خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: انتخابات هیئت رئیسه خانه مطبوعات استان کرمانشاه دوشنبه مورخ ۱۳ بهمن ماه برگزار می‌شود و این انتخابات نیز همچون دوره‌های گذشته با حاشیه‌های بسیاری از جمله مهندسی در اطلاع رسانی برای جلوگیری از ثبت نام افراد جدید در این انتخابات و عدم تأیید ثبت نام برخی خبرنگاران و مدیران رسانه‌ها از […]

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: انتخابات هیئت رئیسه خانه مطبوعات استان کرمانشاه دوشنبه مورخ ۱۳ بهمن ماه برگزار می‌شود و این انتخابات نیز همچون دوره‌های گذشته با حاشیه‌های بسیاری از جمله مهندسی در اطلاع رسانی برای جلوگیری از ثبت نام افراد جدید در این انتخابات و عدم تأیید ثبت نام برخی خبرنگاران و مدیران رسانه‌ها از دیگر موارد این انتخابات است.

عملکرد غیرقابل قبول این تشکل صنفی را رسانه‌ها و خبرنگاران در گیر و دار برگزاری انتخابات خانه مطبوعات نقد کرده و گاهاً اعتراضاتی میدانی نیز در رد یا تأیید عملکرد این تشکل شکل می‌دهند اما آنچه مهم است تشکیل تیم‌های پایدار با تأیید افراد نزدیک به تیم فعلی برای استمرار قدرت است و متأسفانه امسال نیز در گیر و دار برگزاری انتخابات خانه مطبوعات، صدای اعتراض اهالی رسانه نسبت به این انتخابات به گوش می‌رسد.

خانه مطبوعات کرمانشاه ناکارآمد است / ‏‬ نگاه برخی مدیران در کرمانشاه به رسانه مطلوب نیست

مدیر خبرگزاری تسنیم در استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به برگزاری انتخابات خانه مطبوعات در کرمانشاه، اظهار کرد: ماهیت خانه مطبوعات استان کرمانشاه به عنوان یک تشکل صنفی، حمایت از اهالی رسانه در گستره نشریات چاپی و آنلاین است ولی به دلیل وضعیت کنونی اهالی رسانه می‌توان گفت که این تشکل به وظایف خود عمل نکرده و در واقع ناکارآمد بوده است.

سجاد سلیمانی با بیان اینکه ناکارآمدی این تشکل رسانه‌ای بر وضعیت اهالی رسانه سایه افکنده است، افزود: با توجه به مشکلات صنفی بسیاری از خبرنگاران از جمله عدم وجود قراردادهای مالی، عدم پوشش بیمه تأمین اجتماعی، حقوق‌های دریافتی پایین و فعالیت گسترده شبه رسانه‌ها در استان کرمانشاه، می‌توان گفت که خانه مطبوعات استان کرمانشاه از جریان اصلی اطلاع‌رسانی در این منطقه حمایت نکرده و کارآمد نبوده است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
کاهش فوتی‌های کرونا در کرمانشاه/ آمار مبتلایان جدید بالارفت

مدیر خبرگزاری تسنیم در استان کرمانشاه تصریح کرد: اعطای کارت هدیه به بیش از ۵۰۰ نفر در روز خبرنگار و اعلام فهرست ۱۰۰ نفره برای برگزاری انتخابات خانه مطبوعات از پارادوکس‌های این انتخابات در استان کرمانشاه است.

وی ادامه داد: از دیگر دلایل ناکارآمد خواندن خانه مطبوعات در استان کرمانشاه می‌توان به عدم انجام وظایف اصلی همچون برگزاری سالانه جشنواره مطبوعات، اعطای تسهیلات به خبرنگاران، تدارک امکانات رفاهی برای اهالی رسانه و… اشاره کرد.

سلیمانی یکی از ضعف‌های خانه مطبوعات کرمانشاه را در بحث عضویت خبرنگاران در این تشکل صنفی دانست و افزود: اعضای خانه مطبوعات استان کرمانشاه کمتر از ۱۰۰ نفر است که با آمارهای واقعی اختلاف بسیاری دارد و بر اساس شواهد و گفته‌های موجود افراد بسیاری در صف ثبت‌نام خانه مطبوعات کرمانشاه قرار دارند که تاکنون ثبت‌نام آنها از سوی مدیریت فعلی خانه مطبوعات تأیید نشده است و دلیل آن نیز اعلام نمی‌شود.

وی با بیان مشکلات درون صنفی و خارج سازمانی خبرنگاران، افزود: نگاه برخی مدیران کل استان کرمانشاه به اهالی رسانه و خبرنگاران مطلوب نیست و شکایت از اهالی رسانه از جمله این موارد است که خانه مطبوعات به‌عنوان تشکل اصلی اهالی رسانه در کرمانشاه باید این نگاه را تغییر دهد ولی اقدام ویژه‌ای از سوی خانه مطبوعات کرمانشاه برای برطرف کردن این مشکل انجام نشده است.

مدیر خبرگزاری تسنیم در استان کرمانشاه با اشاره به خانه مطبوعات به عنوان تنها تشکل مدافع حقوق خبرنگاران در کرمانشاه، گفت: با کم کاری مجموعه خانه مطبوعات در پشتیبانی از خبرنگاران، فضا برای فعالیت شبه رسانه‌ها باز شده و در این راستا بسیاری از رسانه‌های بی‌هویت توانسته‌اند خود را به‌عنوان جریان اصلی خبری در کرمانشاه معرفی کرده و از این راه برای خود استفاده ببرند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
پیدا شدن ۲ جسد در آوار برداری از منزل متروکه درکرمانشاه

خانه مطبوعات کرمانشاه نیازمند شفافیت است

مدیر خبرگزاری تسنیم در کرمانشاه با اشاره به لزوم شفاف سازی در خانه مطبوعات کرمانشاه، گفت: در همین راستا باید مشخص شود که چرا تعداد اعضای خانه مطبوعات کرمانشاه بسیار کم است و چرا تمامی مدیران رسانه‌ها و خبرنگاران واجد شرایط عضویت، در این تشکل عضو نیستند و از سوی دیگر در مورد اقدامات انجام شده و تسهیلات اعطا شده نیز خانه مطبوعات نیازمند شفاف‌سازی است.

سلیمانی با انتقاد از ثابت بودن ترکیب هیئت رئیسه خانه مطبوعات کرمانشاه در چند دوره گذشته، افزود: با احترام به تمامی اعضای هیئت رئیسه خانه مطبوعات کرمانشاه که از پیشکسوتان این عرصه هستند و گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم حسینی، زمینه حضور جوانان در ترکیب هیئت رئیسه فراهم شود و انتظار این است حداقل اطلاع رسانی لازم در روند برگزاری انتخابات هیئت رئیسه خانه مطبوعات از زمان آغاز ثبت نام نامزدها تا برگزاری و اعلام نتایج انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: وضعیت خانه مطبوعات استان کرمانشاه سبب شده که بسیاری از گعده‌های رسانه‌ای به فکر ایجاد تشکیلات جدا و البته موازی با خانه مطبوعات باشند که از طریق استانداری و در قالب سمن یا از طریق اداره کار و در قالب یک تشکل دنبال این موضوع بوده‌اند و چنانچه وضعیت خانه مطبوعات به شیوه فعلی و عدم حضور تمامی اهالی رسانه ادامه یابد، در آینده نزدیک شاهد شکل‌گیری این گروه‌ها خواهیم بود، که قطعاً برای فضای رسانه‌ای کرمانشاه مناسب نیست.

هتاکی به خبرنگاران از ضعف خانه مطبوعات است / ‏تناقض در جذب اعضا در خانه مطبوعات کرمانشاه واضح است‌

مدیر خبرگزاری فارس در کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر در کرمانشاه ضمن تشریح جایگاه فعلی خانه مطبوعات استان کرمانشاه، اظهار کرد: خانه مطبوعات یا هر تشکل صنفی برای اصناف ضروری است و در همین راستا خبرنگاران نیز نیازمند بهره مندی از آن هستند اما با توجه به ظرفیت خانه مطبوعات، عملکرد این تشکل صنفی در کشور و در استان‌ها به شدت ضعیف است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
قائدی: قبل از بازی تمرکزم را به هم زدند

رضا حیدری با اشاره به علت ناکامی خانه مطبوعات، افزود: یکی از این دلایل عدم همبستگی لازم بین مطبوعات است که نتوانسته‌اند از حقوق خود به خوبی دفاع کنند.

مدیر خبرگزاری فارس در کرمانشاه با بیان اینکه خبرنگاری جز مشاغل سخت محسوب می‌شود، تصریح کرد: یکی از پایین‌ترین دستمزدها در بین تشکل‌های صنفی مربوط به خبرنگاران است و خانه مطبوعات قدرت لازم برای احقاق این حق از دست رفته را ندارد و به همین دلیل است که خبرنگاران مورد هتاکی، ضرب و شتم قرار گرفته و به راحتی علیه آنان حکم صادر می‌شود.

حیدری ادامه داد: خانه مطبوعات کرمانشاه در زمینه جذب اعضا جدید یکی از استان‌های ضعیف کشور محسوب می‌شود و امروز شاهد هستیم خبرنگاران بسیاری با وجود درخواست عضویت، هنوز عضو این تشکل صنفی نیستند.

وی با اشاره به برگزاری انتخابات خانه مطبوعات استان کرمانشاه بیان کرد: عضویت ۱۰۰ نفر در خانه مطبوعات کرمانشاه در حالی که برای روز خبرنگار در مراسم روز خبرنگار و تجلیل از خبرنگاران در استانداری بیش از ۵۰۰ خبرنگار معرفی می‌شوند تناقض آشکار در این تشکل صنفی است.

حیدری خاطر نشان کرد: ساختار خانه مطبوعات شفاف است، اما عملکردها در دوره‌های اخیر سبب انتقاد شده است و در انتخابات خانه مطبوعات کشور هم به دلیل نفوذ جریان دولتی انتقاداتی صورت گرفت.

مدیر خبرگزاری فارس در کرمانشاه گفت: راهکار درست برای برون رفت از شرایط به وجود آمده، نگاه غیرسیاسی به درخواست عضویت خبرنگاران و بررسی درخواست در اسرع وقت است.