به گزارش خبرنگار فارس از کرمانشاه، پیشوا احمد محمود رئیس اتاق بازرگانی استان حلبچه اقلیم کردستان عراق در نشست فعالان اقتصادی کرمانشاه و حلبچه که پیش از ظهر امروز به میزبانی اتاق بازرگانی کرمانشاه برگزار شد با ابراز خرسندی از حضور در جمع فعالان اقتصادی کرمانشاه اظهار داشت: اتاق بازرگانی حلبچه یک سال و نیم […]

به گزارش خبرنگار فارس از کرمانشاه، پیشوا احمد محمود رئیس اتاق بازرگانی استان حلبچه اقلیم کردستان عراق در نشست فعالان اقتصادی کرمانشاه و حلبچه که پیش از ظهر امروز به میزبانی اتاق بازرگانی کرمانشاه برگزار شد با ابراز خرسندی از حضور در جمع فعالان اقتصادی کرمانشاه اظهار داشت: اتاق بازرگانی حلبچه یک سال و نیم پیش تشکیل شد و هدف ما توسعه بازرگانی استان حلبچه است.

وی با بیان اینکه حکومت کردستان عراق پشتیبانی اهداف اقتصادی حلبچه را حمایت خواهد کرد افزود: باتوجه به وجود مرزهای مشترک، امیدواریم فعالیت‌های اقتصادی را توسعه دهیم.

رئیس اتاق بازرگانی حلبچه تصریح کرد: در قانون تبصره شماره چهار سال ۲۰۰۶ کردستان عراق آمده است که هرکسی در کردستان عراق سرمایه گذاری کند حمایت خواهد شد که در این راستا قانون معافیت مالیاتی ده ساله و معافیت تعرفه گمرکی ۵ ساله جهت واردات مواد اولیه تصویب شده است، اما ما در اتاق بازرگانی حلبچه توانستیم معافیت مالیاتی ده سال را به ۱۵ و تعرفه گمرکی را از ۵ سال به ده سال افزایش دهیم.

احمد محمود با بیان اینکه هدف اصلی کابینه جدید اقلیم این است که باید بر اقتصاد خود متکی شویم گفت: ما باید با افزایش زیرساخت‌ها، بجای مصرف کننده به تولید کننده تبدیل شویم که در این راستا امروز در خدمت شما هستیم.

این مسؤل اقلیم کردستان عراق در ادامه بیان کرد: حلبچه پتانسیل بالایی در سرمایه گذاری دارد و تمامی مسؤلین عراق نیز نگاه ویژه‌ای به حلبچه دارند.

وی با بیان اینکه کرمانشاه از لحاظ کشاورزی مستعد است خاطرنشان کرد: در بحث گردشگری طرفین ظرفیت خوبی دارند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
خدمات رسانی واحد‌های خبازی بدون تعطیلی تداوم خواهدداشت

رئیس اتاق بازرگانی حلبچه با اشاره به وجود ٣٧١ کیلومتر مرز مشترک که بیش از ۵٠ درصد آن با استان حلبچه است تأکید کرد: حضور ما در کرمانشاه به واسطه تولیدات قوی است که دارد، اما متأسفانه در حلبچه سرمایه گذاری کمی صورت گرفته است که باید افزایش یابد.

پیشوا احمد محمود در ادامه از تاجران کرمانشاهی خواست: تلاش کنید کالای صادر شده از کیفیت بالایی برخوردار باشد چرا که در حلبچه کمبود کالای ایرانی وجود دارد.

وی با بیان اینکه اتاق بازرگانی حلبچه و هیات مرزی آمادگی هرگونه ارائه تسهیلات را دارند افزود: ان شاء الله بتوانیم با افزایش همکاری‌ها باعث اشتغال و رونق مرزها شویم.

وی درخصوص مشکلات مطرح شده در این نشست که توسط فعالان اقتصادی مطرح شد گفت: مسائل مطرح شده باید در سطح حکومتی دو کشور پیگیری شود، که البته تحریم‌ها و مسائل سیاسی باعث ایجاد مشکلات اقتصادی شده است.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه وظیفه اصلی دو اتاق بازرگانی کرمانشاه و حلبچه پیگیری حل مشکلات است تصریح کرد: به دولت درخواست داده‌ایم که منطقه ویژه اقتصادی در حلبچه احداث شود که اگر انجام شود برخی از مشکلات حل خواهد شد.

احمد محمود درخصوص تبادلات مالی نیز گفت: درخواست داده‌ایم که دو شعبه بانکی در شیخ صله و شوشمی تشکیل شود و بحث بانک مشترک در مرزها نیز مسئله دولتی است که پیگیری می‌کنیم.

وی بیمه حوادث بار را مهم دانست و در این خصوص وعده پیگیری داد.

رئیس اتاق بازرگانی حلبچه با بیان اینکه هم اکنون فرش را از ترکیه وارد می‌کنیم، خواستار حضور ایرانی‌های فعال در این عرصه شد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
نصب ۲۲۰ دوربین کنترل ترافیک و ثبت تخلف تا پایان ۱۴۰۰ درکرمانشاه

حل مشکلات اقامتی وعده دیگری بود که توسط رئیس اتاق بازرگانی حلبچه داده شد و در این خصوص بیان کرد: اگر سرمایه گذاری بزرگی صورت گیرد، صدرصد حل خواهد شد.

وی درخصوص وضعیت حسابرسی مالی فعالان اقتصادی ایرانی در اقلیم کردستان عراق گفت: قانون این اجازه را می‌دهد که صددرصد سهام و کل درآمد برای خود شخص باشد و اگر پروژه‌ای مشترک باشد، باید طرح به اتاق بازرگانی ارائه شود تا ما متصل کننده باشیم.

بحث برگشت مالی دو طرفه است که باید رفع شود و اگر شعبات بانک برقرار شود حل می‌گردد

پیشوا احمد محمود در پایان از حضور صنعتگران صنایع دستی در حلبچه استقبال کرد و درخصوص بحث انتقال سوخت نیز اظهار داشت: تلاش کردیم که مرز جدیدی برای این موضوع ایجاد کنیم و مدارک لازم تحویل دولت کردستان عراق شده است که ان شاء الله بزودی انجام خواهد شد.

انتهای پیام/ح/ر