از ابتدای امسال تا کنون ۳۷ هزار جفت گیوه در استان کرمانشاه تولید شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد افزایش داشته است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان ارزش هر جفت گیوه را بطور میانگین ۲۰۰ […]

از ابتدای امسال تا کنون ۳۷ هزار جفت گیوه در استان کرمانشاه تولید شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان ارزشتولید ۳۷ هزار جفت گیوه در استان کرمانشاه هر جفت گیوه را بطور میانگین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت : در حال حاضر بیش از ۴ هزار نفر در استان کرمانشاه در کارگاه‌ها و یا بصورت انفرادی و خانگی گیوه تولید می کنند .

ویسی با بیان اینکه گیوه کاملا بصورت سنتی تولید و عرضه می‌شود و قدمت آن به دوران باستان بر می‌گردد ، افزود: این محصول بیشترین میزان صادرات غیر نفتی استان را به خود اختصاص داده و علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار زمینه ارز آوری و تولید ثروت را نیز در پی داشته است.

وی رفع موانع صادراتی به کشور عراق همچون حذف یا کاهش تعرفه‌های گمرکی را یکی از مشکلات این حوزه عنوان کرد و گفت: این موضوع در سفر اخیر هیات عراقی به استان بررسی و بر پیگیری آن تاکید شد.

با توجه به قدمت این پای پوش سنتی در منطقه اورامانات ، شهر نودشه در پاوه بعنوان شهر ملی گیوه ایران به ثبت رسیده است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
کرمانشاه از ۱۴ سینمای فعال به سه سینما رسیده است