ۲۵ درصد
۲۴ تا ۳۲ میلیون ۳۰ درصد
بیشتر از ۳۲ میلیون ۳۵ درصد

بر این اساس، مدیری که ۳۳ میلیون تومان یعنی سقف حقوق را بگیرد، باید ۶ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان مالیات بپردازد که دریافتی وی ۲۶ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان می‌شود. این میزان مالیات تقریباً بیش از دو برابر دریافتی یک کارگر است.

تلاش برای رفع تبعیض در نظام پرداختی بودجه ۱۴۰۰

محمد رشیدی عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ در این رابطه گفت: تلاش شد شرایط خاص تحریم و شیوع کرونا جبران شود و در عین حال شیبی از مالیات‌ها به حقوق برخورد کند که به نفع اقشار کم‌درآمد باشد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
5 میلیاردتومان تخفیف بهای انرژی مصرفی برای صنایع سنگین غربکشور

وی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه،  افزود: بنابراین به افرادی که میزان حقوق آن‌ها کمتر بود کمک شد که نسبت به نجومی‌ بگیران مالیات کمتری پرداخت کنند یا مشمول معافیت مالیاتی شوند و در عین حال افرادی که حقوق بالاتری دریافت می‌کنند مالیات بیشتری بپردازند و عدالت در پرداخت‌ها اعمال شود.

رشیدی گفت: در لایحه دولت افزایش ۲۵ درصدی حقوق‌ها تعیین شده بود اما ما تا سقف حقوق پنج میلیون تومان را از پرداخت مالیات معاف کردیم و از پنج تا ۱۰ میلیون تومان ۱۰ درصد مالیات در نظر گرفته شده و این شیب به همین صورت ادامه دارد تا حقوق‌های بالاتر از ۳۰ میلیون تومان بیشترین مالیات را پرداخت کنند.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی افزود: عمده حقوق‌بگیران که در رده متوسط قرار دارند کمترین مالیات و بیشترین افزایش در پرداخت برای آن‌ها در نظر گرفته شده است.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ با اشاره به تلاش برای رفع تبعیض‌ها در بودجه از جمله نظام پرداخت‌ها گفت: تلاش شد همسان‌سازی صحیحی انجام شود زیرا اکنون بخشی از بازنشستگان تأمین اجتماعی نسبت به کشوری‌ها دریافتی کمتری دارند و با پیشنهادات اعضای کمیسیون تلاش شد به هم نزدیک شود.

رشیدی عنوان کرد: با احکام دقیق تلاش شد این تبعیض‌ها از بین برود زیرا این بی‌عدالتی‌ها سبب بدبینی می‌شود و علاوه بر اینکه در بودجه امسال برای بازنشستگان افزایش حقوق تعیین شده، مواردی که سبب تبعیض شده بود با احکام تنظیم شده رفع شد.

وی با اشاره به اینکه کمیسیون تلفیق یک ماه به صورت سه شیفت در حال فعالیت است گفت: در این کمیسیون هفت محور مورد توجه قرار گرفت که حفظ قدرت خرید مردم و حمایت از اقشار ضعیف، رونق تولید و اشتغال مورد توجه مقام معظم رهبری، محرومیت‌زدایی و حذف رانت و کاهش تبعیض، توجه ویژه به سلامت، خانواده و فرزندآوری و افزایش جمعیت و تقویت انضباط مالی و اصلاح ساختاری بودجه از جمله این محورها بود.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
تبریزی؛ از حواشی حضور در استقلال تا گلزنی در گل گهر + فیلم

با حذف رانت و ارز ۴۲۰۰ تومانی سود به مردم بازمی‌گردد

رشیدی با اشاره به موضوع رانت و ارز ۴۲۰۰ تومانی افزود: تا شهریور ماه امسال ۴/۵ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی به نهاده‌ها تخصیص یافت و مرغ نیز هر کیلو ۳۵ تا ۴۰ هزار تومان تحویل مردم شد در صورتی که چنانچه با ارز آزاد هم نهاده‌ها وارد می‌شد قیمت مرغ از همین مبلغ بیشتر نمی‌شد.

وی افزود: می‌توان نتیجه گرفت این پول به جیب افراد خاص رفته اما ما از این اقدام جلوگیری کردیم و این پول را به مردم، مصرف کننده یا تولیدکننده خواهیم داد و اجازه نمی‌دهیم نصیب افرادی شود که زنجیره را قطع می‌کنند و با دلالی سود ارز ۴۲۰۰ تومانی را دریافت می‌کنند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ بیان کرد: بر این موضوع بحث بسیار بود که چرا ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شد و دلیل این بود که به جیب مردم نمی‌رفت.

رشیدی با اشاره به اینکه موضوع رانت در زمینه ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی بسیار جدی بود گفت: از جمله این کالاها مواد پروتئینی همچون تخم‌مرغ بود که هیچ سودی عاید مردم نمی‌شد؛ ارز برای این کالاها به صورت جدی آزاد می‌شود و از طرف دیگر به مصرف‌کننده و تولیدکننده یارانه پرداخت می‌شود که مردم برای مایحتاج روزانه خود نگران نباشند.

وی افزود: چنانچه بازار آزاد شود رقابت در کف بازار ممکن است قیمت را تعدیل کند و دغدغه مردم در تبصره ۱۴ مورد توجه قرار گرفته و جبران می‌شود.

رشیدی گفت: در زمینه دارو نیز به واردکنندگان این فرصت داده می‌شود که مابه‌تفاوت را از دولت دریافت کنند و دارو برای مردم دغدغه نشود.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
۹۷ فوتی و ۸۳۸۰ مبتلای جدید کرونا در کشور طی ۲۴ ساعتگذشته

وی بیان کرد: در تبصره ۱۴ امسال ۵۰ هزار میلیارد تومان از منابع هدفمندی برای حمایت از بنگاه‌های متوسط و کوچک در نظر گرفته شده است.

رشیدی با بیان اینکه این بار احکام بودجه بسیار محکم و جدی بسته شده است عنوان کرد: ۲۷ هزار میلیارد تومان اوراق برای بخش کشاورزی، آب‌های مرزی، مراتع، جنگلداری، آبخیزداری، تولید بذر و مباحث کود که چالش جدی کشاورزان است، در نظر گرفته شده است.

بودجه ۱۴۰۰ برای جهش تولید تثبیت شده است

وی با اشاره به اینکه در بودجه تولید به صورت جدی مورد حمایت قرار گرفته است گفت: لایحه بودجه امسال و سال‌های گذشته یا به پرداخت‌ها اختصاص یافته بود یا متأسفانه سهم عده‌ای خاصی شده است اما اکنون بودجه در زمینه جهش تولید تثبیت شده است.

رشیدی افزود: برای فروش مازاد نفت که امید داریم اتفاق بیفتد پیش‌بینی ما این بود که با توجه به تحریم‌های چند ساله ادعای دولت غیرواقعی بود که از ابتدای امسال ۲/۳ میلیون در روز صادرات انجام شود اما چنانچه این اتفاق بیفتد آن قسمت از بودجه در زمینه عمرانی و تولید به کار گرفته می‌شود.

انتهای پیام/۸۳۲/ی