به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، اگرچه از هفته پایانی دی ماه سال جاری سیر نزولی همه‌گیر در سراسر کشور آغاز شد و در نهایت سیر تغییر وضعیت در شهرستان‌ها آغاز شد اما آمارهای منتشر شده از ابتدای هفته جاری نشان می‌دهد که ظاهرا این سیر نزولی متوقف شده و در برخی از شهرستان‌ها افزایش […]

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، اگرچه از هفته پایانی دی ماه سال جاری سیر نزولی همه‌گیر در سراسر کشور آغاز شد و در نهایت سیر تغییر وضعیت در شهرستان‌ها آغاز شد اما آمارهای منتشر شده از ابتدای هفته جاری نشان می‌دهد که ظاهرا این سیر نزولی متوقف شده و در برخی از شهرستان‌ها افزایش تعداد بیماران دوباره آغاز شده و علی‌رغم نرخ بهبودی بالای ۹۵ درصد بازهم این نگرانی را در میان مسئولان ایجاد کرده که درحال ورود به پیک چهارم همه‌گیری ویروس منحوس هستیم.

شاید نگاه دقیق‌تر به نرخ مرگ و میر ثبت شده در کشور یعنی رقمی معادل ۴.۶ درصد که دوبرابر نرخ بین‌المللی است تأکیدی به این مدعاست که بی‌توجهی و عادی انگاری هموطنان به‌خصوص از ابتدای بهمن ماه می‌تواند عاملی در بحرانی‌شدن شرایط در هفته‌پایانی همین ماه و البته آخرین ماه سال ۱۳۹۹ باشد.

به‌هرحال از ابتدای شروع همه‌گیری تا دیروز آمار مبتلایان  ۱۴۱۷۹۹۹ نفر اعلام شده و تعداد فوتی‌های همین دوره نیز ۵۷۹۵۹ تعیین شده است، آمارهایی که می‌تواند آئینه‌ای شفاف برای آینده آنهم براساس عملکرد هموطنان و چگونگی برخورد مسئولان با موضوع باشد و به نوعی تعیین کننده راه مقابله با این ویروس منحوس شناخته شود، حتی در وضعیتی که کشورمان در آستانه آغاز واکسناسیون همه‌گانی براساس اولویت‌ها قرار گرفته است.

نکته جالب توجه اینجاست که مسئولان بهداشت و درمان کشورمان معتقدند از زمان انتشار اخبار مرتبط به موضوع طرح‌های واکسیناسیون همگانی میزان توجه مردم به‌خصوص در کلانشهرها و شهرهای صنعتی به پروتکل‌های بهداشتی کاهش چشمگیری داشته و بعضاً به زیر ۶۰ درصد رسیده است. درصدی که می‌تواند خبر از آینده‌ای نگران کننده در زمینه افزایش بیماری در این مناطق و نهایتاً انتقال ویروس منحوس به سایر نقاط کشورمان باشد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
با نخوردن سحری به سلامت خود آسیب می زنید

اتفاقی که با کاهش محدودیت‌های تردد میان شهرهای کشور به دلیل بهبود وضعیت افتاد و علی‌رغم اینکه در اولین هفته بهمن ۱۳۹۹ برخی از شهرها از محدوده پرخطر رنگ‌بندی کرونایی خارج شده بودند اما با افزایش نرخ بیماری در این مناطق مشخص شده که سفر افراد غیر بومی به این شهرها به‌خصوص از پایتخت عاملی بوده که نه تنها میزان همه‌گیری را افزایش داده بلکه احتمالاً در آینده دوباره شاهد تغییر رنگ وضعیت همه‌گیری در این مناطق خواهیم شد.

افزایش ۲ برابری مراجعه سرپایی به‌مراکز درمانی

از دیگر وقتی دوباره به آمارهای ارائه شده در کلانشهرهای کشورمان مثل تهران توجه کنیم می‌بینیم این اعداد بیانگر افزایش تعداد مراجعه بیماران سرپایی به مراکز درمانی در این مناطق هستند. به عنوان مثال روز گذشته ۱۸۴۰ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های پایتخت بستری بودند درحالی که تنها هفت روز گذشته آمار تعداد بستری‌ها در بیمارستان‌های تهران نشان می‌دهد که این تعداد ۱۶۰۰  نفر بوده است.

به‌این ترتیب اگر بگوییم این افزایش حاصل سفرهای بین‌شهری یا افزایش تعداد مهمانی‌های خانوادگی بوده و درصورت بی‌توجهی هموطنان به این شیب صعودی احتمالاً هفته آینده با توجه به درصد ابتلا آنهم در دوره‌ای که رد پای ویروس جهش یافته در کشورمان دیده شده باید شاهد ارقام و اعداد بسیار بالاتری از بیماران بستری در این مراکز باشیم و به قول معروف خبری از نزولی شدن بیماری نیست.

متخصصان در این زمینه می‌گویند یکی از عوامل اثرگذار در این روند مربوط به جهش ویروس و میزان سرایت‌پذیری آن است که می‌تواند در صورت بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی نه تنها تعداد بیشتری را مبتلا کند بلکه برخی از این موارد ابتلا قطعاً سخت‌تر از گذشته است حال عمومی بیمار بدتر می‌شود.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
جلسه اقتصاد مقاومتی کرمانشاه به ریاست معاون اول رئیسجمهوری

کاهش سن ابتلا

نکته‌نگران کننده این متخصصان درباره تغییر رفتار ویروس کووید ۱۹ از ابتدای ماه جاری نیز مرتبط با تغییر الگوی سنی مراجعان به مراکز درمانی است تاجایی که اکنون ابتلای ویروس به زیر سن ۲۵ سال نیز رشد قابل توجهی داشته است، به صورتی که اکنون بررسی‌ها نشان می‌دهد در حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران در شهریور ماه ابتلای گروه سنی ۱۰ تا ۲۰ سال ۸.۵ درصد کل بود؛ درحالی که اکنون این نرخ با ۹.۵ درصد رسیده است.

در همین حال سیر ابتلا در سنین پایین‌تر از ۲۵ سال شهریور ماه گذشته ۰.۶ درصد بوده ولی آخرین نمودار ارائه شده در این محدوده سنی نشان می‌دهد رشد دو برابری در این زمینه ایجاد شده و اکنون ۱.۲۵ از افراد در این محدوده سنی مبتلا شده‌اند و نکته نگران کننده‌تر اینجاست که میزان ابتلا در سنین زیر ۲۰ سال به ۱۵ درصد رسیده و شاهد مثالی است بر تهاجمی‌تر شدن ویروس جدید و گسترش محدوده اثرگذاری آن از لحاظ سنی است.

بر اساس آخرین تحلیل‌های انجام شده از سوی ستاد ملی کرونا امروز در دوازدهمین روز بهمن ۱۳۹۹، ۱۸ شهرستان کشور در وضعیت نارنجی ، ۱۲۴ شهرستان در وضعیت زرد و ۳۰۶ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

به این ترتیب تمامی شهرستان‌های نارنجی رنگ از نظر وضعیت شیوع کرونا در استان‌های شمالی ایران شامل آمل، بابل، بابلسر، بهشهر، تنکابن، جویبار، چالوس، رامسر، ساری، فریدونکنار، قائمشهر، محمودآباد، نکا، نور و نوشهر در مازندران و صومعه سرا، رودسر و لاهیجان در گیلان هستند.

اصلی‌ترین عوامل در رشد چرخه انتقال بیماری

شاید مطالعه این آمارها نگران کننده باشد اما نباید فراموش کرد که مدیریت چرخه بیماری کار سخت و دور از دسترسی نیست و تنها با رعایت چندین اصول ابتدایی می‌توان چرخه انتقا را در اقصی‌نقاط کشورمان شکست و فرصتی برای تنفس کادر درمانی ایجاد کرد که بتوانند در آینده بهتر به بیماران خدمات ارایه کنند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
عمر عبدالرحمان به شباب الاهلی پیوست

بنابراین بد نیست به این موارد توجه داشته باشیم که اصلی‌ترین عوامل در چرخه انتقال ویروس منحوس در افزایش رفتارهای پرخطر شهروندان در بخش‌های مختلف کشورمان است که با بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی زمینه توسعه بیماری را فراهم کرده‌اند.  پس دور از واقعیت نیست اگر بگوییم در مقطع کنونی تنها راه نجات جامعه از افزایش آمارها و همچنین عواقب و تبعات خطرناک اپیدمی، رعایت دقیق و البته مستمر پروتکل‌ها و تداوم محدودیت‌ها است؛ پس باید برای حفظ سلامت خود و اطرافیان همچنان بر رعایت پروتکل ها و اصول بهداشتی پافشاری کنیم.

به‌هرحال بد نیست برای رسیدن به واقعیت همه‌گیری ویروس منحوس به آمارهای امروز یعنی ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ توجه ویژه داشته باشیم که براساس آن در ۲۴ ساعت گذشته تعداد ۷۹ نفر از هموطنانمان قطعاً به دلیل ابتلا به بیماری کرونا فوت شده‌اند و در عین حال ۶۵۹۷ نفر بیمار جدید به تعداد کل بیماران از ابتدای همه‌‌گیری اضافه شده تا رقم مبتلایان ۱۴۲۴۵۹۶ تا امروز ثبت شود.

این درحالی است که خوشبختانه از ابتدای همه‌گیری تا امروز ۱۲۱۶۳۰۵ نفر از هموطنان که به بیماری کرونا مبتلا شده بودند بهبودی کامل را به دست آورده و اکنون در کنار خانواده روزگار سپری می‌کنند.

انتهای پیام /ی