از ابتدای امسال تا کنون ۳۷ هزار جفت گیوه در استان کرمانشاه تولید شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد افزایش داشته است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان ارزش هر جفت گیوه را بطور میانگین ۲۰۰ […]

از ابتدای امسال تا کنون ۳۷ هزار جفت گیوه در استان کرمانشاه تولید شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان ارزشتولید ۳۷ هزار جفت گیوه در استان کرمانشاه هر جفت گیوه را بطور میانگین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت : در حال حاضر بیش از ۴ هزار نفر در استان کرمانشاه در کارگاه‌ها و یا بصورت انفرادی و خانگی گیوه تولید می کنند .

ویسی با بیان اینکه گیوه کاملا بصورت سنتی تولید و عرضه می‌شود و قدمت آن به دوران باستان بر می‌گردد ، افزود: این محصول بیشترین میزان صادرات غیر نفتی استان را به خود اختصاص داده و علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار زمینه ارز آوری و تولید ثروت را نیز در پی داشته است.

وی رفع موانع صادراتی به کشور عراق همچون حذف یا کاهش تعرفه‌های گمرکی را یکی از مشکلات این حوزه عنوان کرد و گفت: این موضوع در سفر اخیر هیات عراقی به استان بررسی و بر پیگیری آن تاکید شد.

با توجه به قدمت این پای پوش سنتی در منطقه اورامانات ، شهر نودشه در پاوه بعنوان شهر ملی گیوه ایران به ثبت رسیده است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
فروش مسکن ملی تقلب و نشدنی است !