به گزارش خبرنگار مهر، پرویز توسلی زاده در نشست خبری تشریح اقدامات سفر رئیس قوه قضائیه به استان کرمانشاه با تبریک ایام دهه مبارک فجر، اظهار کرد: انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) یک حرکت بسیار بزرگ بود که ریشه در اعتقادات و باورهای مردم دارد و مهم‌ترین تحول آن ایجاد تغییر در […]

به گزارش خبرنگار مهر، پرویز توسلی زاده در نشست خبری تشریح اقدامات سفر رئیس قوه قضائیه به استان کرمانشاه با تبریک ایام دهه مبارک فجر، اظهار کرد: انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) یک حرکت بسیار بزرگ بود که ریشه در اعتقادات و باورهای مردم دارد و مهم‌ترین تحول آن ایجاد تغییر در زمینه‌های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است.

وی افزود: انقلاب اسلامی تفکر استکبار جهانی را به چالش کشیده و امروز می‌بینید که از هر اقدامی مانند وضع سخت‌ترین تحریم‌ها برای متوقف کردن ملت ایران دریغ نمی‌کنند.

رئیس کل دادگستری کرمانشاه با اشاره به سفر رئیس دستگاه قضا به کرمانشاه تصریح کرد: قبل از سفر آقای رئیسی به کرمانشاه یک تیم کارشناسی مشکلات دادگستری کرمانشاه را بررسی کرده و گزارشی به ایشان ارائه شد که رضایت رئیس دستگاه قضا را به همراه داشت و در جریان این سفر تعداد ۱۶ هزار نامه مردمی به دفتر ایشان تحویل داده شده است.

اختصاص بیش از ۱۳۰ میلیارد اعتبار به دادگستری کرمانشاه

توسلی زاده ادامه داد: در این سفر بیش از ۱۳۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاصی به دادگستری کرمانشاه و ادارات مربوطه اختصاص یافت که در مدت ۲ سال به استان کرمانشاه تزریق خواهد شد.

وی با بیان اینکه یکی از اولویت‌های اصلی دادگستری کرمانشاه ایجاد سازش در پرونده‌ها است، گفت: تعداد پرونده‌های ورودی به دادگستری بسیار زیاد است و عمده این پرونده‌ها در زمینه اختلافات ملکی، اقتصادی، ارث و غیره است و یک نفر در دادگستری ۵۰۰ پرونده ایجاد کرده است و این امر انرژی زیادی را از دستگاه قضائی می‌گیرد و مردم باید با گفتگو و سازش اختلافات را کنار بگذارند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
توزیع ۳۳ تن مرغ کشتار روز در روانسر/اعمال محدودیت‌هایکرونایی در سرپل ذهاب

توسلی زاده با اشاره به وظیفه ستاد مصلحین که ایجاد صلح و سازش در بین مردم است، بیان کرد: در ۹ ماه گذشته در ستاد مصلحین و شورای حل اختلاف تعداد ۱۶ هزار و ۵۰۰ پرونده به سازش ختم شده‌اند و هرکسی بتواند به سازش حتی یک پرونده کمک کند خدمت بزرگی به استان کرمانشاه انجام داده است.

وی خاطر نشان کرد: در سه اداره بزرگ آموزش و پرورش، نیروهای مسلح و دانشگاه‌ها ستاد مصلحین راه اندازی شده است تا اختلافات را بدون مراجعه به دادگستری حل و فصل کنند و در دی ماه تنها چهار هزار پرونده منتهی به رسیدگی شده است.

رئیس کل دادگستری کرمانشاه با اشاره به ابلاغ سند تحول دستگاه قضائی توسط آیت الله رئیسی گفت: این سند بعد از انجام کارهای کارشناسی و برنامه ریزی ابلاغ شده است که یک سند بسیار کاربردی و غنی است که هفت محور رسیدگی به اختلافات، احیا حقوق عامه، نظارت بر اجرای قوانین، کشف جرم، پیشگیری از جرم، اصلاح مجرمان و حمایت از حقوق مالکیت اشخاص به همراه چالش‌ها، راهبردها و راهکارها برای آن در نظر گرفته شده است.

ساماندهی پنج هزار دفتر مشاور املاک در استان کرمانشاه

توسلی زاده تصریح کرد: ۹۰ درصد روابط حقوقی مردم در دفاتر مشاور املاک تنظیم می‌شود و در این زمینه تعداد پنج هزار دفتر مشاور املاک در استان ساماندهی شده‌اند و مردم باید قراردادهای خود را به گونه‌ای تنظیم کنند که در آینده دچار مشکل نشوند.

وی ادامه داد: اعتماد مردم سرمایه اصلی دستگاه قضائی است و مردم باید به رأی قاضی احترام بگذارند و از طرف دیگر رای‌های صادره نیز باید جامع و منطقی باشد تا هرکسی رأی را خواند قانع شود.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
دلایل «عصیانگری» هواداران استقلال

رئیس کل دادگستری کرمانشاه گفت: مردم باید با قوانین حقوقی آشنا شوند تا بدون مراجعه به دادگاه قضیه حل شود و در یک مورد تنها یک بازپرس ۴۰ پرونده را به سازش رسانده بود.

امنیت مردم در اولویت دستگاه قضائی قرار دارد

توسلی زاده با اشاره به انتشار فیلم‌های زورگیری در فضای مجازی، افزود: امنیت مردم برای دستگاه قضائی در اولویت است و با کسانی که بخواهند امنیت مردم را برهم بزنند برخورد قاطع خواهیم کرد.

وی خاطر نشان کرد: ۷۶ درصد پرونده‌های معوق بررسی آنها به اتمام رسیده است و تعداد باقی مانده در انتظار اجرای احکام است که بزودی انجام خواهد گرفت و تلاش بر این است که تعداد پرونده‌های شعب بالای ۲۰۰ پرونده در گام نخست به ۱۰۰ پرونده و در گام بعدی به زیر ۱۰۰ پرونده کاهش یابد و بر اساس آمار میانگین رسیدگی به پرونده‌ها در دادگستری کرمانشاه ۱۱۱ روز است.

رئیس کل دادگستری کرمانشاه گفت: براساس طرح پایش قوه قضائیه زندانیانی که نیاز به ادامه زندان نیست آزاد خواهند شد و تعداد یک هزار زندانی در روزهای اخیر آزاد شده‌اند.