به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، خانه مطبوعات کرمانشاه و انتخابات هیئت رئیسه آن یک داستان پر غصه برای اهالی رسانه در استان کرمانشاه است زیرا آنها که نقش اصلی را در جریان رسانه‌ای استان کرمانشاه ایفا می‌کنند هیچگاه در این خانه حضور نداشته و راهی به هیئت رئیسه نیافته‌اند. روز گذشته سیزدهم بهمن ماه […]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، خانه مطبوعات کرمانشاه و انتخابات هیئت رئیسه آن یک داستان پر غصه برای اهالی رسانه در استان کرمانشاه است زیرا آنها که نقش اصلی را در جریان رسانه‌ای استان کرمانشاه ایفا می‌کنند هیچگاه در این خانه حضور نداشته و راهی به هیئت رئیسه نیافته‌اند.

روز گذشته سیزدهم بهمن ماه دور جدید انتخابات هیئت رئیسه خانه مطبوعات کرمانشاه همچون گذشته بدون حضور مدیران رسانه‌های چاپی و برخط استان که بار اصلی تولید محتوای خبری را بر دوش دارند برگزار شد و همچون یک دهه گذشته ترکیب ثابت هیئت رئیسه خانه مطبوعات «تَکرار» شد.

مدیران تمامی خبرگزاری‌های استان کرمانشاه در این انتخابات غایب بودند تا سردبیر یک روزنامه محلی به عنوان نماینده خبرگزاری‌ها انتخاب شود که خبرگزاری مهر دلایل این عدم حضور را توسط مدیر خبرگزاری تسنیم و فارس در استان کرمانشاه بررسی کرده و این گزارش در این لینک در دسترس است: عملکرد نامطلوب خانه مطبوعات کرمانشاه/ تناقض واضح در جذب اعضا.

همچون مدیران خبرگزاری‌ها، بسیاری از مدیران رسانه‌های مکتوب استان کرمانشاه نیز در انتخابات خانه مطبوعات حضور ندارند از هفته‌نامه‌های اصلاح طلبی همچون غرب و آوای کرمانشاه تا مدیرمسئول و کارکنان هفته‌نامه اصولگرای ابوذر؛ بدون لحاظ گرایش سیاسی سایر مدیران نشریات مکتوب استان همچون روزنامه‌های باختر، نقدحال و صدای آزادی نیز در خانه مطبوعات حضور ندارد.

خبرگزاری تسنیم برای بررسی دلایل عدم حضور جریان اصلی رسانه‌ای استان کرمانشاه در خانه مطبوعات و انتخابات هیئت رئیسه این خانه با مدیران مسئول روزنامه‌های نقدحال، صدای آزادی و سردبیر گروه رسانه‌ای فرتاک که رویکرد فرهنگی دارند به گفت‌وگو نشسته است که در ادامه می‌آید.

خانه مطبوعات کرمانشاه بسیار ناکارآمد است

غلامرضا نوری علا، مدیرمسئول روزنامه نقدحال با انتقاد از عملکرد خانه مطبوعات استان کرمانشاه گفت: نظام ارباب و رعیتی در ایران هنوز نتوانسته تغییر اساسی کند و هنوز نتوانسته بخش اعظم جامعه را با فضیلت‌های دموکراسی اداره کند.

وی با اشاره به اینکه یک رسم بسیار غلط وجود دارد و آن هم این است که کسانی که به هیئت مرکزی، شورای مرکزی و ریاست این مجموعه‌ها دست پیدا می‌کنند دیگر به‌راحتی از آن دست نمی‌کشند و برای ماندن در پست و جایگاه خود هر کاری را مباح می‌دانند و هر کاری می‌کنند عنوان کرد: برای این افراد هرگونه تخلف قانونی اعم از اعمال غیراخلاقی، غیر عرفی و غیر شرعی فرقی نمی‌کند و همه را انجام می‌دهند و این اشخاصی که آمدند سعی می‌کنند جایگاه خود را تحت هر شرایطی حفظ کند و دیگر این اشخاص نمی‌توانند خدمتگزار آحاد آن صنف و شغل باشند و حداکثر کاری که می‌توانند انجام دهند این است که شرایط را برای کار خود فراهم کنند و بیشتر در آن جایگاه بمانند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
دستگیری عامل شهادت رییس پلیس آگاهی "اسلام‎آبادغرب" درترکیه

نوری علا با بیان اینکه خانه مطبوعات استان کرمانشاه در شرایط کنونی بسیار ناکارآمد است و به جای هموار کردن مسیر و برداشتن موانع از سر راه اصحاب رسانه خود موانع تراشی می‌کند بیان کرد: جایگاه‌ها در خانه مطبوعات به سمت انحصاری شدن پیش رفته و این موضوع به هیچ وجه خوب نیست و باید در این اتحادیه‌ها به گردش و چرخش نخبگان و نیروهای جوان توجه کافی شود و عرصه را برای ورود جوانان پرشور به این عرصه باز کنیم و تشکل‌های خانه مطبوعات باید خدمتگزار اصحاب رسانه باشند.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه اعضای خانه مطبوعات در این سال‌ها توان شنیدن کوچکترین انتقادی را به مجموعه خود نداشته‌اند و حتی صحبت‌هایی که در عالم رفاقت و صمیمیت برخی از دلسوزان رسانه در بین اعضای خانه مطبوعات داشته‌اند با واکنش مسئولان خانه مطبوعات مواجه شده است عنوان کرد: به نظر بنده افراد در داخل خانه مطبوعات نماینده هیچ کس نیستند؛ نماینده مطبوعات و اعضای مطبوعات نیز نیستند و تنها خروجی که بنده در طی این سال‌ها مشاهده کرده‌ام همان پولی است که فرهنگ و ارشاد به خانه مطبوعات داده و آنها نیز در روز خبرنگار با اجرای برنامه‌ای این هدیه را بین خبرنگاران توزیع می‌کنند.

نوری علا با طرح سئوال از نهادهای قانونی مربوطه از جمله اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه که چرا گذاشته‌اند وضعیت خانه مطبوعات استان به اینجا برسد؟ بیان کرد: مشکلات خانه مطبوعات این قدر اساسی و پیچیده شده که حتی با تغییر تیم مدیریتی و وجود برنامه شاهد اصلاح امور در آن نخواهیم بود؛ همچون شورای شهر کرمانشاه که وجود یا عدم وجود آن برای استان تفاوتی ایجاد نمی‌کند زیرا این نهاد ناکارآمد است.

 وی اظهار کرد: وقتی صحبت از خانه مطبوعات می‌کنیم، هدفمان این است که افرادی پیگیر و دلسوز دور هم جمع شوند تا مشکلات رسانه‌ها را برطرف نمایند نه اینکه خانه مطبوعات به یک دفتر خاص و برای چند نفر محدود شود، اما متأسفانه با عملکرد خانه مطبوعات فعلی و اتفاقات در جریان فعالیت رسانه‌ای، روز به روز رسانه‌ها ضعیف‌تر و بر مشکلات آنها افزوده‌ می‌شود که باید جلوی این امر گرفته شود.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
7تهرانی به کرونای انگلیسی مبتلا شدند + جزئیات

 

جلیل آهنگرنژاد، مدیرمسئول نشریه صدای آزادی با بیان اینکه مسیر کاری بنده طوری است که نه فرصتی برای ورود به  فضای انتخابات خانه مطبوعات استان را دارم و نه انگیزه‌ای برای ورود به این عرصه دارم گفت: اکنون که نگاه شخصی به این مقوله ندارم، می‌توانم راحت‌تر راجع به این موضوع صحبت کنم و هیچ خرده‌ای بر همکارانم که گرادننده دور و نزدیک این خانه بوده‌اند، نمی‌گیرم.

وی با بیان اینکه بنده معتقدم اراده‌ای در حوزه کلان مدیریت فرهنگی استان کرمانشاه و تمایلی به حضور مؤثران فضای رسانه در استان وجود ندارد عنوان کرد: این بختک در طول سال‌های دور و دراز بر این خانه سایه افکنده است و گرنه سامان‌دهی به چنین تشکلی، کاری دشوار نبوده و نیست.

آهنگرنژاد با اشاره به اینکه به عنوان عضوی از جامعه رسانه‌ای استان بر این باورم که چنین تشکلی در طول این همه سال می‌توانست با فرصت‌بخشی به سلایق مختلف، دریچه‌هایی بر روی جامعه رسانه در کرمانشاه بگشاید افزود: هیچگاه چنین امری میسر نشد و همگرایی‌ها صنفی به واگرایی رسید و فرصت‌ها یکی از پس دیگری سوختند و اهالی رسانه از چنین فرصت‌سوزی‌هایی به شدت متضرر شدند.

وی اظهار کرد: موضوع دردآور اینجا است که رسانه‌ای‌ها که در اساس باید یکی از برگ‌های مهم شناسنامه کاری‌شان مطالبه‌گری باشد، نشان داده‌اند که حتی برای حقوق صنفی خودشان در این خانه‌ مطبوعات در ظاهر نمادین نیز انگیزه‌ مطالبه‌گری ندارند.

خانه مطبوعات کرمانشاه از افراد تأثیرگذار خالی شده است

نادر دادرستانی سردبیر مجموعه رسانه‌های فرتاک که سابقه عضویت در شورای مرکزی خانه مطبوعات استان را دارد با انتقاد از وضعیت کنونی خانه مطبوعات بیان کرد: قید حضور در شورای مرکزی خانه مطبوعات استان را زده‌ام زیرا در این سال‌ها همدلی و همراهی در بین اعضای شورای مرکزی خانه مطبوعات استان کرمانشاه وجود نداشته است.

وی با اشاره به اینکه اگر کاری می‌خواست در استان انجام شود به هیچ‌وجه همدلی و همراهی در بین رسانه‌های استان وجود نداشت عنوان کرد: در بین اعضای خانه مطبوعات این برداشت وجود داشت که اگر کسی می‌خواست کاری انجام دهد برای نفع شخصی بود و براین اساس ما شاهد هیچ‌گونه همدلی در بین اعضای خانه مطبوعات استان کرمانشاه در این سال‌ها نبوده‌ایم.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
بدون مراجعه به دفاتر پیشخوان در سامانه سجام ثبت نامکنید

دارستانی با بیان اینکه به نظر بنده شرایط برای ادامه کار در خانه مطبوعات استان وجود ندارد و بنده نیز به این دلیل از این عرصه کنار کشیدم و گفتم که هیچ وقت هم در انتخابات خانه مطبوعات شرکت نخواهم کرد گفت: اسم خانه مطبوعات در ذهن انسان یک چارچوبی را متصور می‌کند با افراد مختلف که برای تزیین چارچوب‌های آن خانه باید آن را به بهترین وضع تزیین کنند اما شاهد این جریان در این تشکل مطبوعاتی نبودیم.

وی با اشاره به اینکه اکنون شرایطی در خانه مطبوعات فعال است که  اعضای کنونی تحت هر شرایطی مایل به ماندن در این تشکل هستند عنوان کرد: واقعیتش این است که ما هیچ‌گاه در استان کرمانشاه شاهد برگزاری یک انتخابات رسانه‌ای پرشور و همه‌گیر نیستیم و افراد حاکم بر خانه مطبوعات همواره سعی کردند با یکسری عملکردها و کارها افرادی را کنار بگذارند و افرادی که با آنها هماهنگ و همسو هستند داخل کنند.

دارستانی با بیان اینکه برگزاری انتخابات نیاز به یک رایزنی دارد و اینکه یکسری افراد همدل و همسو که حرف یکدیگر را بفهمند وارد آن چارچوب شوند بیان کرد: چرا نباید وزن مدیریتی خانه مطبوعات به گونه‌ای باشد که مسئولان مدیریتی استان از استانداری گرفته تا دیگر مسئولان به صحبت‌ها و مشکلات خانه مطبوعات گوش فرا دهند.

وی خاطرنشان کرد: ما اکنون شاهد این هستیم که خانه مطبوعات استان کرمانشاه از افراد تأثیرگذار خالی شده ولی باید افراد قوی و مؤثر کاری وارد این مجموعه شوند که این افراد مؤثر براساس برخی معیارها نمی‌توانند در این خانه مطبوعات ورود پیدا کنند یا خودشان تلاش برای ورود به خانه مطبوعات نمی‌کنند و بخشی از مشکلات به اعضای شورای مرکزی بر می‌گردد که می‌خواهند همین چارچوب قدیمی را حفظ کنند و افراد موثری وارد نشوند.

دارستانی افزود: بنابراین تا زمانی که این شرایط وجود دارد نمی‌توانیم اسم خانه مطبوعات را بر این مجموعه بگذاریم زیرا در روز خبرنگار می‌بینیم که ۷۰۰ خبرنگار برای دریافت هدیه حضور دارند اما این افراد راهی به درون تشکیلات خانه مطبوعات ندارند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
جریمه یک میلیون ریالی ورود خودروها به محدود طرح زوج و فرد درکرمانشاه

وی با اشاره به اینکه خانه مطبوعات استان تاکنون به نقد عملکرد خود دست نزده است زیرا برخی از رسانه‌ها تنها به نقد عملکرد مسئولان و حتی تخریب آنها دست می‌زنند در حالی که نقد جدی بر عملکرد خانه مطبوعات استان وارد است عنوان کرد: خانه مطبوعات استان باید یک تیم قوی و مؤثر را در حوزه مدیریتی خود گرد هم آورند تا بتوانند دنبال مطالبات به حق مجموعه رسانه‌ها باشند و مشکلات استان را مرتفع کنند.

دارستانی با اشاره به اینکه اکنون فضای کاری در خانه مطبوعات فضای شفاف نیست بیان کرد: در هر حال امیدوارم کسانی که در این دوره از انتخابات رأی آورده‌اند در وهله اول منافع عمومی اهل رسانه را در نظر بگیرند و به دور از منافع شخصی پیگیر مطالبات اهالی رسانه باشند و بتوانند منافع هر رسانه را به طور جدی از مسئولان مطالبه کنند.

وی خاطرنشان کرد: بنده به جرأت می‌گویم در تمام این دو دوره‌ای که در خانه مطبوعات فعالیت داشتم به هیچ وجه فضا را برای عموم افراد رسانه‌ای که بتوانند مؤثر باشند مساعد ندیدم و در نهایت باید بگویم که فضا برای حضور افراد مؤثر رسانه‌ای اکنون در خانه مطبوعات استان فراهم نیست.

دارستانی اظهار کرد: کسی که بر روی صندلی هیئت رئیسه خانه مطبوعات می‌نشیند باید بداند که نباید تنها برود آن فضا را اشغال کند و باید بداند نماینده رسانه‌هایی که در سخت‌ترین شرایط کارشان را ادامه می‌دهند است و اینکه من فقط بیایم بگویم من مدیرعامل خانه مطبوعات هستم، من نماینده رسانه‌ها هستم در حالی که تنها یک پنجم رسانه‌ها در آن نقش داشته باشند به هیچ وجه حرف درستی نیست و این شخص وقتی می‌تواند قدرتمند باشد که از همه ابزارها استفاده کند و در یک فضای سالم و انتخابات به دور از هرگونه شائبه شرکت کند.

به گزارش تسنیم انتخابات هیئت رئیسه خانه مطبوعات کرمانشاه روز گذشته و با حضور حداقلی اهالی رسانه برگزار شد و وحید نیشابوری، فریدون معتمدیان، ناهید سویه، روح الله مرادی، محمدامین حسینی، بهرامعلی باقری و هادی نوروزی تپه شعبانی، شهریار دبیری و محمدحسین ماهوتیان اعضای هیئت رئیسه و بازرسان خانه مطبوعات کرمانشاه شدند.

انتهای پیام/۸۳۳/ی