سارا شاه‌آبادی امروز در گفت‌‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه، با اشاره به اینکه هر ساله یکم تا هفتم بهمن‌ماه به عنوان هفته پویش ملی مبارزه با سرطان نامگذاری شده است، اظهار داشت: این پویش با هدف اطلاع‌رسانی به مردم برای آگاهی از راه‌های پیشگیری از سرطان و همچنین غربالگری تشخیص زودهنگام سرطان برگزار می‌شود. […]

سارا شاه‌آبادی امروز در گفت‌‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه، با اشاره به اینکه هر ساله یکم تا هفتم بهمن‌ماه به عنوان هفته پویش ملی مبارزه با سرطان نامگذاری شده است، اظهار داشت: این پویش با هدف اطلاع‌رسانی به مردم برای آگاهی از راه‌های پیشگیری از سرطان و همچنین غربالگری تشخیص زودهنگام سرطان برگزار می‌شود.

وی، غربالگری سرطان را به عنوان یکی از راه‌های جستجوی سرطان در بین افراد جامعه عنوان کرد که به تشخیص زودهنگام این بیماری می‌تواند کمک کند.

مدیر گروه بیماری های غیروی واگیر دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه تاکنون ۸۹۳ هزار نفر از جمعیت استان غربالگری سرطان شده‌اند، گفت: خوشبختانه بیش از یک‌سوم سرطان‌ها قابل پیشگیری و یک‌سوم دیگر نیز با تشخیص زودهنگام قابل درمان است.

وی تصریح کرد: درصد زیادی از سرطان‌ها قابل درمان هستند به شرط آنکه مردم علائم هشداردهنده سرطان را بشناسند و به موقع برای تشخیص و درمان آن مراجعه کنند تا بتوانند زندگی عادی همانند افراد سالم داشته باشند.

شاه‌آبادی مهم‌ترین غربالگری سرطان را مربوط به سرطان‌های پستان و دهانه رحم دانست و گفت: با تشخیص زودهنگام این نوع سرطان‌ها می‌توان درمان موثرتری انجام داد و حتی جان بیمار را نجات داد.

وی در پایان، خاطرنشان کرد: تغذیه مناسب، انجام فعالیت بدنی، تحرک بدنی کافی، عدم استعمال دخانیات، عدم مصرف الکی و مهارت و مدیریت استرس از عوامل پیشگیری از سرطان هستند.

انتهای پیام/پ


پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
با فوت یک کرمانشاهی دیگر شمار جان باختگان کرونا در استان بهیک هزارو۴۷۱ نفر رسید