عبدالحسین رضانیا امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه در خصوص زردی در نوزادان، اظهار داشت: نوزاد تازه متولد شده ممکن است روز سوم بعد از تولد زرد شود، اگر روز اول و دوم زرد بود حتما غیرطبیعی است و باید سریع به پزشک ارجاع داده شود. وی ادامه داد: شایع‌ترین زردی‌های دوران نوزادی […]

 عبدالحسین رضانیا امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه در خصوص زردی در نوزادان، اظهار داشت: نوزاد تازه متولد شده ممکن است روز سوم بعد از تولد زرد شود، اگر روز اول و دوم زرد بود حتما غیرطبیعی است و باید سریع به پزشک ارجاع داده شود.

وی ادامه داد: شایع‌ترین زردی‌های دوران نوزادی زردی‌های فیزیولووژیک است، ولی اگر طول بکشد به شیرمادر، دیر فعال شدن کبد، کمبود آنزیم، عفونت‌ها، کم‌کاری تیروئید برمی‌گردد، اگر درمان زردی به تعویق بیافتد غیرقابل درمان است.

متخصص اطفال و کودکان در کرمانشاه تصریح کرد: زردی دوران نوزادی از چشم شروع می‌شود کم‌کم به صورت، سینه، شکم و پاها کشیده می‌شود البته میزان زردی هر نوزاد با نوزاد دیگر متفاوت است برای مشخص شدن میزان زردی حتما میزان بیلی‌روبین خود مشخص شود.

وی ادامه داد: با بیلی‌روبین خون تا ۱۳ و ۱۴ کار خاصی نداریم، ولی اگر با آزمایش میزان بیلی‌روبین بالای ۱۵ تشخیص داده شود، نوزاد بابد زیردستگاه فتوتراپی بیمارستان برود لامپ‌های مهتابی با نور ماورای بنفش که نوزاد را یک‌ونیم ساعت زیر فوتو و بعد ۲۰ دقیقه بیرون می‌آورند و دوباره زیردستگاه می‌گذارند و بعد از ۲۴ ساعت آزمایش زردی دوباره می‌گیرند، البته هر چند وزن تولد پایین باشد و بچه نارس‌تر باشد زردی‌های پایین هم مشکل‌ساز می‌شود.

رضانیا ادامه داد: آزمایش زردی خونگیری از آرنج، کف پا یا با اشعه که به پیشانی می‌تابند، است اما مطمئن‌ترین روش خون‌گیری از آرنج است.

این متخصص از مادران خواست از درمان  خانگی برای زردی نوزادان خودداری کنند و افزود: زردی عوارضی به شکل اختلال در یادگیری، شنوایی و در سنین بعدی ناآرام، پرجنب‌وجوش و حرف گوش نکن می‌شوند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
آیت الله رئیسی: لازمه داشتن اقتدار از سوی قاضی بد اخلاقی نیست

وی تصریح کرد: درمان زردی نوزادان را با درمان‌های بی‌اساس خانگی طولانی و عارضه‌دار نکنید، چون اگر زردی به ۲۴ و ۲۵ برسد این بیلی‌روبین از سد دفاعی مغز عبور می‌کند و با رسوب در داخل مغز بیماری خطرناک کرن‌ایکتروس ایجاد می‌کند.

به گفته رضانیا، نوزادن ناسازگاری خونی با مادر، دارای نقص آنزیم جسیکفری، نوزادانی که آنزیم‌های کبدی دیر فعال می‌شوند در معرض بیشتر زردی هستند.

وی در پایان، اضافه کرد: وقتی نوزاد زرد بود حتما به پزشک مراجعه کنند، از این درمان‌های خانگی پرهیز کنند مادری که نوزادش زرد است باید تغذیه خوبی داشته باشد به هیچ وجه نیازی به رژیم نیست.

انتهای پیام/پ