استاندار کرمانشاه: رونق اقتصادی و اشتغال مرزنشینان با پرداخت تسهیلات کم بهره یک اولویت است و باید شرایط بهره مندی اقتصادی خانوار‌ها در نوار مرزی فراهم شود. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، هوشنگ بازوند در نشست کمیته اشتغال استان که امروز (۱۵ بهمن) با حضور معاونین و مدیران ارشد وزارت تعاون، کار […]

استاندار کرمانشاه: رونق اقتصادی و اشتغال مرزنشینان با پرداخت تسهیلات کم بهره یک اولویت است و باید شرایط بهره مندی اقتصادی خانوار‌ها در نوار مرزی فراهم شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، هوشنگ بازوند در نشست کمیته اشتغال استان که امروز (۱۵ بهمن) با حضور معاونین ضرورت اعطای تسهیلات حمایتی کم بهره به مرزنشینانو مدیران ارشد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با رویکرد حمایت از طرح‌های توسعه‌ای و اشتغالزایی استان برگزار شد، اظهار داشت: در نوار مرزی ۳۷۱ کیلومتری استان کرمانشاه حدود ۲۵ هزار خانوار با فاصله ۲۰ کیلومتر از مرز زندگی می‌کنند و ایجاد طرح‌های اشتغالزایی و رونق کسب و کار در این مناطق یکی از برنامه‌های توسعه‌ای نواحی مرزی است.

وی افزود: باید به فکر ایجاد شغل برای مرزنشینان، افزایش درآمد و رونق تجارت در منطقه باشیم و بر این اساس درخواست داریم وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی موضوع پرداخت تسهیلات با نرخ سود پایین برای مرزنشینان و حمایت از طرح‌های اشتغالزایی را در دستور کار قرار دهد و با هماهنگی سایر نهاد‌های حمایتی زمینه رونق ویژه کسب و کار را فراهم کنند.

استاندار کرمانشاه در این جلسه از اقدامات صورت گرفته در راستای تسهیل امور و رفع مشکلات واحد‌های تولید استان کرمانشاه تقدیر کرد و بیان داشت: توسعه اقتصاد و اشتغال مناطق مرزی را به عنوان یک برنامه مدون و هدفمند پیگیری می‌کنیم و در این راستا پرداخت تسهیلات حمایتی با نرخ سود تعدیل شده را به عنوان یک مطالبه ویژه از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر اساس توافق‌ها خواستاریم.

حمایت از هنرمندان صنایع دستی دالاهو

بازوند به ظرفیت‌های موجود در شهرستان دالاهو به لحاظ جاذبه‌های گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد و گفت: شهرستان دالاهو به عنوان شهرملی تنبور ثبت ملی شده و هنرمندان فعال در حوزه صنایع دستی در تولید چاقو با قدمتی ویژه در حال فعالیت هستند که به لحاظ کیفیت محصول حتی در بازار‌های خارجی نیز به فروش می‌رسد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
وقتی زندگی خوب پیش نمی رود ، هشت نکته مهم

وی خاطرنشان کرد: برای حمایت از کسب و کار‌های این هنرمندان پیشنهادی به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در قالب پرداخت تسهیلات ارائه شده است که امروز هم مورد موافقت معاون توسعه کارآفرینی وزارت تعاون قرار گرفت و امیدواریم با رونق اقتصاد این بخش شاهد حضور بیشتر گردشگران در کرند و منطقه تاریخی دالاهو باشیم.

استاندار کرمانشاه اقدامات صورت گرفته برای ثبت جهانی اورامانات را نیز تشریح کرد و گفت: ظرفیت‌های گردشگری و طبیعی این منطقه می‌تواند شرایط مناسبی را برای ایجاد یک دهکده تفریحی و توریستی ویژه بازنشستگان ایجاد کند و بر این اساس با اهدای زمین و تأمین زیرساخت‌ها از سوی استان شرایط مطلوبی برای سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی و ارائه خدمات به بازنشستگان منطقه غرب فراهم می‌شود.

بازوند تعیین تکلیف پروژه‌های شرکت شستا را در استان یک مطالبه جدی خواند و گفت: تعیین تکلیف پروژه کاغذ غرب، گاوداری شش هزار رأسی منطقه سنجابی کوزران و سایر پروژه‌ها را بار‌ها از طریق مکاتبات و حضوری پیگیری کرده ایم و انتظار داریم این موضوعات در اولویت قرار گیرد.

استاندار کرمانشاه حل مشکلات تعاونی‌ها مسکن مهر را نیز خاطرنشان ساخت و گفت: وزارتخانه تکلیف تعاونی‌ها را مشخص کند تا گرفتاری‌های مردم در مسکن مهر حل و فصل شود.

شایان ذکر است در سفر معاونین و مدیران ارشد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به استان هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان تأمین مالی برای رونق کسب و کار‌ها و حمایت از طرح‌های اشتغالزا و آموزش مهارت محور ۱۵ هزار نفر مصوب و به عنوان دستاورد در قالب تفاهم نامه و توافق نامه منعقد خواهد شد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
سیدجلال و قایدی زیر ذره بین ؛ لقب ناجی بزرگ برازنده کدامیک است؟