ایسنا/کرمانشاه معاون اول رئیس جمهور گفت: در شرایطی که دشمن تلاش می‌کرد فروش نفت و درآمدهای کشور را کاهش دهد، صنایع پتروشیمی به کمک اقتصاد کشور آمدند. اسحاق جهانگیری، امروز(۱۸ بهمن) در آیین آغاز عملیات اجرایی پتروشیمی اسلام آبادغرب با اشاره به جنگ اقتصادی که آمریکا علیه ایران و با هدف از پا درآوردن کشور […]

ایسنا/کرمانشاه معاون اول رئیس جمهور گفت: در شرایطی که دشمن تلاش می‌کرد فروش نفت و درآمدهای کشور را کاهش دهد، صنایع پتروشیمی به کمک اقتصاد کشور آمدند.

اسحاق جهانگیری، امروز(۱۸ بهمن) در آیین آغاز عملیات اجرایی پتروشیمی اسلام آبادغرب با اشاره به جنگ اقتصادی که آمریکا علیه ایران و با هدف از پا درآوردن کشور آغاز کرد، افزود: دشمن فکر می‌کرد با هدف قراردادن فروش نفت خام به عنوان شاهرگ ایران و نقطه حیاتی تامین منابع ارزی، کشور را در همان سال ۱۳۹۷ از پای در خواهد آورد، اما به اهداف خود نرسید.

وی ادامه داد: دشمن تمام تلاش خود را کرد که فروش نفت ما به صفر برسد تا برای تامین ارز  واردات کالاهای اساسی، دارو و مواد اولیه با مشکل مواجه شویم، اما با همت و ریسک پذیری مسئولین وزارت نفت این هدف محقق نشد که باید قدردان زحمات چنین مدیرانی که در شرایط سخت کشور ریسک می‌کنند، باشیم.

معاون اول رئیس جمهور از کاهش ۱۰۰ میلیارد دلاری درآمدهای ارزی کشور طی سه سال اخیر و به دلیل شرایط تحریم خبر داد و خاطرنشان کرد: اگر این منابع را در اختیار داشتیم امروز توسعه کشور در وضعیت بسیار بهتری قرار داشت.

وی با بیان اینکه مردم هم در این شرایط سخت مقاومت و بردباری کردند، تاکید کرد:  دولت نیز کارهای مهمی در این شرایط انجام داد که توسعه صنایع پتروشیمی از مهمترین آنها بود.

جهانگیری از پتروشیمی به عنوان یک صنعت مهم و پیشران برای توسعه اقتصادی کشور یاد و تاکید کرد: با اقداماتی که در این دولت و دولت‌های گذشته برای توسعه صنعت پتروشیمی انجام شده، این صنعت در شرایط سخت تحریم به کمک اقتصاد کشور آمد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
انتخابات شورای ائتلاف نیروهای انقلاب کرمانشاه برگزارشد

معاون اول رئیس جمهور گفت: صنعت پتروشیمی با درآمد صادراتی سالیانه میلیاردها دلار به کمک تامین ارز کشور آمد و باعث شد هیچ صنعتی نداشته باشیم که به دلیل نرسیدن مواد اولیه وارداتی، تعطیل شود.

جهانگیری با بیان اینکه هم اکنون نیز طرح‌های توسعه پتروشیمی در کشور در دست اجرا است، خاطرنشان کرد: سال ۱۴۰۰ ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی کشور به ۱۰۰ میلیون تن با ارزش ۲۵ میلیارد دلار خواهد رسید.
 
وی توسعه صنعت پتروشیمی را مرهون تلاش‌ متخصصین داخلی دانست و با اشاره به اینکه امروز دانش فنی صنعت پتروشیمی که یکی از مهمترین و پیچیده‌ترین صنایع است را در اختیار داریم، گفت: این تکنولوژی عمدتا در انحصار کشوهای خاص بود که به راحتی به ایران داده نمی‌شد، اما امروز تجهیزات صنعت پتروشیمی عمدتا در داخل کشور تولید می‌شود.

معاون اول رئیس جمهور این توانمندی‌ها را علامت کارآمدی نظام دانست و ادامه داد: این توانمندی‌ و پیشرفت را در شرایطی داریم که سال۱۳۵۷ برای کشور دسته بیل وارد می‌کردیم و توان تولیدی چندانی نداشتیم.

وی افزود: با وجود این توانمندی‌ها گاهی دشمنان تلاش می‌کنند با ایجاد فضای مسموم، مردم و مسئولان را نسبت به توانمندی‌های داخلی دلسرد کنند.

وی سپس از پتروشیمی اسلام آبادغرب به عنوان یکی از مهمترین طرح‌های پتروشیمی در کشور یاد کرد که باید صنایع و حلقه‌های پایین دستی آن  خصوصا با پای کار آمدن بخش خصوصی شکل بگیرد.

جهانگیری با اشاره به ظرفیت های استان کرماشناه در بخش های مختلف، عنوان کرد: استانی با این همه استعداد و ظرفیت نباید دغدغه نرخ بیکاری بالا را داشته باشد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
تلاش همه عوامل اجرایی برای برگزاری انتخاباتی

انتهای پیام