به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، پیشوا احمدمحمود در نشست هیئت رئیسه اتاق بازرگانی حلبچه با مسئولان استانی کرمانشاه که در استانداری برگزار شد با تبریک دهه فجر و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: خدمات جمهوری اسلامی ایران به مسلمانان از گذشته تاکنون چشمگیر بوده و امید داریم این خدمات، ارتباطات و حمایت‌ها به […]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، پیشوا احمدمحمود در نشست هیئت رئیسه اتاق بازرگانی حلبچه با مسئولان استانی کرمانشاه که در استانداری برگزار شد با تبریک دهه فجر و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: خدمات جمهوری اسلامی ایران به مسلمانان از گذشته تاکنون چشمگیر بوده و امید داریم این خدمات، ارتباطات و حمایت‌ها به صورت ویژه‌ای همچنان ادامه داشته باشد و ما همیشه قدردان خدمات جمهوری اسلامی ایران به آوارگان حلبچه خواهیم بود.

وی با اشاره به روابط اقتصادی خوب بین کرمانشاه و حلبچه عنوان کرد: حلبچه از سال ۲۰۱۲ به دلیل مظلومیت در مقابل حکومت صدام و تقدیم ۵۰۰۰ شهید و ۱۰ هزار جانباز شیمیایی به عنوان استان تعیین شد.

پیشوا با بیان اینکه بسیاری از بازرگانان حلبچه از آوارگانی هستند که در گذشته در اردوگاه‌های ایران سکونت داشتند گفت: در جلسات با کنسولگری اربیل عراق همواره بر ارتباطات با ایران به ویژه استان کرمانشاه تأکید می‌کنیم.

وی با اشاره به ارتباطات و روابط مناسب تاریخی و قومیتی بین کرمانشاه و حلبچه بیان کرد: حلبچه ۱۹۰ کیلومتر مرز مشترک با استان کرمانشاه دارد و مسلمان بودن دو طرف روابط را تقویت می‌کند.

رئیس اتاق بازرگانی حلبچه با اشاره به اینکه حکومت کردستان عراق حمایت ویژه‌ای از حلبچه دارد افزود: با توجه به اینکه حلبچه در زمان ظهور داعش به عنوان استان معرفی شد هنوز اقدامات مربوط به توسعه به صورت مناسبی انجام نشده است.

وی با اشاره به انجام اقداماتی در زمینه توسعه روابط بین کرمانشاه و حلبچه از جمله انعقاد سه تفاهم‌نامه عنوان کرد: استانداری و اتاق بازرگانی حلبچه تمایل قلبی دارند که ارتباط با کرمانشاه و رونق اقتصادی بیشتر شود زیرا استان حلبچه پتانسیل ویژه‌ای برای سرمایه‌گذاری مشترک بین دو طرف دارد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
اقدامات بسیج سازندگی همواره اثرگذار و ماندگار است

پیشوا با بیان اینکه دشت شالتوک سومین دشت حاصلخیز دنیا محسوب می‌شود که می‌‌تواند به عنوان قطب کشاورزی مورد استفاده قرار بگیرد افزود: این استان دارای سه اقلیم سرد، گرم و معتدل و دریاچه سیروان است که موجبات ارتباط تنگاتنگ بین این دو استان را فراهم می‌کند.

وی یکی از نگرانی‌های خود را نبود کالا و شرکت‌های ایرانی در زمینه عمران در حلبچه عنوان کرد و گفت: حدود ۷۰ درصد از کالاهای موجود در حلبچه کالای ترکیه‌ای است که سبب نگرانی در روابط بین ما و ایران شده ‌و در جلسات مشترک با سر‌کنسولگری ایران در اربیل همواره بر توجه ویژه به کالاهای ایرانی در اقلیم کردستان تأکید شده است.

پیشوا با اشاره به ۱۹۰ کیلومتر مرز مشترک با استان کرمانشاه گفت: با وجود این ظرفیت مناسب نیست که محصولات تولیدی کرمانشاه در حلبچه جایگاهی نداشته باشند و امیدواریم جلسه امروز شروع خوبی برای این روابط اقتصادی باشد.

وی افزود: در زمینه تسهیل نقل و انتقالات مالی تجار مقرر شده دو شعبه بانکی در مرزهای شیخ صله و شوشمی ایجاد شود که بازرگانان مشکلی برای نقل و انتقال نداشته باشند.

انتهای پیام/۸۳۲/ش