به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه،  اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز‌ در مراسم آغاز عملیات اجرایی پروژه مجتمع پتروشیمی اسلام‌آباد غرب، اظهار داشت: مردم اسلام‌آباد غرب وفاداری خود را به جمهوری اسلامی ایران در عمل نشان دادند و استان کرمانشاه در دوران دفاع مقدس با ایستادگی و مقاومت ده‌هزار شهید تقدیم کرد و نام […]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه،  اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز‌ در مراسم آغاز عملیات اجرایی پروژه مجتمع پتروشیمی اسلام‌آباد غرب، اظهار داشت: مردم اسلام‌آباد غرب وفاداری خود را به جمهوری اسلامی ایران در عمل نشان دادند و استان کرمانشاه در دوران دفاع مقدس با ایستادگی و مقاومت ده‌هزار شهید تقدیم کرد و نام کرمانشاه برای ملت ایران همواره اطمینان‌بخش است و به‌عنوان پاسدار بزرگ مرزها و حریم کشور ماندگار خواهد بود.

معاون اول رییس جمهور با تبریک ایام دهه فجر اظهار کرد: امیدواریم همه بتوانیم آرمان‌هایی را که امام راحل،‌ مقام معظم رهبری و شهدا که در رأس آنها شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بود پاس بداریم و محقق کنیم.

وی در ادامه با ابراز خرسندی از آغاز عملیات اجرایی پروژه مجتمع پتروشیمی اسلام‌آباد غرب خاطرنشان کرد: در سالهای اخیر اقدامات وسیعی برای توسعه صنعت پتروشیمی در کشور انجام شده است به‌گونه‌ای که در سال ۱۴۰۰ ظرفیت صنعت پتروشیمی کشور به ۱۰۰ میلیون تن خواهد رسید که ارزش آن بیش از ۲۵ میلیارد دلار است.

‌جهانگیری با اشاره به تحریم‌های ظالمانه آمریکا و جنگ اقتصادی علیه ملت ایران، گفت: آمریکایی‌ها با این نیت شوم وارد جنگ اقتصادی با ملت ایران شدند که جمهوری اسلامی ایران را از پا درآورند.

معاون اول رئیس جمهور افزود: آنها تصورشان این بود که جشن پیروزی شکست جمهوری اسلامی ایران را در سال ۹۷ در تهران برگزار خواهند کرد زیرا فکر می‌کردند نقطه تأمین حیات منابع ارزی ایران نفت است و اگر بتوانند شاهرگ ایران را که درآمدهای نفتی است قطع کنند، ایران از پا در خواهد آمد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
18 درصد خانوارهای روستایی در کرمانشاه از نعمت گاز بی‌‌بهرههستند

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها تلاش‌های گسترده‌ای انجام دادند تا میزان فروش و صادرات نفت ایران را به صفر برسانند اما با همت، شجاعت و ریسک‌پذیری مدیران صنعت نفت کشور آمریکایی‌ها هیچ وقت نتوانستند به این خواسته دست پیدا کنند.

‌جهانگیری با یادآوری اینکه “در مقطع کنونی بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار از منابع درآمدی کشور به‌دلیل تحریم‌های ظالمانه کاسته شد”، گفت: حتماً اگر این درآمد حاصل و در بخش توسعه کشور هزینه می‌شد، شرایط کشور و زندگی مردم متفاوت‌تر از امروز بود. مردم ایران با بزرگواری این فشارهای اقتصادی را تحمل کردند. یکی از بخش‌های مهمی که به کمک کشور برای تأمین ارز مورد نیاز آمد، صنعت پتروشیمی بود که در همین شرایط تحریم میلیاردها دلار ارز در اختیار مدیران کشور به‌منظور تأمین نیازها قرار داد.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه در این مقطع کارخانه‌ای به‌دلیل آنکه مواد اولیه مورد نیازش باید از خارج تأمین می‌شد تعطیل نشد، گفت: باید از مدیران صنعت پتروشیمی که در روزهای سخت ریسک پذیرفته‌اند و برای خدمت به کشور کار کردند قدردانی و حمایت کرد. خوشبختانه طرح‌های پتروشیمی با وجود تحریم‌ها یکی پس از دیگری در دست اجراست که یکی از مهمترین آنها همین طرح پتروشیمی اسلام‌آباد غرب است.

وی با اشاره به ایام الله دهه فجر، گفت: یکی از کارهایی که دشمنان انجام می‌دهند ایجاد فضای یأس و ناامیدی در کشور و پمپاژ تبلیغات منفی علیه مدیران جمهوری اسلامی ایران است در حالی که اجرای همین طرح‌ها نمایانگر توانمندی کشور است. نباید فراموش کرد که در سال ۱۳۵۷ حتی دسته‌بیل هم وارد می‌شد و ما صرفاً فرمول کلید در دست را دنبال می‌کردیم یعنی خارجی‌ها برای ما می‌ساختند و کلید طرح ساخته‌شده را در اختیار ایرانیان قرار می‌دادند. امروز ما در پیچیده‌ترین صنایع نظیر پتروشیمی دارای دانش فنی هستیم.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
آرامش یک ماهه "کرونا" در کرمانشاه/ 86 درصد کرمانشاهیان"ماسک" می‌زنند

‌جهانگیری تصریح کرد: باعث افتخار است که مدیران صنایع مختلف نظیر صنعت نفت و پتروشیمی می‌گویند که دانش فنی اجرای این طرح‌ها را در اختیار دارند، دانشی که عمدتاً‌ در اختیار تعداد معدودی از کشورها بود و آن را به کسی واگذار نمی‌کنند.

معاون اول رییس جمهور با ابراز شروع ساخت این کارخانه بزرگ با سرمایه‌گذاری ۵۴۵ میلیون دلار، گفت: تمام مراحل ساخت اعم از طراحی و تجهیزات توسط فرزندان کشورمان انجام می‌شود و آشکارا نشان از کارآمدی نظام دارد.

وی تأکید کرد: ساخت حلقه‌های پایین‌دستی این مجتمع بزرگ از اهمیتی بسزا برخوردار است. کرمانشاه استعدادهای طبیعی فراوانی در اختیار دارد که باید با تکیه بر این ظرفیت و ایجاد زنجیره تولید بیکاری در آن ریشه‌کن شود.

‌جهانگیری گفت: وظیفه بخش خصوصی در این مقطع ایجاد صنایع پایین‌دستی است و قطعاً با راه‌اندازی ده‌ها و صدها کارخانه‌ای که متکی به این مجتمع است می‌توان اقدامات مهمی برای رفع مشکل بیکاری و ایجاد رفاه برای مردم انجام داد.

در این مراسم وزیر نفت و استاندار کرمانشاه نیز با اشاره به اهمیت صنعت پتروشیمی در استان کرمانشاه بر ضرورت تکمیل طرح‌های این‌چنینی و نیز صنایع پایین‌دستی آن تأکید کردند.

انتهای پیام/ش+