به گزارش  گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه، کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان کرمانشاه گفت : با حمایت دولت آماده اختصاص اعتبارات مورد نیاز اجرای طرح‌های کشاورزی در استان کرمانشاه هستیم. او گفت : منابع مالی خوبی برای گیاهان دارویی و توسعه باغات در اراضی شیب دار در […]

به گزارش  گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه، کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان کرمانشاه گفت : با حمایت دولت آماده اختصاص اعتبارات مورد نیاز اجرای طرح‌های کشاورزی در استان کرمانشاه هستیم.

او گفت : منابع مالی خوبی برای گیاهان دارویی و توسعه باغات در اراضی شیب دار در دولت اختصاص یافته و امیدواریم بتوانیم از محل این منابع به توسعه کشاورزی استان کرمانشاه کمک کنیم.

 او افزود: استان کرمانشاه با ۹۵۰ هزار زمین کشاورزی و ۴۰ هزار هکتار باغ در زمینه زراعت یکی از قطب‌های کشور است و استان در زمینه زراعت توانمند است.

او به ۴۸ هکتار گلخانه در استان کرمانشاه اشاره کرد و افزود: این رقم در سال گذشته ۲۸ هکتار بود که امسال ۲۰ هکتار به آن اضافه شده، اما بازهم استان عقب است.

او شهرک‌های کشاورزی استان را ۳۰۰ هکتار دانست و ادامه داد: تا پایان دولت ۱۰۰ هکتار دیگر به آن اضافه می شود.

وزیر جهاد کشاورزی از کرمانشاه به عنوان منطقه‌ای با تنوع آب و هوایی اشاره کرد و گفت: این استان به سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی نیازمند است که این آمادگی در وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد.

خاوازی به ظرفیت بالای فرآوری در استان نیز اشاره کرد و افزود: ظرفیت فرآوری رشد خوبی داشته به طوریکه در گدشته این ظرفیت در استان ۵۸۹ هزار تن بود که اکنون به ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن رسیده و ظرفیت سردخانه‌ای استان هم به ۵۰ هزار تن رسیده است.

او ادامه داد: ما در وزارت جهاد کشاورزی محدودیتی برای استان کرمانشاه قایل نیستیم و از استانداری می‌خواهیم بستر‌های لازم مانند مجوز‌ها و تسهیلات بانکی را فراهم کنند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
وقت خودزنی نیست/ کاری نکنیم به ضرر کاراته ایران تمامشود

وزیر جهاد کشاورزی به ظرفیت دام و طیور در استان اشاره کرد و افزود: اکنون ۲ واحد پنج هزار راسی دام در استان در دست اجرا است که در زمینه اصلاح نژاد فعالیت می‌کنند که می‌تواند تحول بزرگی در زمینه دام استان ایجاد کند.

خاوازی به تکمیل زنجیره طیور در استان اشاره کرد و گفت: ما آمادگی تکمیل این زنجیره شامل تخم مرغ و مرغ گوشتی را داریم و از آن حمایت می‌کنیم.

او تولید عسل و پرورش بوقلمون را از دیگر ظرفیت‌های پنهان کرمانشاه دانست و ادامه داد: ما از توسعه واحد‌های زنبور عسل و بوقلمون در این استان حمایت می‌کنیم.

او به ابلاغ قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی از سوی رئیس جمهوری به وزارت جهاد کشاورزی اشاره کرد و گفت: این موضوع در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار می‌گیرد و ما از تولید محصولات کشاورزی حمایت می‌کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی چغندرقند را از دیگر ظرفیت‌های استان کرمانشاه دانست و گفت: این محصول اکنون معادل ۷۵۰ هزار تن در استان تولید می‌شود که به زودی به یک میلیون تن می‌رسد.

خاوازی به سیستم آبیاری نوین در سطح ۸۱ هزار هکتار در استان اشاره کرد و افزود: ۵۰ هزار هکتار از طریق آب‌های مرزی و ۵۲ هزار هکتار هم از محل آب‌های شمال غرب و غرب اختصاص یا۵ته که از این رقم ۳۶ هزار هکتار آن به بهره برداری رسید و ۱۳ هزار هکتار آن در دست بهره برداری است.

او خواستار عنایت وزارت نیرو در زمینه تخصیص آب این اراضی شد .

انتهای پیام/د