به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، ماشاالله پروین امروز در جمع اصحاب رسانه در توضیح طرح «کوچ»، اظهار داشت: کوچ علامت اختصاری «کنترل وزن و چاقی» دانش‌آموزان است با این هدف که از چاقی، از اضافه وزن به سوی سلامتی و تندرستی، زندگی سالم و فعال کوچ کنند. وی در خصوص اهداف این طرح، گفت: […]

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، ماشاالله پروین امروز در جمع اصحاب رسانه در توضیح طرح «کوچ»، اظهار داشت: کوچ علامت اختصاری «کنترل وزن و چاقی» دانش‌آموزان است با این هدف که از چاقی، از اضافه وزن به سوی سلامتی و تندرستی، زندگی سالم و فعال کوچ کنند.

وی در خصوص اهداف این طرح، گفت: هدف اولیه آن براساس سند تحول بنیادین، حفظ سلامتی دانش‌آموزان است چرا که چاقی زمینه خیلی از بیماری‌های غیرواگیردار از جمله دیابت، فشارخون، بیماری‌های قلبی، کاهش عزت نفس در دانش‌آموزان و… است.

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه ادامه داد: چاقی و اضافه وزن تنها مختص دانش‌آموزان نیست، نزدیک به ۵۹.۵ درصد از مردم ایران دچار اضافه وزن و چاقی است.

وی اضافه کرد: طرح کوچ از هفته تربیت‌بدنی(۲۶ مهرماه) استارت خورد که از مجموع ۳۲۸ هزار دانش‌آموزان استان ۳۲۳ هزار نفر یعنی ۹۸.۵ درصد از دانش‌آموزان در این طرح اطلاعات قد و وزن آن‌ها ثبت شده و در این زمینه رتبه اول کشوری را کسب کرده‌ایم.

پروین ادامه داد: مرحله اول این طرح انجام شده غربالگری‌های برای تمامی مقاطع تحصیلی صورت گرفته و در سامانه سناد ثبت و شاخص توده بدنی دانش‌آموزان برای ما مشخص شده است.

وی افزود: ۶۴ درصد دانش‌آموزان در استان وزن طبیعی دارند و ۳۰ درصد هم اضافه وزن و چاقی داشتند که بیشتر مربوط به اضافه وزن بود و پنج درصدی هم لاغر و خیلی لاغر بودند.

پروین تصریح کرد: همکاران با مداخله و مشاوره، راهنمایی‌های لازم را از طریق فضای شاد برای دانش‌آموزان داشته‌اند که نتیجه آن بستگی به اراده خانواده‌ها و دانش‌آموزان دارد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
نصب ۲۲۰ دوربین کنترل ترافیک و ثبت تخلف در کرمانشاه

وی زمان مرحله دوم کوچ را اسفندماه اعلام کرد و گفت: نوع سبک غذایی و تغذیه و همچنین هرم غذایی را در برنامه شاد دانش‌آموزی درج می‌شود که اگر براساس هرم غذایی تغذیه خود را تنظیم کنند و فعالیت بدنی حداقل یک‌ساعت در روز را داشته باشند، مطمئنا مشکلی در خصوص کنترل وزن نخواهند داشت.

انتهای پیام/پ