سرویس کرمانشاه _ فاروق یوسفی از صادرکنندگان فعال به کشور عراق در گفتگو با خبرنگار کردپرس گفت: حضور شرکت های معتبر ایرانی در نمایشگاه اختصاصی ایران در اربیل که اسفند ۹۹ برگزار می شود؛ می تواند به حفظ بازار مهم و استراتژیک عراق بسیار کمک کند و بسترساز یک جهش صادراتی در سال ۱۴۰۰ باشد. […]

حضور شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه اربیل، به حفظ بازار عراق کمک می کند

سرویس کرمانشاه _ فاروق یوسفی از صادرکنندگان فعال به کشور عراق در گفتگو با خبرنگار کردپرس گفت: حضور شرکت های معتبر ایرانی در نمایشگاه اختصاصی ایران در اربیل که اسفند ۹۹ برگزار می شود؛ می تواند به حفظ بازار مهم و استراتژیک عراق بسیار کمک کند و بسترساز یک جهش صادراتی در سال ۱۴۰۰ باشد.

این صادر کننده در ادامه به اهمیت برگزاری نمایشگاه در عراق و حجم صادرات کشور اظهار داشت: در سال ١٣٩٧ حجم صادرات ‌کشور حدود حدود ۴۴/۶ میلیارد دلار بوده است که حدود ٩ میلیارد دلار آن به کشور عراق بوده است.

وی افزود: در سال ١٣٩٨ صادرات به عراق حدود ٢۵ میلیون تن به ارزش ٨/٩ میلیون دلار رسیده است و در سال ١٣٩٩ تا اوایل آبان ماه حدود ١٢ میلیارد دلار صادرات به عراق داشته ایم که امیدواریم تا پایان سال این رقم به مرز ٢٠ میلیارد دلار برسد.
 
یوسفی با تاکید بر اینکه دستیابی به صادرات بیشتر نیازمند معرفی محصولات و تولیدات داخلی در بازار عراق دانست و گفت: در این میان بهترین راهکار، برگزاری نمایشگاه‌های اختصاصی، فصلی و دائمی برای آشنایی تجار و مردم اقلیم کردستان و بخش عربی عراق با کالاهای مرغوب و با کیفیت کشورمان است.

این صادر کننده کرمانشاهی عنوان کرد: البته نمایشگاه اختصاصی ایران همه ساله در عراق برگزار شده‌است ولی با توجه به مسئله کرونا و محدودیت‌‌های پیش آمده در این کشور هنوز نتوانسته‌ایم چنین نمایشگاهی را در سال ٩٩ برگزار کنیم.

وی ادامه داد: خوشبختانه به تازگی سازمان توسعه تجارت کشور مجوزی برای برپایی نمایشگاه در اربیل در اسفند ٩٩ صادر کرده است و با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته؛ نمایشگاه اختصاصی ایران در تاریخ ۱۸ الی ۲۱ اسفندماه سال جاری و با حضور شرکت‌ها و مجموعه‌های تولیدی و صنعتی معتبر، در محل دائمی نمایشگاههای اربیل، به مدیریت شرکت زریان معتمد ایده گستر برگزار می شود.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
خبر خوش از علی انصاریان

یوسفی آثار برگزاری نمایشگاه اختصاصی ایران بر صادرات کشور در این شرایط را بسیار مثبت ارزیابی کرد و گفت: اتاق‌های بازرگانی اقلیم کردستان و مردم این منطقه از برگزاری نمایشگاه اربیل بسیار استقبال کرده‌اند و در مشارکت فعال و پررنگ شرکت‌های بزرگ و معتبر کشورمان، قطعاً در سال ١۴٠٠ شاهد رشد چشمگیری در روند صادرات به عراق خواهیم بود.

وی بر اهمیت ویژه این نمایشگاه در حفظ بازار مهم و استراتژیک عراق در سال ۱۴۰۰ برای ایران اشاره کرد و گفت: بحرات کرونا ارتباط عادی بسیاری از شرکت‌های ایرانی را با بازار عراق مختل  کرده است و در این شرایط حضور شرکت‌های ایرانی در این نمایشگاه می‌تواند این خلاء ارتباطی را برطرف کرده و نشانه‌ای برای فعالیت و پویایی شرکت‌های ایرانی باشد.

این صادرکننده کرمانشاهی خاطرنشان کرد: البته انصافا در طی سال‌های گذشته اتاق های بازرگانی ایران به خصوص اتاق‌های بازرگانی کرمانشاه، سنندج و ارومیه زحمات فراوانی برای برقراری ارتباط تجار با یکدیگر داشته‌اند و دعوت‌هایی از تجار عراقی از استان‌های مختلف عراق صورت گرفته که جای تقدیر و تشکر از روًسا و هیات نمایندگان اتاق های بازرگانی مذکور را دارد.

وی افزود: همچنین طی این سال‌ها مدیران استان‌های همجوار با عراق به ویژه استانداران و معاونین اقتصادی آنها در امر توسعه ارتباطات و مراودات تجاری دو کشور و ایجاد بازارچه‌های مرزی جدید و تسهیل در امور مرزی در ارسال کالا و تردد مسافرین باعث این رشد و ترقی صادرات شده اند و در این شرایط نیاز دوچندان به ادامه این روند احساس می شود تا با افزایش صادرات، بتوانیم ارزآوری مناسبی برای کشور ایجاد نماییم.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
پیش‌بینی افزایش 5 تا 10 درصدی قیمت مسکن در کرمانشاه