ایسنا/کرمانشاه رییس مرکز مدیریت بیماریهای وزارت بهداشت، گفت: تلاش شش ماهه‌ای برای انتخاب بهترین واکسن‌های کرونا صورت گرفته و مردم می‌توانند با اطمینان خاطر از این واکسن‌ها استفاده کنند. دکتر محمدمهدی گویا در جلسه عصر امروز (۱۵ بهمن) ستاد کرونای استان کرمانشاه با اشاره به برکات طرح شهید “حاج قاسم سلیمانی”، گفت: این طرحِ بسیار […]

ایسنا/کرمانشاه رییس مرکز مدیریت بیماریهای وزارت بهداشت، گفت: تلاش شش ماهه‌ای برای انتخاب بهترین واکسن‌های کرونا صورت گرفته و مردم می‌توانند با اطمینان خاطر از این واکسن‌ها استفاده کنند.

دکتر محمدمهدی گویا در جلسه عصر امروز (۱۵ بهمن) ستاد کرونای استان کرمانشاه با اشاره به برکات طرح شهید “حاج قاسم سلیمانی”، گفت: این طرحِ بسیار ارزشمند برکات بسیاری به همراه داشته و کسی تصور نمی کرد ظرف مدت کوتاهی با اجرای این طرح شاهد سیر کاهشی کرونا در کشور باشیم.

وی افزود: زمانی که اعداد و ارقام امروزِ بیماری را با دو ماه پیش که شروع این طرح بود، مقایسه می‌کنیم متوجه دستاوردهای عظیم آن در کنترل بیماری می‌شویم.

گویا گفت: امروز به جرات می توانیم بگوئیم کرونا در اکثر نقاط کشور تحت کنترل درآمده و در معدود نقاط باقی مانده هم کار در حال انجام است و امیدواریم به زودی بیماری در این نقاط هم کنترل ‌شود.

این مسئول با تاکید بر لزوم تداوم اجرای قوی و مستمر طرح شهید سلیمانی،  گفت: اگر همین طور هماهنگ پیش برویم می‌توانیم به زودی مدعی کنترل بیماری در کشور شویم.

این مسئول خاطرنشان کرد: این دستاوردهای عظیم در حالی است که بسیاری کشورهای مدعی هنوز نتوانسته‌اند گام جدی برای کنترل بیماری بردارند و روزانه تا چند هزار نفر کشته می دهند.

گویا به همکاری دستگاه های مختلف در اجرای این طرح اشاره کرد و افزود: بسیاری دستگاه ها از جمله هلال احمر و بهزیستی در این طرح پای کار بودند، اما دو دستگاه و نهاد اصلی اجرای کننده طرح، سپاه و دانشگاه های علوم پزشکی با همکاری موثر بسیج بودند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
توزیع ۲۷۰۰ بسته‌ معیشتی در کرمانشاه/ آیت‌الله علما: با تدبیرمقام معظم رهبری معضل کرونا مدیریت می‌شود

وی یادآور شد:  سابقه مجموعه ای مانند بسیج در مقابله با بیماریهای واگیر بسیار است و در سال های دور با همکاری بسیج، واکسیناسیون فلج اطفال و در سال ۱۳۸۲ با همکاری بسیجیان ظرف یک ماه واکسیناسیون ۳۳ میلیون نفر در مقابل بیماری “سرخک” انجام شد و سال گذشته توانستیم گواهینامه حذف بیماری سرخک را از سازمان بهداشت جهانی دریافت کنیم.

وی افزود: با همکاری بسیج و سپاه و دانشگاه های علوم پزشکی و سایر دستگاه ها اطمینان دارم طرح شهید حاج قاسم سلیمانی از همه آنها موفق تر خواهد شد.

مبادا لحظه ای تصور کنیم کارِ کرونا تمام شده است

گویا در ادامه نسبت به عادی انگاری کرونا هشدار داد و افزود: همه باید هوشیار باشند و  مبادا لحظه ای تصور کنند کار کرونا تمام شده است.

گویا گفت: اگر چنین تصوری در سطح جامعه و دستگاه ها ایجاد شود و اقدامات سخت گیرانه کم شود، یقین بدانید ظرف مدت کوتاهی به وضعیت قبل بر می‌گردیم.

وی افزود: هنوز راه طولانی در این مبارزه داریم و هنوز باید تمام پروتکل های بهداشتی با حساسیت ویژه اجرا شود و هنوز باید مردم به طور جد از مهمانی و مسافرت رفتن و برگزاری دورهمی ها اجتناب کنند، وگرنه دوباره کرونا در کشور شعله ور می شود.

 “واکسن ایرانی” اواخر بهار سال آینده می رسد/ ۱۶ میلیون دز واکسن کرونا تحویل ایران می‌شود 

گویا در ادامه به تشریح تلاش های صورت گرفته برای تامین واکسن کرونا اشاره کرد و افزود: برای تامین واکسن اقدامات در سه محور پیگیری شد که اولین و مهمترین آن پیگیری تولید واکسن داخلی است، چرا که معتقدیم مقوله تامین واکسن کرونا، مقوله تامین سلامت و امنیت ملی محسوب میشود و نباید کوچکترین تهدیدی متوجه سلامت مردم باشد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
وضعیت قرمز کرونایی در بروجرد؛ بازار تعطیل شد

وی افزود: در حال حاضر هشت کمپانی تولید واکسن در کشور در بحث تولید واکسن کرونا در حال تحقیقات هستند و به مراحل پیشرفته‌ای رسیده اند و برخی تحقیقات بالینی روی انسان انجام داده اند که نتایج آن بسیار خوب و فراتر از حد انتظار است.

گویا گفت: طبق پیشرفت های صورت گرفته اواخر بهار یا اوایل تابستان سال آینده به واکسن ایرانی کرونا دسترسی پیدا می کنیم.

این مسئول افزود: راه دوم ما برای تامین واکسن، استفاده از سبد واکسن بهداشت جهانی است که از این مسیر ۱۶ میلیون دز واکسن تهیه شده که ظرف دو سه هفته آینده اولین محموله آن وارد کشور می‌شود و در سال جاری میلادی این تعداد دز واکسن را در اختیار میگیریم.

وی خاطرنشان کرد: این واکسن ها توسط کمپانی های چندملیتی تولید شده و تاییدیه سازمان بهداشت جهانی را دارد و در تمام کشورهای دنیا استفاده می‌شود.

گویا گفت: مسیر سوم هم همکاری با کمپانی های بزرگ واکسن سازی است که در این زمینه با چند کمپانی بزرگ در کشورهای هند، روسیه، کوبا و چین در این زمینه مذاکراتی صورت گرفته است.

واکسن  کرونای”روسی” پیشرفته ترین واکسن کرونا در جهان است/ ۲ میلیون دُز در قرارداد اولیه خریداری شده 

این مسئول در خصوص خریداری واکسن کرونا از روسیه هم گفت: تمام مراحل مطالعات و تحقیقات واکسن روسی بررسی شده و با اطمینان خاطر از اثر بخشی، این واکسن ها خریدار شده اند.

وی افزود: اخیرا مجله علمی “لنست” که بزرگترین مجله علمی دنیا محسوب می‌شود در مقاله خود میزان اثربخشی واکسن روسی را ۹۱.۶ درصد اعلام کرده است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
رکود بازار مسکن کرمانشاه تا اوایل سال آینده ادامهدارد

وی افزود: در حال حاضر واکسن روسی پیشرفته ترین نوع واکسن دنیاست و شواهد جهانی آن هم موجود و قابل استناد است و مردم میتوانند با خیال راحت از این واکسن ها استفاده کنند.

گویا گفت: انتخاب واکسن روسی بعد از تلاش و تحقیقات یک تیم علمی بر روی تمام واکسن ها کرونای تولیدی در جهان صورت گرفته و بر مبنای تحقیقات و بررسی های بسیار  بهترین واکسن ها برای مردم ایران انتخاب شده است.

این مسئول افزود: تلاش های شش ماهه ای برای انتخاب بهترین واکسن های کرونا صورت گرفته و مردم می‌توانند از این واکسن ها با اطمینان خاطر استفاده کنند.

وی افزود: در قرارداد اولیه خرید واکسن از روسیه، دو میلیون در واکسن خریداری شده که به زودی در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

گویا در ادامه به توسعه اقدامات مراقبتی و درمانی در بحث کرونا اشاره کرد و افزود: در کنار تلاش برای تامین و تولید بهترین واکسن ها، اقدامات مراقبتی و درمانی هم در گوشه گوشه کشور توسعه پیدا کرده و تمام خدمات درمانی ارائه شده در اصفهان و کرمانشاه و سیستان و بلوچستان همان خدماتی است که در تهران ارائه می‌شود.

انتهای پیام