نوربخش حاتمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به رتبه اول کرمانشاه در تولید نخود کشور اظهار داشت: ۳۲ درصد سطح زیر کشت کشور یعنی ۱۸۰ هزار هکتار از ۵۵۰ هزار هکتار کشور مربوط به استان کرمانشاه است که ۴۴ درصد تولید را با بهترین کیفیت به خود اختصاص داده است. وی […]

نوربخش حاتمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به رتبه اول کرمانشاه در تولید نخود کشور اظهار داشت: ۳۲ درصد سطح زیر کشت کشور یعنی ۱۸۰ هزار هکتار از ۵۵۰ هزار هکتار کشور مربوط به استان کرمانشاه است که ۴۴ درصد تولید را با بهترین کیفیت به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه از ۳۴۰ هزار تن تولید نخود کشور ۱۵۰ هزار تن مربوط به استان کرمانشاه است عنوان کرد: دو نوع کشت نخود پاییزه و بهاره در استان وجود دارد که امسال در نتیجه تلاش‌های انجام شده طی سه سال گذشته ۴۲ هزار هکتار از مجموع سطح زیر کشت به نخود پاییزه اختصاص یابد و برای پاییز بعد کشت ۶۰ هزار هکتاری مدنظر است.

حاتمی با اشاره به تفاوت کشت نخود پاییزه و بهاره گفت: در کشت نخود پاییزه در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود و رطوبت بیشتری دارد، در مقابل بیماری‌ها مقاوم است و افزایش عملکرد را ضمن مدیریت‌پذیری و مکانیزه شدن دارد.

وی با بیان اینکه نخود پاییزه قابلیت برداشت با کمباین را دارند افزود: عملیات مبارزه با علف‌های هرز به وسیله ادوات مکانیزه انجام می‌شود و تاکنون حدود ۶۰ دستگاه هد برداشت کمباین تهیه شده و امسال نیز ۱۵ دستگاه هد برداشت یارانه‌ای در اختیار کشاورزان قرار داده می‌شود برای سایر ادوات کشت مستقیم نیز یارانه‌های خوبی در نظر گرفته شده است.

حاتمی با بیان اینکه طی دو سال گذشته احداث چند واحد فرآوری و صنایع تبدیلی در استان آغاز شده است عنوان کرد: کشور اکنون تنها نیازمند واردات نخود رنگی برای لپه است که سالانه بین ۳۰ تا ۵۰ هزار تن وارد می‌شود.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
بهره برداری از ۹ پروژه در حوزه مخابرات استانکرمانشاه

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه افزود: امسال برای نخستین بار در استان کشت نخود رنگی به صورت قراردادی شروع شده و علاوه بر این دو واحد فرآوری در این زمینه نیز به زودی به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه یکی از این واحدها ۱۰ هزار تن ظرفیت تولید لپه دارد گفت: در زمینه بسته‌بندی سایر نخود خوراکی نیز ظرفیت بسیار خوبی ایجاد کرده است و اقدامات مناسبی در زمینه فرآوری و صنایع تبدیلی این محصول در حال انجام است.

انتهای پیام/۸۳۲/ی