آخرین اخبار

جمهوری اسلامی ایران در تمام عرصه‌ها حرف برای گفتن دارد

بهمن ۱۱, ۱۳۹۹

به گزارش خبرنگار مهر، ماموستا ملأ عبدالرحمن مرادی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه این هفته که با حضور مردم مؤمن و خداجو و با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار شد با اشاره به روابط اجتماعی در اسلام و بایدهای اجتماعی، اظهار کرد: سهل انگاری در وقوع نبایدها موجب تخریب و سستی روابط سالم اجتماعی گشته و همبستگی جامعه را کاهش می‌دهد

وی با تشریح آسیب‌های اجتماعی و بدبینی‌ها در جامعه افزود: سو ظن و بدبینی‌های بی‌جا را می‌توان از جمله عوامل شکل‌گیری اختلاف و تفرقه گرایی و دامن زدن به آتش تشتت و پراکندگی دانست، اسلام چنین روحیه‌ای را مورد پسند قرار نخواهد داد.

امام جمعه اهل سنت کرمانشاه به بیان آسیبی همچون بهتان و افترا پرداخت و تصریح کرد: بهتان موجب شکاف و اختلاف در جامعه می‌شود و زوال ایمان بهتان زننده را به همراه می‌آورد و امام صادق (ع) می‌فرماید هرگاه شخص مؤمنی به برادر مسلمانش بهتان بزند و تهمتی به او ببندد، ایمان درونی اش نابود می‌شود، همان طور که نمک در آب نابود می‌گردد.

مرادی جاه طلبی و برتری جویی را از جمله علل مهم اختلاف و دسته بندی‌های یک جامعه دانست و گفت: کسانی که برای خود جایگاه ویژه‌ای قائل هستند و خود را برتر از سایرین می‌دانند، به تدریج برای رساندن خود به جایگاه موهوم دست به اقدامات تجاوزگرانه‌ای می‌زنند.

وی ادامه داد: بخل، حسد و کینه را نیز می‌توان از انگیزه‌های اختلاف و تفرقه‌گرایی در جامعه به شمار آورد، بدین جهت اسلام این صفات را هم مذموم و منفور و حتی گاهی نابود کننده ایمان افراد قلمداد کرده است.

مرادی بیان کرد: خواهش‌های نفسانی به اندازه‌ای توان دارند که انسان را به نادیده گرفتن موازین تعیین شده وا دارند، به گونه‌ای که حتی مقدس‌ترین ایده‌ها و آرمان‌ها را نادیده بگیرد، بسیاری از رفتارهای نابهنجار و حق کشی‌ها و حرمت شکنی‌ها از نفسانیات انسان سرچشمه می‌گیرند، خواهش‌های نفسانی جلوه‌های فراوانی دارد، از عوامل بسیار نیرومند تفرقه و تشتت است.

امام جمعه اهل سنت کرمانشاه افزود: دستیابی به مردمانی رضایتمند، امیدوار، پرتلاش، آگاه و خردمند جز با رعایت اصول ضروری اخلاق در روابط اجتماعی میسر نیست، چنانکه خداوند به صراحت می‌فرماید سعادت و ضلالت هر جامعه در گرو عملکرد مردمان آن جامعه است و سرنوشت هر امت فقط به دست خودشان تعیین می‌گردد.

مرادی با تبریک به مناسبت فرارسیدن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی خاطر نشان کرد: باید تبیین درستی نسبت به وقایع انقلاب و نظام طاغوت که به عنوان ژاندارم منطقه بر مردم حکومت می‌کرد در ابعاد مختلف صورت گیرد تا مشخص شود ایران با انقلاب اسلامی از کجا به این نقطه از تأثیرگذاری، رشد و توسعه زیرساختی و نرم افزاری و در حوزه‌های هوا و فضا، سلول‌های بنیادی، علوم پزشکی عمران و… رسیده است که الحمدلله امروز در دنیا حرف برای گفتن داریم.

وی گفت: پیش از انقلاب اسلامی و در زمان طاغوت، کشورهای استکباری می‌گفتند ایران حتی توان ساخت کوچک‌ترین چیز را هم ندارد، ولی امروزه می‌بینند که پالایشگاه و پتروشیمی و بسیاری از تکنولوژی را هم خودمان می‌سازیم و داریم.

امام جمعه اهل سنت کرمانشاه تصریح کرد: باید این اقدامات و دستاوردهای ارزشمند نظام جمهوری اسلامی در دهه فجر به خوبی برای نسل جدید تبیین شود تا بعدها بتوانیم ترسیم زیبایی از اقدامات، فعالیت‌ها و دستاوردها داشته باشیم.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
آموزش های مهارتی نیاز روز جامعه است/جذب دانش آموزان به سمتمهارتهای فنی بایستی به ۵۰٪ برسد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×