به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، درحالی که آمارها حکایت از بهبود نسبی همه‌گیری کرونا در سراسر کشور دارند اما بررسی‌های دقیق و تخصصی آمارهای تفکیکی شهرستان‌ها این واقعیت را مطرح می‌کند که آتش زیر خاکستر همه‌گیری کرونا در کشور همچنان شعله‌داشته و با کمترین بی‌احتیاطی قطعاً وارد موج چهارم همه‌گیری در کشور می‌شویم. براساس […]

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، درحالی که آمارها حکایت از بهبود نسبی همه‌گیری کرونا در سراسر کشور دارند اما بررسی‌های دقیق و تخصصی آمارهای تفکیکی شهرستان‌ها این واقعیت را مطرح می‌کند که آتش زیر خاکستر همه‌گیری کرونا در کشور همچنان شعله‌داشته و با کمترین بی‌احتیاطی قطعاً وارد موج چهارم همه‌گیری در کشور می‌شویم.

براساس آمارهای منتشر شده امروز ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ تعداد بیماران شناسایی شده جدید کرونا ۶۲۶۸ نفر است که به این ترتیب تعداد کل مبتلایان از ابتدای همه‌گیری تا امروز ۱۴۱۷۹۹۹ برآورد شده است. این درحالی است که متأسفانه در ۲۴ ساعت گذشته ۷۰ نفر از هموطنان در اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند و تعداد کل متوفیان ناشی از ویروس کرونا از ابتدای همه‌گیری به رقم ۵۷۹۵۹ رسیده‌اند.

نکته‌ای که می‌تواند مرتبط با نگرانی‌های مسئولان بهداشت و درمان باشد آمار تعداد موارد حاد و شدید باشد که براساس اعلام رسمی وزارت بهداشت امروز دوازدهمین روز از بهمن ۱۳۹۹ رقمی معادل ۳۹۳۲ نفر است و مجموعاً ۴۶۹ نفر هم در مراکز درمانی بستری هستند و حال مناسبی ندارند.

اخبار ورود واکسن و عادی انگاری

یکی از مهمترین نگرانی‌های مسئولان بهداشت و درمان کشورمان این است که با توجه به انتشار اخبار خوش ورود واکسن کرونا به ایران، میزان مشارکت مردمی کاهش داشته باشد و این روند عاملی در گسترش تعداد مبتلایان به ویروس منحوس باشد.

البته با کمی دقت به این واقعیت می‌رسیم که گمانه‌زنی‌های مسئولان بهداشت و درمان درست بوده و آمارها نشان می‌دهد میزان مشارکت در برخی شهرستان‌ها و البته کلانشهرهای کشور به کمتر از ۵۰ درصد رسیده و ادامه این روند می‌تواند در دو هفته آینده مشکل آفرین باشد. شاید نگاه دقیق‌تر به آمار نرخ مرگ و میر در ایران تأکیدی دوباره بر اهمیت رعایت پروتکل‌های تعیین شده داشته باشد چون علی‌رغم اینکه نرخ بهبودی ۹۵.۴ درصدی را تجربه می‌کنیم، اما همچنان نرخ مرگ و میر ایران نزدیک به دوبرابر جهانی است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
کنگاور میزبان رقابت‌های کشوری موتورسواری شد

 

 

بر اساس آخرین تحلیل‌های انجام شده از سوی ستاد ملی کرونا امروز در دوازدهمین روز بهمن ۱۳۹۹، ۱۸ شهرستان کشور در وضعیت نارنجی ، ۱۲۴ شهرستان در وضعیت زرد و ۳۰۶ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

 

 

به این ترتیب تمامی شهرستان‌های نارنجی رنگ از نظر وضعیت شیوع کرونا در استان‌های شمالی ایران شامل آمل، بابل، بابلسر، بهشهر، تنکابن، جویبار، چالوس، رامسر، ساری، فریدونکنار، قائمشهر، محمودآباد، نکا، نور و نوشهر در مازندران و صومعه سرا، رودسر و لاهیجان در گیلان هستند.

نکته مهم در ارتباط با این رنگ‌بندی‌ها این است که تعطیلات بهمن‌ها نزدیک است و برخی گمانه‌زنی‌ها با توجه به افزایش تعداد تردد جاده‌ای کشور احتمال افزایش تعداد سفرهای بین‌شهری می‌تواند جرقه‌ای برای شعله‌ور شدن آتش زیرخاکستر موج چهارم کرونا در ایران باشد.

انتهای پیام/ی