ایسنا/کرمانشاه رییس اتاق بازرگانی کرمانشاه گفت: باید سهم تولیدات ایرانی را در بازار کردستان عراق افزایش دهیم. کیوان کاشفی در نشست فعالان اقتصادی کرمانشاه با هیات تجاری حلبچه که امروز (۹بهمن) برگزار شد از مشترکات و علایق دیرینه مردم حلبچه و کرمانشاه یاد کرد و افزود: بعد از سقوط صدام، کرمانشاه اولین استانی بود که […]

ایسنا/کرمانشاه رییس اتاق بازرگانی کرمانشاه گفت: باید سهم تولیدات ایرانی را در بازار کردستان عراق افزایش دهیم.

کیوان کاشفی در نشست فعالان اقتصادی کرمانشاه با هیات تجاری حلبچه که امروز (۹بهمن) برگزار شد از مشترکات و علایق دیرینه مردم حلبچه و کرمانشاه یاد کرد و افزود: بعد از سقوط صدام، کرمانشاه اولین استانی بود که در عراق حضور داشت.

وی گفت: هم اکنون نیز زمینه همکاری‌های خوبی بین دو کشور و خصوصا کرمانشاه و حلبچه فراهم است.

رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه حلبچه بعد از گذراندن دوران سخت اکنون به استانی مستعد و در مسیر توسعه تبدیل شده، خاطرنشان کرد: فعالان اقتصادی کرمانشاه تمایل دارند حلبچه را در این مسیر توسعه همراهی کنند و تجربیات خود را در اختیار این استان قرار دهند.

کاشفی از وجود نزدیک به دو هزار فعال اقتصادی در زمینه صنعت، معدن، تجارت، کشاورزی و … که به صورت مستقیم و غیرمستقیم عضو اتاق بازرگانی کرمانشاه هستند خبر داد و اظهار کرد: چندین تشکل اختصاصی نیز در زمینه کشاورزی، خدمات فنی و مهندسی، صنایع دستی و … داریم که امکان استفاده از همه آنها برای توسعه همکاری دو استان وجود دارد.

وی در ادامه بر لزوم افزایش حضور بخش خصوصی و تولیدکنندگان ایرانی در بازار عراق هم تاکید کرد و افزود: البته برای این منظور لازم است زیرساخت‌های مختلف از سوی دو طرف فراهم شود.

عضو هیات رییسه اتاق ایران با بیان اینکه هرگونه کار اقتصادی و تجاری زیرساخت‌هایی به عنوان پایه کار نیاز دارد، گفت: سیستم حمل و نقل مناسب، تسهیل در تبادلات مالی و … از مهمترین این موارد است که بخش قابل توجهی از آن وظایف دولتی و حاکمیتی است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
عمل نکردن به منویات رهبر انقلاب موجب خسارت برای کشور میشود

در ادامه این نشست پیشوا احمد محمود، رئیس اتاق بازرگانی حلبچه نیز بر لزوم سرمایه‌گذاری‌های مشترک بین کرمانشاه و این استان تاکید کرد و گفت: خوشبختانه از حمایت‌های خوبی از سوی کردستان عراق برخورداریم و معافیت‌های قابل توجهی برای سرمایه‌گذاران خارجی در نظر گرفته شده است.

وی معافیت مالیاتی ۱۵ ساله برای سرمایه‌گذاران و همچنین معافیت ۱۰ ساله گمرکی برای واردات مواد اولیه را از جمله مزایای در نظر گرفته شده برای سرمایه‌گذاران خارجی دانست.

احمد محمود هدف از در نظر گرفتن این مزیت‌ها را کمک به تقویت تولید در حلبچه اعلام و تاکید کرد: بنا داریم  به جای آنکه مصرف‌کننده باشیم، به توانمندی‌های اقتصادی خود تکیه کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی حلبچه، کرمانشاه را مستعدترین استان برای توسعه همکاری‌های مشترک دانست و عنوان کرد: از بیش از ۳۷۰ کیلومتر مرز مشترکی که کرمانشاه با عراق دارد، نزدیک به ۵۰ درصد آن با حلبچه است.

احمد محمود در ادامه از علاقمندی کردستان عراق برای افزایش تولیدات ایرانی در بازار این منطقه خبر داد و گفت: علاقمندیم کالاهای ایرانی سهم بیشتری نسبت به کالاهای ترک داشته باشد.

وی افزود: البته برای این منظور لازم است تولیدکنندگان ایرانی نیز کیفیت کالاهای تولیدی و بسته‌بندی را ارتقا دهند.

در ادامه این نشست فعالان اقتصادی کرمانشاه نیز به بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود پرداختند.

همچنین سند همکاری مشترکی در هشت بند بین اتاق‌های بازرگانی دو استان امضا شد.