مهرنوش آیین فر اظهار داشت: اختلالات روانی جزء شایعترین و ناتوان کننده ترین بیماری ها هستند.  مدیر گروه سلامت خانواده جمعیت و مدارس معاونت بهداشتی استان کرمانشاه افزود: مطالعه بیماری ها در ایران و جهان نشان می دهد که بیماری های روانی – عصبی از دلایل نخست سالهای از دست رفته عمر، به دلیل بیماری و ناتوانی هستند. […]

مهرنوش آیین فر اظهار داشت: اختلالات روانی جزء شایعترین و ناتوان کننده ترین بیماری ها هستند.

 مدیر گروه سلامت خانواده جمعیت و مدارس معاونت بهداشتی استان کرمانشاه افزود: مطالعه بیماری ها در ایران و جهان نشان می دهد که بیماری های روانی – عصبی از دلایل نخست سالهای از دست رفته عمر، به دلیل بیماری و ناتوانی هستند.

آیین فر گفت: طبق برآورد سازمان جهانی بهداشت، از هر چهار نفر یک نفر در طول زندگی به یکی از اختلالات روانپزشکی مبتلا خواهد شد.

وی افسردگی، خودکشی، اختلالات مصرف مواد و اسکیزوفرنیا را از مهمترین این اختلالات اعلام کرد.

آیین فر تصریح کرد: در بین علل اختلالات روانی به ترتیب افسردگی با ۲۶ درصد، اعتیاد ۲۴ درصد و اختلالات دو قطبی با ۱۲ درصد از علل مهم بار بیماری های روانی کشور محسوب می شوند.

وی افزود: بر اساس نتایج پیمایش ملی سلامت روان در سال ۱۳۸۹ – ۱۳۹۰  ۶/۲۳ درصد از جمعیت کشور دچار یک یا چند اختلال روانپزشکی بودند.

آیین فر خاطرنشان کرد: توجه به حفظ سلامت و کاهش آسیب های اجتماعی یکی از مهمترین اهداف سیاستگزاران عرصه سلامت روان به حساب می آید.

 مدیر گروه سلامت خانواده جمعیت و مدارس معاونت بهداشتی استان کرمانشاه عنوان کرد: در این راستا طرح تحول سلامت از سال ۱۳۹۳ در وزارت بهداشت با هدف حفاظت مالی از مردم، ایجاد عدالت در دسترسی به خدمات سلامت و نیز ارتقای کیفیت خدمات در کشور شروع شده و سلامت روان یکی از قسمت های مهم این طرح است.

آیین فر گفت: در حال حاضر کارشناسان سلامت روان در مراکز خدمات جامع سلامت در سطح استان به ارائه خدمات آموزشی و غربالگری سلامت روان مشغول هستند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
انقلاب اسلامی، انقلاب بنیادی و اسلام‌گرا است

وی آموزش های خود مراقبتی در حوزه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد،  آموزش مهارت های فرزندپروری و آموزش مهارت های زندگی را از جمله خدمات مذکور اعلام کرد.

آیین فر همچنین به آموزش های روانشناختی کاهش آسیب اعتیاد، غربالگری سلامت روان، سلامت اجتماعی و اعتیاد، ارائه خدمات روانشناختی و مراقبتی به افراد غربال مثبت و پیگیری و ارجاع بیماران به مراکز تخصصی به عنوان دیگر خدمات ارائه شده اشاره کرد.

وی افزود: در مراکز خدمات جامع سلامت در سطح استان مراقبین سلامت نسبت به شناسایی اختلالات روانپزشکی، سوء مصرف مواد و سلامت اجتماعی شامل کودک آزاری و همسر آزاری اقدام کرده و افرادی که در این زمینه ها مشکل دارند به پزشکان و روانشناسان مراکز خدمات جامع سلامت سطح استان ارجاع داده و مراقبت و پیگیری های لازم انجام می شود. 

آیین فر گفت: پزشکان مراکز، بیماران نیازمند به خدمات تخصصی را به روانپزشک مرکز سلامت روان جامعه نگر مرکز سلامت جعفر آباد ارجاع می دهند و روانپزشک مذکور به همراه تیم درمانی شامل روانشناس و مددکار اجتماعی اقدامات لازم را انجام داده و افرادی که نیاز به بستری داشته باشند به بیمارستان فارابی ارجاع می دهند./مرصاد