علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل امروز (یکشنبه ۱۲ بهمن‌ماه) با «هنیس پلاس خارت» نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور عراق دیدار و گفت‌وگو کرد. به گزارش فرتاک نیوز، ولایتی در این دیدار با تاکید بر ضرورت عدم دخالت بیگانگان و کشورهای خارجی در امور داخلی عراق، گفت: […]

علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل امروز (یکشنبه ۱۲ بهمن‌ماه) با «هنیس پلاس خارت» نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش فرتاک نیوز، ولایتی در این دیدار با تاکید بر ضرورت عدم دخالت بیگانگان و کشورهای خارجی در امور داخلی عراق، گفت: مردم و دولت بزرگ عراق در تعیین سرنوشت خود نقش مستقیم دارند چرا که مردم این کشور دارای فرهنگ عمیق و ریشه‌داری هستند و روابط ما با عراق بسیار وسیع، عمیق و برادرانه است.

وی به نقش و جایگاه مهم مرجعیت در عراق اشاره کرد و افزود: این انتخابات برای عراق بسیار سرنوشت ساز خواهد بود و انشالله دولت و ملت عراق آینده بسیار روشنی خواهند داشت. جمهوری اسلامی ایران آماده هرگونه کمک و همکاری با کشور دوست و برادر عراق است و همانطور که در گذشته نیز همواره در کنار دولت و ملت عراق بوده‌ایم و ایران در مبارزه با داعش نقش بسیار مهمی ایفا کرد و سردار شهید سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس جان خود را به عنوان شهدای مقاومت در مبارزه با تروریسم و داعش اهدا کردند‌ و به شهادت رساندن این دو شهید بزرگ اقدام اشتباه و تروریستی از طرف آمریکا بود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: بی تردید انتخابات عراق انتخابات خوبی خواهد بود و مردم عراق می‌توانند با توجه به ظرفیت های ارزشمندی که در این کشور دارند و نقش مهم مرجعیت بر مشکلات غلبه کنند و نسبت به آینده عراق بسیار خوش بین هستیم و روابط دو کشور ایران و عراق بیش از پیش توسعه خواهد یافت.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
۱۶۱ دستگاه تبلت به دانش‌آموزان نیازمند کرمانشاه اهداشد

«پلاس خارت» هم در این دیدار بر حفظ اتحاد و یکپارچگی عراق و اجرای انتخابات آزاد در این کشور تأکید کرد و گفت:وضعیت عراق نسبت به گذشته بهتر شده است و این کشور دارای پتانسیل خوبی از نظر اقتصادی، فرهنگی و تاریخی در میان کشورهای منطقه است و باید از همه این ظرفیت ها استفاده شود. 

وی با اشاره به نقش مردم عراق و مرجعیت این کشور بر ایجاد اتحاد، یکپارچگی و برگزاری انتخابات آزاد و خوب در عراق تأکید کرد.

در این دیدار در خصوص مسایل منطقه ای نیز بحث و تبادل نظر صورت پذیرفت.