برخی از تحلیل گران انتظار دارند که فلز گران بهای داخلی در روزهای آتی تا محدوده ۱۱ میلیون و ۷۰۰هزار تومانی افزایش پیدا کند. در مقابل،‌عده دیگری باور دارند، سکه در روزهای آینده تا سطح۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان کاهش پیدا خواهد کرد. بازار در حالی درگیر این انتظارات متناقض است که در روزهای […]

برخی از تحلیل گران انتظار دارند که فلز گران بهای داخلی در روزهای آتی تا محدوده ۱۱ میلیون و ۷۰۰هزار تومانی افزایش پیدا کند. در مقابل،‌عده دیگری باور دارند، سکه در روزهای آینده تا سطح۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان کاهش پیدا خواهد کرد. بازار در حالی درگیر این انتظارات متناقض است که در روزهای اخیر در دامنه کوتاه ۱۰ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان تا ۱۱ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان زندانی شده است. روز سه شنبه، سکه در همین سلول قیمتی حرکت کرد و با افزایش ۳ دهم درصدی به نزدیکی محدوده ۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی رسید. رشد محدود فلز گران بهای داخلی در شرایطی رخ داد که دلار امروز بیش از یک درصد افزایش یافت و در صدر جدول بازدهی قرار گرفت.

 روز سه شنبه دلار از مرز ۲۴ هزار تومانی فاصله گرفت و توانست به محدوده ۲۴ هزار و ۳۵۰ تومان برسد. دلار حدود ۴/۱ درصد رشد را در روزی تجربه کرد که بورس روند منفی سنگینی را پشت سر گذاشت. امروز شاخص کل بورس ۳/۲ درصد از ارزش خود را از دست داد. دلار و بورس در شرایطی در جهت معکوس حرکت کردند که بازیگران داخلی انتظار دارند روند این دو مشابه هم باشد.

دلیل افت دلار چه بود؟

به گفته فعالان، برخی از معامله گران انتظار داشتند که رییس جمهور آمریکا سخنرانی کند و در مورد بازگشت به برجام صحبت کند. با این حال، چنین اتفاقی رخ نداد و گفته می شد، به دلایل جوی، سخنرانی بایدن کنسل شد. این اتفاق موجب شد که فروشندگان به سرعت از بازار خارج شوند و جای خود را به خریداران بدهند. در کنار این، برخی از معامله گران که در روز دوشنبه اقدام به خالی فروشی ارزی کرده بودند، با رشد روز سه شنبه متضرر شدند؛‌ آن ها برای پرداخت ارز وعده داده شده خود ناچار شدند که در موقعیت خریدار به بازار وارد شوند. در کنار این، عدم تایید لایحه بودجه در مجلس عامل دیگری بود که موجب شد، سیگنال ناآرامی به بازار ارز ارسال شود.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
بررسی ۶ تا از بهترین سایت های استخدام و کاریابی فارسی درایران

رشد دلار، سکه را صعودی کرد؛ ولی کاهش بهای طلا در بازارهای جهانی عاملی بود که موجب شد افزایش قیمت فلز گران بهای داخلی محدود شود.