به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، درحالی سومین هفته بهمن ۱۳۹۹ تقریباً یک سال بعد از اعلام رسمی ورود ویروس کرونا به کشورمان آغاز شده که برخی نگرانی‌ها درباره احتمال آغاز موج چهارم همه‌گیری کرونا در ایران شدت گرفته است. مسئولان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه سرمای هوا و همچنین جهش‌های متعدد ویروس طی […]

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، درحالی سومین هفته بهمن ۱۳۹۹ تقریباً یک سال بعد از اعلام رسمی ورود ویروس کرونا به کشورمان آغاز شده که برخی نگرانی‌ها درباره احتمال آغاز موج چهارم همه‌گیری کرونا در ایران شدت گرفته است.

مسئولان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه سرمای هوا و همچنین جهش‌های متعدد ویروس طی سه موج گذشته همه‌گیری می‌تواند خطرناک و نگران‌کننده باشد همواره از طریق رسانه‌های رسمی از هموطنان درخواست همراهی و توجه به پروتکل‌های بهداشتی همچون بهار گذشته دارند.

تأکید مسئولان بهداشت و درمان کشور به رعایت پروتکل‌ها بر این اساس است که علی‌رغم ورود واکسن به کشورمان و احتمال آغاز واکسیناسیون همگانی در آینده نزدیک همچنان تنها راه مؤثر و قابل اعتماد در مقابله با این ویروس منحوس رعایت پروتکل‌ها و اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی است.

شام آخر را به واقعیت تبدیل نکنیم

در این بین با توجه به طولانی شدن دوران همه‌گیری ظاهراً کاسه صبر برخی از هموطنان لبریز شده است و از اوایل دی‌ماه کمتر به موضوع پروتکل‌های بهداشتی توجه داشتند حتی در بسیاری از موارد قوانین را کلاً نادیده گرفته‌اند.

شاهد مثال این رویه نیز افزایش برگزاری مراسم‌های مختلف میان خانواده‌ها و حتی شب‌نشینی‌های متعدد آن هم در پیک‌های مختلف کرونایی است تا جایی که حتی محدودیت تردد در ساعات پایان روز هم مانعی برای جلوگیری از برگزاری این مراسم نبوده است.

مسئولان بهداشت و درمان با اشاره به احتمال بالای ابتلای افراد در دورهمی‌ها یا مراسم خانوادگی به ویروس کرونا همواره تأکید می‌کنند در شرایط فعلی نباید به‌بهانه دورهمی شام آخر را کنار بستگان میل کرد چون درصورت آلوده بودن حتی یک نفر در جمع خانوادگی احتمال انتقال ویروس به سایر حاضرین مجلس در محیط بسته بسیار بالاست.

به‌هرحال ظاهراً هرچه مسئولان بهداشتی و درمان نسبت به رعایت این نکته بیشتر تأکید می‌کنند میزان مشارکت عمومی در رعایت این مورد کمتر از گذشته شده است تا جایی که آمارهای رسمی نشان‌دهنده کاهش همراهی شهروندان با قوانین کرونایی از نیمه دوم دی ماه گذشته تا به امروز است که به سطح نگران‌کننده ۸۱ درصد در مجموع کشور رسیده است و در برخی از شهرستان‌ها حتی کمتر از ۴۰ درصد مردم در این زمینه دقت نظر دارند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
تولید دو میلیون و ۴۰۰ هزار نشاء و قلمه ریشه دار گیاهاندارویی

بی‌توجهی مردم به پروتکل‌های بهداشتی آن هم درست زمانی که به‌عنوان مثال برای یک مراسم عروسی گرد هم آمده‌اند باعث شده است آماری نگران‌کننده از فوت میان آنها حاصل شده باشد، به‌عنوان مثال همین دو هفته قبل در یک مراسم خانوادگی در استان سیستان و بلوچستان ۳۰ نفر از حاضرین مراسم به ویروس آلوده شده‌اند و در سوی دیگر کشورمان یعنی استان مازندران در مهمانی تولد ۱۲ نفر به جمع بیماران کرونایی منطقه افزوده شدند.

نکته مهم در این زمینه مربوط به پراکندگی این افراد در سراسر کشور و احتمال ایجاد کانون‌های شیوع در یک دوره دوهفته‌ای است دقیقاً مثل همان اتفاقی که برای استان مازندران در پایان دی ماه گذشته افتاد و اکنون می‌بینیم تبعات آن در سراسر کشور دیده می‌شود.

تهران و البرز گذرگاه ویژه ویروس منحوس

شاید در نگاه اول از خودمان بپرسیم؛ افزایش بیماری کرونا در استان مازندران چه ارتباطی به سایر نقاط کشورمان دارد؟ برای رسیدن به این مهم می‌توان به گزارش‌های رسمی سازمان بهداشتی جهانی توجه ویژه داشته باشیم تا دریابیم واقعاً ویروس منحوس می‌تواند کمتر از ۲۴ ساعت در سراسر کشورمان سفر کند و تعدادی بی‌شمار را تا لبه پرتگاه مرگ پیش ببرد،
چون در این گزارش آمده است استفاده از خدمات حمل‌ونقل جدید و حتی افزایش سطح مبادلات اقتصادی با درنظر گرفتن جهش ویروس و افزایش قدرت سرایت آن باعث شده است اگر تنها یک فرد آلوده مثلاً در شهر نیویورک به جمع یک مهمانی خصوصی دعوت شده باشد؛ تمامی افرادی که در آن مراسم حاضر بودند نیز آلوده شوند و نهایتاً کمتر از ۱۲ ساعت بعد احتمال آلودگی در آن‌سوی ایالات متحده توسط یکی از حاضرین تقریباً ۸۰ درصد است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
کشف ۸۰ رأس دام قاچاق در حمیل

به این ترتیب با توجه به افزایش تردد جاده‌ای میان شهرها از ابتدای بهمن سال جاری که به‌گفته مقامات پلیس راهور یکباره جهش ۴۱درصدی را تجربه کرده و تنها نسبت به قبل از آغاز همه‌گیری ۴ درصد کاهش یافته است می‌توانیم تصور کنیم که ویروس چطور سوار بر پلاک‌های غیربومی از این‌سوی کشور به آن‌سوی ایران بدون نگرانی سفر می‌کند و نکته قابل توجه اینجاست که مبدأ بخشی عمده از پلاک‌های غیربومی دو استان تهران و البرز است و دور از واقعیت نیست اگر بگوییم این دو استان گذرگاه اصلی کرونا هستند.

رشد ۱۰۰درصدی تعداد شهرهای نارنجی

بررسی نقشه تهیه‌شده از سوی وزارت بهداشت نشان می‌دهد که با توجه به رشد تعداد مراجعه بیماران سرپایی به مراکز درمانی و همچنین روند صعودی تعداد مبتلایان به بیماری کووید۱۹ رنگ‌بندی کرونایی نقشه ایران تغییرات معناداری را به خود دیده است، به‌صورتی که تعداد شهرهای نارنجی‌رنگ یا همان مناطق پرخطر ناگهان با رشد ۱۰۰درصدی از ۱۸ شهر به ۳۶ شهرستان رسیده است.

این درحالی است که به همین تناسب تعداد شهرها با خطر متوسط یا همان زردرنگ نیز رشدی قابل توجه داشته و به رقم ۱۷۸ شهرستان رسیده است تا به این ترتیب شهرستان‌های کم‌خطر یا آبی‌رنگ از عدد ۳۰۰ در هفته گذشته به رقمی معادل ۲۳۴ شهرستان برسد.

به‌گفته متخصصان بهداشت و درمان این تغییر معنادار رنگ‌بندی کرونایی در نقشه ایران نشان می‌دهد که احتمالاً باید خیلی زودتر از برآوردهای گذشته منتظر آغاز موج چهارم همه‌گیری باشیم و درصورت بی‌توجهی هموطنان به رعایت پروتکل‌های بهداشتی این موج سخت‌تر و البته با موارد فوتی بسیار بیشتر روزهای پایانی سال ۱۳۹۹ را تلخ خواهد کرد.

نمودار وضعیت رنگ‌بندی کرونایی شهرستان‌های ایران در هفته دوم بهمن ۱۳۹۹

نمودار وضعیت رنگ‌بندی کرونایی شهرستان‌های ایران در هفته سوم بهمن ۱۳۹۹

مقاسه دقیق دو نمودار به‌فاصله یک هفته از یکدیگر کاملاً نشان می‌دهد که تغییر رنگ‌بندی شهرستان‌ها به‌سمت شرایط پرخطر کاملاً معنادار و نگران‌کننده است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
رشد 86 درصدی جابجایی مسافر در تعطیلات نوروزیکرمانشاه

بر همین اساس اکنون شهرستان‌های عجبشیر در آذربایجان شرقی، اردستان در اصفهان، اسفراین در خراسان شمالی، گرمسار در سمنان، بافت در کرمان، پاوه در کرمانشاه، بندرگز و کردکوی در گلستان، آستانه اشرفیه، بندرانزلی، رشت، رودبار، رودسر، صومعه‌سرا و لاهیجان در گیلان، آمل، بابل، بابلسر، بهشهر، تنکابن، جویبار، رامسر، ساری، سوادکوه، قائم‌هشر، محمودآباد، نکا و نوشهر در مازندران، بستک، بندرلنگه و قشم در هرمزگان، بهار، تویسرکان و رزن در همدان و ابرکوه در یزد در وضعیت نارنجی قرار دارند.

الزام جدید برای ارایه خدمات الکترونیک از سوی دستگاه‌های اجرایی

بهبود اوضاع همه‌گیری در ایران باعث شد مسئولان متناسب با اولویت‌ها مجوز فعالیت‌های اقتصادی و اداری را صادر کنند. نکته حائز اهمیت این بود که این مجوز به‌گونه‌ای صادر شد که فعالیت‌ این مراکز براساس ظرفیت‌های محدود متناسب با شرایط همه‌گیری در منطقه تعیین شده است.

از سوی دیگر بسیاری از اداره‌ها که امکان ارایه خدمات غیرحضوری به متقاضیان را داشتند با استناد به مصوبه‌های قانونی قرار بر این شده است که حداکثر تا پایان سال جاری زمینه ارایه این خدمات را به‌صورت غیرحضوری به شهروندان مهیا کنند. این سیاست از سوی مسئولان دولتی به این دلیل اتخاذ شده است که علاوه بر کاهش تردد شهروندان در سطح شهرها به‌نوعی مانع از تجمع متقاضیان دریافت خدمات در یک نقطه خاص باشند؛ چون این اتفاق دقیقاً مخالف پروتکل‌های بهداشتی و طرح‌ فاصله‌گذاری اجتماعی است،
این درحالی است که در یک سوی دیگر معادله شهروندان هستند که باید با استفاده از این امکانات به‌جای مراجعه حضوری تلاش کنند خدمات مورد نیازشان را در دوران همه‌گیری تا ریشه‌کن شدن ویروس منحوس براساس همین شیوه مدیریت و از تجمع و یا مراجعه‌های حضوری به نهادها و سازمان‌های موردنظرشان جداً خودداری کنند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
سارق حرفه ای خودرو در دام پلیس گرفتار شد

ردپای ۲۴ ساعت گذشته ویروس منحوس

براساس آمارهای رسمی منتشرشده از سوی وزارت بهداشت طی ۲۴ ساعت گذشته  تعداد ۶۹۸۳ نفر با توجه به انجام تست‌های تشخیصی قطعاً به ویروس کرونا آلوده شده‌اند که از این تعداد ۳۸۰۲ بیمار بدحال در مراکز درمانی کشور بستری شده‌‌اند و تحت درمان قرار دارند،
این درحالی است که این آمار نشان می‌دهد در دوره زمانی یادشده ۷۶ نفر از بیماران کرونایی جان خود را به‌دلیل وخامت حالشان از دست داده‌اند تا به این ترتیب تعداد کل جانباختگان از ابتدای همه‌گیری تا امروز به رقمی معادل ۵۸۴۱۲ نفر برسد.

بررسی آمارهای رسمی نشان می‌دهد تعداد کل مبتلایان کشور هم‌اکنون ۱۴۵۹۳۷۰ تعیین شده است و از ابتدای همه‌گیری تا امروز ۱۲۴۷۳۷۴ نفر از هموطنان که به ویروس آلوده شده بودند بهبودی کامل به دست آورده‌اند.

مسئولان ستاد ملی مقابله با کرونا در تمامی بیانیه‌های خود رسماً اعلام می‌کنند که همچنان تنها راه مقابله با این ویروس رعایت پروتکل‌های بهداشتی و توجه ویژه به موضوع فاصله‌گذاری اجتماعی است که بی‌توجهی به این موارد با درنظر گرفتن شرایط موجود جرقه‌ای برای شعله‌ور شدن آتش زیر خاکستر پیک چهارم کرونا در کشورمان است.

به‌گفته این گروه پیک‌ چهارم کرونا در کشورمان علی‌رغم ورود واکسن می‌تواند خسارات جانی بالایی به جامعه تحمیل کند چون افزایش مراجعه بیماران به مراکز درمانی قطعاً به کمبود فضای مناسب درمان منجر می‌شود و فرسودگی کادر درمان هم در یک سال اخیر عاملی می‌شود که دوباره به آمار روزانه سه‌رقمی تعداد متوفیان کرونا برسیم و نکته نگران‌کننده این است که امروز ظرفیت برخی از مراکز درمانی به‌دلیل مراجعه بیماران بیشتر نسبت به هفته قبل تکمیل شده است و در صورت آغاز پیک چهارم قطعاً لازم است دوباره از مراکز درمانی موقت استفاده شود.

انتهای پیام/ی+