فریدون یاوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه ، با اشاره به اینکه ۹ ایستگاه ثابت سنجش آلودگی هوا در استان وجود دارد اظهار داشت: از این تعداد چهار ایستگاه در شهر کرمانشاه شامل زیبا پارک، استانداری، میدان غدیر و پالایشگاه و مابقی در شهرستان‌ها تعبیه شده‌اند و به صورت آنلاین کیفیت پارامترهای اصلی […]

فریدون یاوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه ، با اشاره به اینکه ۹ ایستگاه ثابت سنجش آلودگی هوا در استان وجود دارد اظهار داشت: از این تعداد چهار ایستگاه در شهر کرمانشاه شامل زیبا پارک، استانداری، میدان غدیر و پالایشگاه و مابقی در شهرستان‌ها تعبیه شده‌اند و به صورت آنلاین کیفیت پارامترهای اصلی هوا را می‌سنجند.

وی با بیان اینکه ۱۱ صبح هر روز داده‌های استخراجی از این ایستگاه‌ها بررسی می‌شود عنوان کرد: در صورت ایجاد شرایط ناسالم به مدیریت بحران و دانشگاه علوم پزشکی اعلام می‌شود و در ۱۰ ماه گذشته استان کرمانشاه چهار روز را در شرایط بحرانی گذرانده است.

یاوری با اشاره به اینکه تعداد روزهای ناسالم در مقایسه با سال‌های گذشته کاهش یافته است گفت: روزهای ناسالم در استان کرمانشاه صرفاً به دلیل وجود ذرات گرد و غبار بوده که توده‌هایی هستند که منشأ آن از کشور عراق است و استان از نظر وجود گازها مشکلی ندارد.

مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه با اشاره به اینکه بخشی از آلاینده‌های هوا مربوط به سوخت خودروها و بخشی مربوط به واحد‌های صنعتی حاشیه شهر کرمانشاه است افزود: زمانی که سوخت این واحدها از گاز به عنوان سوخت پاک به مازوت یا گازوئیل تغییر یابد به طور طبیعی سبب ایجاد آلاینده می‌شود.

یاوری با بیان اینکه واحد‌های صنعتی به صورت موردی در استان وجود دارد که از مازوت استفاده می‌کنند گفت: تا زمانی که افت فشار گاز وجود ندارد این واحدها مکلف هستند از گاز استفاده کنند اما زمان افت فشار گاز مجبور به استفاده از سایر سوخت‌ها هستند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
هواداران رئال و اتلتیکو شدیدا درگیر شدند

وی افزود: واحدهایی که به عنوان صنایع آلاینده معرفی می‌شوند براساس قانون مکلف هستند یک درصد فروش خود را تحت عنوان احیا و کمک به محیط زیست به حساب خزانه واریز کنند و از امسال بخشی از این پول به حساب صندوق ملی محیط زیست واریز می‌شود.

یاوری گفت: صندوق ملی محیط زیست بخشی از وجوه دریافتی را به واحد‌های صنعتی که در سیستم کنترل آلودگی مشکل دارند در قالب تسهیلات کم بهره و کمک بلاعوض کمک می‌کند.

وی افزود: امسال پنج صنعت در استان کرمانشاه به صندوق ملی محیط زیست معرفی شد که در کمیته مربوطه پذیرفته شده‌اند و قرار شده در جهت رفع آلایندگی به این واحدها کمک مالی شود.

انتهای پیام/۸۳۲/ی