سرویس کرمانشاه_معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه گفت: تردد کامیون های حمل بار تا مقصد می تواند توسعه ارتباطات کرمانشاه با حلبچه را گسترش دهد اما متاسفانه کالاها در مرز تخلیه می شوند و همین موضوع باعث شده بسیاری از فرصت های گسترش ارتباط از بین برود لذا از مسئولین استان حلبچه می خواهیم که […]

تاکید بر توسعه مبادلات تجاری حلبچه و کرمانشاه

سرویس کرمانشاه_معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه گفت: تردد کامیون های حمل بار تا مقصد می تواند توسعه ارتباطات کرمانشاه با حلبچه را گسترش دهد اما متاسفانه کالاها در مرز تخلیه می شوند و همین موضوع باعث شده بسیاری از فرصت های گسترش ارتباط از بین برود لذا از مسئولین استان حلبچه می خواهیم که این مشکل را با جدیت رفع کنند.

به گزارش کردپرس؛ “هدایت حاتمی” امروز در نشست هیات اقتصادی و تجاری استان حلبچه عراق با مدیران استان کرمانشاه که به منظور توسعه مبادلات تجاری، گردشگری، توریسم درمانی، کشاورزی، سرمایه گذاری و تردد مسافری در محل سالن شهدای دولت استانداری برگزار شد، اظهار داشت: ما از حضور هیات تجاری استان حلبچه در استان کرمانشاه بسیار خوشحالیم که امیدواریم این ارتباطات و رفت و آمدها منجر به توسعه، رفاه و گسترش مبادلات تجاری بین دو استان کرمانشاه و حلبچه عراق شود.

وی با اشاره به ظلم هایی که رژیم بعث عراق و صدام نسبت به مردم مظلوم جلبچه داشتند، تصریح کرد: هرگاه نام حلبچه به میان می آید نام شهادت، مظلومیت و مقاومت مردم این شهر در ذهن ها تداعی می شود و تراژدی که رژیم بعث علیه مردم این شهر انجام داد این تراژدی هیچگاه فراموش نخواهد شد.

وی با اشاره به ۱۹۰ کیلومتر مرز مشترک بین استان کرمانشاه و استان حلبچه بیان داشت: وجود این  مرز مشترک به معنای داشتن مسائل مشترک زیادی در زمینه های مختلف بین مردم دو استان است که باید هر چه بیشتر  مبادلات تجاری بین دو استان را تقویت و گسترش دهیم.

حاتمی به سفر استاندار کرمانشاه به استان حلبچه در سال گذشته اشاره کرد و  ادامه داد: باید تلاش کنیم تفاهم نامه های منعقده بین استانداران کرمانشاه و حلبچه را اجرایی کنیم تا این اقدامات و برنامه ها، رونق و شکوفایی اقتصادی هر چه بیشتر مردم دو استان را به دنبال داشته باشد.

وی گفت: اتاق های بازرگانی کرمانشاه و حلبچه وظیفه مهمی در اجرای این تفاهم نامه ها به عهده دارند و ما از هر گونه اقدام برای اجرای این تفاهم نامه ها با جدیت تمام حمایت و پشتیبانی می کنیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اظهار داشت: سیاست جمهوری اسلامی ایران و استان کرمانشاه تلاش برای توسعه روابط با کشور عراق و استان های مرزی است لذا با توجه به وجود اشتراکات فراوان بین کرمانشاه و حلبچه ما آماده گسترش روابط در بخش های مختلف با این استان هستیم.

حاتمی تصریح کرد: هر چند که اشتراکات ما با استان حلبچه زیاد است اما حجم ارتباطات و مسائل اقتصادی متناسب با این اشتراکات نیست و نزدیک به دو سال است که مرز استان ما رسمی اعلام شده ولی هنوز اقلیم کردستان عراق نتوانسته که امکان تردد را فراهم کند لذا از مسئولین عراق و اقلیم کردستان می خواهیم که این مشکلات را حل کنند.

وی با بیان اینکه برقراری حمل یکسره کالا بر توسعه اقتصادی و افزایش حجم مبادلات تجاری کرمانشاه با استان های مرزی و اقلیم کردستان عراق بسیار موثر است، افزود: موضوعی که می تواند توسعه ارتباطات استان کرمانشاه با استان حلبچه را گسترش دهد بحث تردد کامیون ها تا مقصد است اما متاسفانه کالاها در مرز تخلیه می شوند که این موضوع منجر شده که بسیاری از فرصت های گسترش ارتباط از بین برود لذا از مسئولین استان حلبچه می خواهیم که این مشکل را با جدیت رفع کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری بیان داشت: خوشبختانه سیاست های تروریستی ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران با شکست مواجه شده و ایران اسلامی آینده بسیار بهتری پیش رو دارد لذا این به نفع کشور عراق و اقلیم کردستان است که برنامه های تجاری و اقتصادی خود را با جمهوری اسلامی ایران و استان کرمانشاه با توجه به مزیت های ویژه کرمانشاه گسترش و توسعه دهند.