به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه ، پرویز توسلی‌‌زاده در نشست خبری که ظهر امروز در دادگستری استان برگزار شد با اشاره به دستاوردهای سفر رئیس قوه قضاییه به استان کرمانشاه اظهار داشت: ۱۳۰ میلیارد تومان اعتبار مالی برای دادگستری و سازمان‌های تابعه تصویب شد که زمان جذب آن دو ساله است. وی با اشاره […]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه ، پرویز توسلی‌‌زاده در نشست خبری که ظهر امروز در دادگستری استان برگزار شد با اشاره به دستاوردهای سفر رئیس قوه قضاییه به استان کرمانشاه اظهار داشت: ۱۳۰ میلیارد تومان اعتبار مالی برای دادگستری و سازمان‌های تابعه تصویب شد که زمان جذب آن دو ساله است.

وی با اشاره به سطح بالای اختلافات در استان کرمانشاه و لزوم توجه بیشتر به سازش عنوان کرد: در جریان سفر رئیس قوه قضاییه ۱۶ هزار نامه از طریق صندوق‌های تعبیه شده جمع‌آوری شد که نسبت به استان‌های دیگر بیشتر بود.

توسلی‌زاده با بیان اینکه در ۹ ماه گذشته ۱۶ هزار و ۵۰۰ پرونده در شورای حل اختلاف به سازش منتهی شده است گفت: تعداد پرونده‌های به سازش رسیده در ستاد مصلحین استان در این مدت ۱۸ هزار و ۵۰۰ مورد بوده است.

وی با اشاره به تدوین سند تحول قوه قضاییه بیان کرد: مقام معظم رهبری روی تکمیل این سند تأکید دارند و هفت مأموریت از جمله رسیدگی و حل و فصل دعاوی، رفع خصومت‌ها، احیای حقوق عامه، گسترش عدل، نظارت بر اجرای قوانین و حمایت از حقوق مالکیت اشخاص در این سند مدنظر قرار گرفته شده است.

توسلی‌زاده با بیان اینکه کاهش ورودی پرونده‌ها از اولویت دادگستری استان کرمانشاه است افزود: ۹۰ درصد روابط حقوقی مردم در مشاوران املاک تنظیم می‌شود و در این راستا ۵۰۰۰ مشاور املاک ساماندهی شده و کد رهگیری دریافت کرده‌اند و این طرح در آینده نزدیک در سراسر کشور اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برای کاهش ورودی پرونده‌ها مردم باید با دقت معامله کنند و قراردادها را درست تنظیم کنند عنوان کرد: میانگین موجودی پرونده‌ها در شعب استان کرمانشاه ۸۷ پرونده و میانگین کل کل پرونده‌ها در شعب دادسرا‌ها، شورای حل اختلاف و انقلاب ۱۱۷ مورد است که در کل کشور بی‌نظیر است اما تلاش می‌شود در ۶ ماه آینده هیچ شعبه‌ای بیش از ۱۰۰ پرونده نداشته باشد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
بازار کم رونق پوشاک کرمانشاه و دل ناخوش خریداران/کرمانشاهخیاط ماهر کم دارد!/تولید به یک چهارم رسیده است

توسلی‌زاده با بیان اینکه برخورد با جرایم مهم از سیاست‌های اصلی قوه قضاییه است گفت: گزارش روزانه افرادی که اقدام به آزار و اذیت مردم می‌کند روزانه دریافت می‌شود و به‌طور مستمر رصد می‌شود.

وی با اشاره به دستگیری زورگیران خشن در استان کرمانشاه عنوان کرد: این افراد طی مدت ۱۰ روز توسط نهاد قدرتمند پلیس دستگیر شدند و ما عملکرد این افراد را مصداق محاربه می‌دانیم؛ هرچند پرونده در شعبه بازپرسی قرار دارد و بازپرس پرونده با استقلال کامل در حال بررسی پرونده است.

رئیس دادگستری استان کرمانشاه با بیان اینکه این پرونده به طور جدی در حال پیگیری است افزود: نظر من این است که این پرونده به دلیل ایجاد آثار ناامنی در جامعه از مصادیق محاربه است و از این به بعد این چنین موضوعات با جدیت دنبال و از اولویت‌های دادگستری محسوب می‌شود.

وی با اشاره به جایگاه دادگستری استان کرمانشاه بین سایر استانها عنوان کرد: در پایان شهریور بیشتر رتبه‌های استان کرمانشاه بین ۲۸ تا ۳۰ بود اما اکنون جایگاه کرمانشاه در بسیاری جهات رتبه اول و در برخی موارد کمتر از ۱۰ کشوری است.

توسلی‌زاده با بیان اینکه تاکنون ۷۶ درصد پرونده‌های معوقه خاتمه یافته است گفت: تعداد کمی از شعبات در استان بیش از ۲۰۰ پرونده دارند که برنامه‌ریزی شده تا پایان سال شعبی که ۲۰۰ پرونده دارند تعداد آنها را کاهش دهند و بعد از آن تلاش می‌شود هیچ شعبه‌ای بیشتر از ۱۰۰ پرونده نداشته باشد.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه با اشاره به اینکه میانگین رسیدگی به پرونده‌ها در استان ۱۱۱ روز است افزود: ۲۰۷ پرونده کثیرالشاکی که بیش از ۲۰ نفر شاکی دارند در استان کرمانشاه وجود دارد. وی با بیان اینکه بیش از ۳۰۰۰ کاربرگ در اجرای طرح پایش در استان کرمانشاه تنظیم شده است گفت: از این تعداد ۱۰۰۰ زندانی طی ۱/۵ ماه آزاد شدند که زندانی بودن آنها ضرورتی نداشت.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
آخرین وضعیت انتقال شهریار مغانلو به پرسپولیس

توسلی‌زاده با اشاره به موضوع ترک فعل مدیران و تأکید رئیس قوه قضائیه روی این موضوع عنوان کرد: از مدیران درخواست می‌شود وظایف خود را به طور دقیق انجام دهند زیرا ترک فعل مدیران به صورت جدی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی افزود: ترک فعل مدیران زمانی تخلف محسوب می‌شود که در قانون جرم تلقی شده باشد و در این صورت دستگاه قضایی وظیفه پیگیری دارد.

توسلی‌زاده با اشاره به پرونده کلاهبرداری با عنوان فرشتگان نجات مربوط به دادگستری استان عنوان کرد: افرادی از کارکنان و وکلا در این پرونده دستگیر شدند که بعضاً با وثیقه آزاد شده‌اند اما مطالعات در این زمینه در حال انجام است.

وی با بیان اینکه دستگاه قضایی باید عاری از هرگونه فساد باشد افزود: در دادگستری اغماض وجود ندارد و مردم نیز باید به سلامت در دستگاه‌ها کمک کنند.

توسلی‌زاده با اشاره به موضوع واگذاری پالایشگاه کرمانشاه و شبهات مطرح شده در مورد آن عنوان کرد: این واحد بعد از واگذاری در جهت تولید ثروت و علم پیشرفت‌هایی داشته است اما گزارشات سازمان بازرسی و سایر دستگاه‌های مرتبط به مرکز استان ارسال شده جریان واگذاری در حال بررسی است.

اختلافات شورای شهر با تشکیل پرونده و هتک حرمت رفع نمی‌شود

وی با بیان اینکه شورای شهر یک نهاد حقوقی و قانونی با اختیارات خاص است گفت: شهردار منصوب شورای شهر است و باید کار خود را مطابق با اختیارات انجام دهد و چنانچه شورای شهر ایرادی به کار شهردار دارد باید برخورد حقوقی انجام شود. 

وی افزود: باید در زمینه اختلافات شورای شهر و شهردار برای خاتمه دادن به مشکلات جلساتی برگزار شود و چنانچه اکثریت آرا موافق بودند شهردار عزل شود، اما اعضای شورای شهر باید بدانند که شهردار هنوز اکثریت آرا را دارد و باید با وی همراهی کنند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
ضرورت ثبت نام در سامانه سجام برای دریافت سود سهامعدالت

توسلی‌زاده با بیان اینکه شهردار باید با شورا تعامل داشته باشد و به مصوبات آنها احترام بگذارد عنوان کرد: با تشکیل پرونده در دادگستری و هتک حرمت در فضای مجازی مشکلات شورای شهر رفع نمی‌شود و از دو طرف درخواست می‌کنیم بر اساس سازش و قانون عمل کند.

وی بیان کرد: شورای شهر و شهردار باید مسائل را در قالب مباحث قانونی پیگیری کنند و ملاک شرع و قانون باشد زیرا حاشیه‌سازی در فضای مجازی چیزی را حل نمی‌کند.

انتهای پیام/۸۳۲/ی