آخرین اخبار

برف و باران در راه است / تهران کی برفی می شود؟

بهمن ۱۰, ۱۳۹۹

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: روز شنبه سرعت وزش باد در سطح کشور افزایش می‌یابد و در استان‌های البرز، تهران، قم، مرکزی، اصفهان، یزد، خراسان جنوبی، فارس، کرمان و سیستان و بلوچستان وزش باد شدید خواهیم داشت.

صادق ضیائیان در تشریح آخرین وضعیت جوی کشور بیان کرد: با ورود سامانه بارشی درحال‌حاضر بارش برف و باران در شمال غرب کشور آغاز شده است و گستره آن به‌تدریج آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، خوزستان، شمال چهارمحال و بختیاری و همچنین با شدت کمتر استان‌های زنجان، همدان و اردبیل را در بر می‌گیرد.

وی افزود: روز جمعه ۱۸ بهمن بر شدت و گستره این سامانه بارشی افزوده می‌شود و موجب بارش برف و باران در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، همدان، مرکز و غرب اصفهان، شمال فارس، شمال بوشهر، زنجان، قزوین، البرز، تهران و سمنان می‌شود.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی افزود: روز جمعه با توجه به جریان‌های شمالی از سوی دریای خزر در استان‌های مازندران، گیلان و گلستان بارش پراکنده باران و در ارتفاعات این استان‌ها بارش برف پیش‌بینی می‌شود.

ضیائیان اظهار کرد: روز شنبه ۱۱ بهمن بارش در مناطقی از آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، لرستان، شمال و شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، شمال فارس، قزوین، زنجان، بوشهر، یزد، البرز، تهران، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، گیلان و مازندران ادامه دارد و در استان‌های گلستان، سمنان و خراسان شمالی بارش به صورت پراکنده خواهد بود.

وی با بیان اینکه از بعد از ظهر شنبه به‌تدریج از بارش‌ها در نیمه غربی کشور کاسته می‌شود، افزود: فعالیت این سامانه بارشی طی روز یکشنبه ۱۲ بهمن در شمال شرق کشور است و به‌تدریج از اواخر وقت از کشور خارج می‌شوند و روز دوشنبه جوی پایدار در اغلب مناطق کشور خواهیم داشت.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
تولید 3 خودرو با 5 ستاره کامل کیفی در دیماه 99

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی اظهار کرد: امروز آلودگی هوا در تهران و کرج ادامه دارد و انتظار داریم از بعدازظهر فردا آلودگی کیفیت با توجه به بارندگی و وزش باد، بهبود یابد.

وزش باد شدید در چندین استان

ضیائیان ادامه داد: امروز و فردا در مناطقی از گیلان، ایلام و خوزستان همچنین در اردبیل وزش باد شدید خواهیم داشت.

وی اظهار کرد: روز شنبه سرعت وزش باد در سطح کشور افزایش می‌یابد و در استان‌های البرز، تهران، قم، مرکزی، اصفهان، یزد، خراسان جنوبی، فارس، کرمان و سیستان و بلوچستان وزش باد شدید خواهیم داشت.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی بیان کرد: روز یکشنبه ۱۲ بهمن در استان تهران به ویژه جنوب استان تهران و استان‌های البرز، سمنان و خراسان شمالی وزش باد شدید خواهیم داشت.

ضیائیان بیان کرد: فردا و شنبه با توجه به بارش برف همراه با وزش باد، در شمال غرب کشور به ویژه مناطق مرتفع و کوهستانی، همچنین ارتفاعات البرز مرکزی و غربی و زاگرس مرکزی امکان کولاک برف وجود دارد و در مناطق کوهستانی البرز مرکزی خطر ریزش بهمن پیش‌بینی می‌شود.

گرد و خاک فردا در جنوب خوزستان

وی بیان کرد: بعد از ظهر فردا خیزش توده گرد و خاک در بخش‌های جنوبی عراق و نفوذ آن به مناطق جنوبی خوزستان پیش‌بینی می‌شود.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی اظهارکرد: امروز و فردا شمال خلیج‌فارس و شنبه و یکشنبه خلیج‌فارس مواج خواهد بود.

کاهش دما تا ۱۰ درجه در سواحل خزر

ضیائیان افزود: دمای هوا از فردا تا یکشنبه در استان‌های ساحلی خزر بین ۶ تا ۱۰ درجه و در شمال غرب و غرب کشور بین ۵ تا ۸ درجه کاهش می‌یابد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
یک روز دیگر هم به خیر گذشت

وزش باد شدید در پایتخت

وی در تشریح وضعیت جوی پایتخت اظهارکرد: آسمان تهران روز آینده نیمه ابری همراه با غبار صبحگاهی ‌در بعدازظهر افزایش ابر گاهی بارش باران پیش‌بینی می‌شود، بیشینه و کمینه دما فردا در پایتخت ۱۶ و ۶ درجه خواهد بود.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی اضافه کرد: روزهای شنبه و یکشنبه وزش باد شدید و در برخی ساعات بارش باران در پایتخت پیش‌بینی می‌شود.

وی گفت: روز آینده بندرعباس با بیشینه دمای ۲۶ درجه بالای صفر گرمترین مرکز استان و تبریز و اصفهان با کمینه دمای ۴ درجه زیر صفر سردترین مرکز استان‌ها خواهد بود.

سرما و باد شدید و چند توصیه به دامداران و کشاورزان

وی تاکید کرد: به دلیل وزش باد شدید و خیلی شدید با سرعت ۶۰ تا ۹۰ کیلومتر بر ساعت از امروز تا فردا‌ ‌در استان‌های اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، ایلام، خوزستان، بوشهر و زنجان و روز شنبه در بوشهر، فارس، اصفهان، یزد، کرمان، سمنان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان احتمال آسیب به گلخانه‌ها و شکستن بوته درختان وجود دارد.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی تأکید کرد: توصیه می‌شود استحکام‌سازی نهال‌های تازه کشت شده، خودداری از محلول پاشی و سمپاشی، استحکام و ترمیم سقف و سازه‌های گلخانه‌ها و محافظت از کندو‌ها در دستور کار باشد.

ضیائیان همچنین با اشاره به تشدید فعالیت سامانه بارشی و کاهش دما ضمن ‌هشدار خسارت به محصولات و تجهیزات کشاورزی تاکید کرد: زهکشی و پاکسازی مسیر آب مزارع و باغات با توجه به باز شدن مسیر آبیاری‌ها در دستور کار باشد؛ همچنین محلول پاشی، سم پاشی و آبیاری با توجه به بارش‌ها انجام نشود و در سالن‌های مرغداری و دامداری تهیه تنظیم دما و تامین سوخت سالن‌ها با توجه به کاهش دما، در دستور کار باشد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
با فوت دو کرمانشاهی در شبانه روز گذشته شمار جان باختگانکرونا به یک هزارو۵۳۵نفر رسید

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×