به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، ‌اسحاق جهانگیری ‌در نشست با نخبگان استان کرمانشاه با اشاره به اینکه کرمانشاه خاستگاه کهن‌ترین حوزه تمدنی ایران است، اظهار داشت: این استان نقش مهمی در دیروز، امروز و فردای ایران داشته و خواهد داشت، کرمانشاه وارث متنوع‌ترین حوزه‌های معرفتی، قومی و فرهنگی است. فرهنگ همزیستی مسالمت‌آمیز در این […]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، ‌اسحاق جهانگیری ‌در نشست با نخبگان استان کرمانشاه با اشاره به اینکه کرمانشاه خاستگاه کهن‌ترین حوزه تمدنی ایران است، اظهار داشت: این استان نقش مهمی در دیروز، امروز و فردای ایران داشته و خواهد داشت، کرمانشاه وارث متنوع‌ترین حوزه‌های معرفتی، قومی و فرهنگی است. فرهنگ همزیستی مسالمت‌آمیز در این استان بیش از هر کجای دیگر در ایران مشاهده می‌شود. نه‌تنها از نظر مذهبی اهل‌تسنن کنار شیعیان و کنار اهل‌حق و گروه‌های دیگر زندگی می‌کنند بلکه قومیت‌های مختلف ایرانی در این استان رنگین‌کمانی از ایران به‌وجود آورده‌اند و طبیعت زیبا و تنوع زیستی آن بی‌نظیر است.

وی با توجه به وعده وزیر نفت در خصوص استخراج گاز در منطقه گیلانغرب و برنامه‌ریزی برای احداث پتروشیمی در استان کرمانشاه گفت: کرمانشاه استعدادها و ظرفیت‌های فراوانی دارد، من از اساتید دانشگاه و صاحب‌نظران استان می‌خواهم درباره مسائل اصلی استان مطالعه و تحقیق کنند تا بدانیم که چرا با این‌همه ویژگی کرمانشاه در حوزه بیکاری رتبه‌های بالای کشور را دارد، نباید بگذاریم این موضوع موجب آزار جوانان شود.

جهانگیری گفت: استان کرمانشاه بیش از ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد که امتیاز بزرگی است، عراق با سایر همسایگان ما تفاوت دارد، کشوری ثروتمند که بهترین مراودات سیاسی و فرهنگی میان دو دولت و دو ملت برقرار است.

معاون اول رئیس جمهور گفت: دولت برای توسعه استان هرچه در توان داشته باشد به‌کار خواهد گرفت زیرا مردم کرمانشاه دین بزرگی بر گردن کشور دارند، بیش از ده‌هزار شهید در دفاع مقدس تقدیم کشور کرده است، حتماً باید ریشه‌یابی کرد که چرا بخش خصوصی در استان کرمانشاه کمتر سرمایه‌گذاری می‌کند و چرا سرمایه‌گذاری در این استان موجب سودآوری برای این بخش نمی‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان با ابراز اینکه “در مقطعی خیلی از دوستان به من می‌گفتند که «الآن زمان کناره‌گیری از دولت است»”، گفت: خالی کردن صحنه هنر نیست، اگر محبوبیتم به صفر هم برسد حتماً پای کشور می‌ایستم. انسان باید در سختی‌ها خود را نشان دهد و اگر بتواند گره‌ کوچکی از زندگی مردم باز کند، باید پای نظام و کشور بایستد و خدمت کند.

وی با اظهار تبریک ایام مبارک دهه فجر انقلاب اسلامی و اینکه در مسیر تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی افراد بسیاری شهید، شکنجه و زندان شدند، اضافه کرد: امیدواریم همه دوستداران انقلاب بتوانند در این مسیر مقدس و تحقق آن آرمانها بیش از پیش تلاش کنند.

معاون اول رئیس جمهور با تصریح به اینکه “امروز نیز یکی از خواسته‌های اصلی و آرمان‌های مردم ایران، استقلال است”، افزود: استقلال یکی از مطالبات بزرگ مردم ایران بوده است و از زمان مشروطیت تاکنون مردم به‌دنبال استقلال بودند و انقلاب اسلامی توانست این خواسته آنها را عملیاتی کند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
علائم خونریزی دستگاه گوارش چیست؟

جهانگیری با اشاره به اینکه یکی دیگر از مطالبات مردم آزادی بود و امروز نیز آزادی از مهمترین آرمان‌های آن‌ها‌ست، گفت: آزادی با هیچ چیز قابل معاوضه نیست و در سخنان امام راحل و مقام معظم رهبری نیز آزادی به‌عنوان یکی از مهمترین آرمان‌ها مطرح بوده است و بسیاری از شهدای قبل از انقلاب نیز فریادشان برای آزادی بلند بود.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: «جمهوری اسلامی» نیز از دیگر آرمان‌های مردم ایران بوده است که آن را مطالبه کرده‌اند. مردم می‌خواستند در اداره کشور نقش داشته باشند و حرف آخر را در حکومت بزنند، البته ممکن است امروز اشکالاتی در این زمینه وجود داشته باشد اما همواره مردم ایران به‌دنبال جمهوری اسلامی بوده‌اند و این شعار جزو آرمان‌های مردم قرار داشته است.

جهانگیری با یادآوری سخنرانی امام خمینی(ره) در روز ۱۲ بهمن و هنگام ورود به کشور، گفت: پس از آن استقبال باشکوه، ایشان تأکید کردند که “من به‌پشتوانه ملت دولت تعیین می‌کنم” یعنی چون “مردم مرا قبول دارند و به من اعتماد کرده‌اند در کشور دولت تعیین می‌کنم”.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به سخن امام خمینی(ره) در خصوص انتخابات تصریح کرد: امام فرمودند «میزان رأی ملت است» و این امر اهمیت و تأکید امام نسبت به نقش مردم در اداره امور کشور را نشان می‌دهد.

جهانگیری با تصریح به اینکه اسلامیت نیز یکی از موضوعات پراهمیت و از مطالبات مردم در انقلاب اسلامی بود، گفت: ‌در مقطعی که فکر می‌کردند دین افیون توده‌هاست، مردم ایران به‌دنبال آن بودند که احکام الهی در حکومت نقش داشته باشد.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه با تأکید بر اینکه “باید باور داشته باشیم که ایران اصل است و هر چیز دیگر ذیل آن تعریف می‌شود”، اظهار داشت: جمهوری اسلامی، منافع ملی و مصلحت ملی اصل هستند و سایر موضوعات نظیر جریانات اصولگرا، اصلاح‌طلب و سایر جریان‌ها ذیل این اصول قرار می‌گیرند و اگر اصول را فراموش کنیم، ممکن است منافع خود را در رویدادهای مختلف در نظر بگیریم و تصور کنیم که موقعیت خود را از دست داده‌ایم و احساس شکست کنیم. اگر احساس کنیم ایران در خطر است باید از هر حزب و جریانی که هستیم، اجازه ندهیم ایران دچار آسیب شود.

جهانگیری در ادامه با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲، گفت: در شرایطی که ایران در تهدید بود، پس از آنکه آیت الله هاشمی رفسنجانی از انتخابات کنار رفت، ممکن بود ما به‌عنوان جریان اصلاح‌طلب کاندیدای دیگری داشته باشیم؛ این باور بود که برای عبور دادن کشور از بحران باید از بخشی از خواسته‌های خود صرف‌نظر کنیم و به‌سمتی برویم که شاید بتوانیم اجماع بهتری برای رفع قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل فراهم کنیم.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
پایان هفته بارانی برای کرمانشاهیان

وی با ابراز اینکه “امروز که از آن دوره عبور کرده‌ایم ممکن است درک درستی از شرایط آن زمان نداشته باشیم”، تصریح کرد: قطعنامه‌های شورای امنیت علیه ایران ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد وضع شده بود و اگر این قطعنامه‌ها که ایران را مخل امنیت جهانی معرفی کرده بود در اختیار آدمی دیوانه مثل ترامپ قرار می‌گرفت، آیا تصور می‌کنید که فقط به شهید کردن سردار سلیمانی اکتفا می‌کرد؟ پس ما باید اجماع می‌کردیم تا بتوانیم ایران را از ذیل این قطعنامه‌ها خارج کنیم.

جهانگیری با اشاره به سرنوشت برخی از کشورها که ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل قرار گرفته‌اند، اضافه کرد: نمونه این کشورها عراق و لیبی هستند که اجماعی جهانی علیه آنها شکل گرفت و به‌عنوان کشورهایی که مخل نظم و امنیت جهانی هستند معرفی شدند.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: پس از خروج ایران از ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل، کشور در همه زمینه‌ها موفقیت‌هایی داشت که نباید آن را دست‌کم بگیریم. این دستاوردها متعلق به جریان اصلاح‌طلب، اصولگرا یا جریان دیگری نبود بلکه دستاورد نظام جمهوری اسلامی است.

وی با یادآوری موفقیت ایران در مذاکرات هسته‌ای با شش کشور قدرتمند و بزرگ دنیا، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران موفق شد پای میز مذاکرات به‌نحوی به توافق برسد که رییس جمهور بعدی آمریکا بگوید بزرگترین کلاه در این مذاکرات بر سر آمریکا گذاشته شده است. اگرچه عده‌ای در داخل کشور فکر می‌‌کردند در این مذاکرات کلاه بر سر ما رفته است ولی رییس جمهور بعدی آمریکا معتقد بود طرف مقابل آن‌قدر قوی بوده که توانسته است در مذاکرات، شرایط را به‌نفع خود تغییر دهد.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: با شکل‌گیری برجام اقتصاد کشور به حرکت درآمد به‌نحوی که در سال ۱۳۹۵ رشد اقتصادی کشور به مثبت ۱۲.۵ درصد رسید، تورم تک‌رقمی شد و منابع ارزی کشور در اختیارمان قرار گرفت، با دنیا تعاملی سازنده پیدا کردیم و شرکت‌های خارجی یکی پس از دیگری برای همکاری و سرمایه‌گذاری با ایران از هم سبقت می‌گرفتند.

وی تصریح کرد: به‌خاطر همین دستاوردها بود که مردم در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ که از جدی‌ترین رقابت‌های انتخاباتی بود، مهر تأیید ۲۴میلیونی بر عملکرد دولت تدبیر و امید زدند.

جهانگیری با بیان اینکه البته تردیدی نیست که ممکن است دولت اشتباهاتی هم داشته است، گفت: حرف‌های ناگفته زیادی دارم که اگر زمانی لازم شود بازگو خواهم کرد. دولت از همان سال ۱۳۹۶ با مشکلات جدی مواجه شد و خیلی از این مشکلات دروغ، ساختگی و ظالمانه بود که باید در زمان لازم در خصوص آن صحبت شود.

معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: الآن نمی‌خواهم درباره ظلم‌هایی که صورت گرفت تا دولت نتواند کار خود را انجام دهد، صحبت کنم. هنوز چند ماه از انتخابات سال ۱۳۹۶ نگذشته بود که عده‌ای راه افتادند و گفتند که؛ این دولت باید برکنار شود و رییس جمهور باید استعفا دهد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
معاون گردشگری کرمانشاه: بودجه چندانی برای گردشگرینداریم

وی با یادآوری روی کار آمدن ترامپ در همان مقطع افزود: در اردیبهشت سال ۱۳۹۷ ترامپ اعلام‌ کرد که جنگی اقتصادی علیه ایران را آغاز کرده است و ملت ایران جشن پیروزی انقلاب اسلامی را در ۲۲ بهمن سال ۱۳۹۷ نمی‌تواند برگزار کند.

جهانگیری ابراز کرد: به‌دلیل برخی ملاحظات، ابعاد جنگ اقتصادی آمریکا را برای جامعه بازگو نکرده‌ایم چون طرف مقابل آمریکا بود و باید با سیلی صورت خود را سرخ نگه می‌داشتیم و اعلام می‌کردیم با وجود محدودیت‌ها قادریم نفت بفروشیم و درآمد ارزی کسب کنیم و نیازهای مردم را برطرف کنیم و تلاشمان این بود که اجازه ندهیم زندگی مردم از هم بپاشد.

وی ادامه داد: اگر زمانی از این شرایط خارج شویم که امکان سوءاستفاده برای آمریکا مهیا نباشد و بتوانیم این حقایق را برای مردم بازگو کنیم آن‌وقت مشخص می شود که چه اقداماتی انجام شده است.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: چون به‌دلیل برخی ملاحظات، واقعیت‌ها به جامعه توضیح داده نشده است، عده‌ای در داخل از تمام ابزارها استفاده کردند که مردم را مأیوس و ناامید کنند. شبکه‌های خارجی و دشمنان به‌نوعی و در داخل نیز عده‌ای که زدن دولت برایشان از همه چیز مهم‌تر بود به‌نوعی دیگر.

جهانگیری اظهار داشت: امروز اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها، هم گروه آقای بایدن و هم بخشی از گروه آقای ترامپ نظیر جان بولتن که همچنان دشمن‌ترین فرد نسبت به ایران است و جلسه‌ای نیست که منافقین برگزار کنند و او سخنران اصلی جلسه نباشد، اما همه اینها اذعان دارند که سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ملت ایران شکست خورده است و مردم ایران با مقاومت خود توانستند این فشار را بشکنند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه مطالبه مردم در مقطع فعلی عبور از دو مشکل ناحق و ناخواسته تحریم و کرونا است، گفت: من روزنه‌های امید را می‌بینم و معتقدم باید تلاش کرد تحریم‌ها را بیش از پیش بی‌اثر کرد.

وی تأکید کرد: باید روی مسائل اصلی کشور اجماع داشته باشیم و سرافرازانه اعلام کنیم که توانسته‌ایم در این جنگ اقتصادی تاب‌آوری کنیم و مقابل دشمن بایستیم. البته ملت ایران با بزرگواری تحمل کرد و اگر ذره‌ای در فشارهای اقتصادی بی‌تابی کرده بود و اعتراض می‌کردند، خواسته طراحان جنگ اقتصادی محقق می‌شد.

‌جهانگیری ادامه داد: اگر می‌خواهیم اقتصاد کشور با تکیه بر ظرفیت‌های داخلی ساخته شود حتماً باید تحریم‌ها لغو شود، نمی‌توان در تحریم باقی ماند، ما نیاز به دادوستد خارجی داریم و حتی باید فناوری‌های روز را از دنیا بگیریم، فناوری‌ای که باعث می‌شود به‌طور مثال چاه‌های نفت را بتوانیم احیا کنیم.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
ارسال لایحه افزایش نرخ کرایه تاکسی به شورای اسلامیشهر

وی خطاب به حاضران در جلسه تصریح کرد: نگذارید کلمه ناامیدی و یأس در جامعه شما سایه بیفکند. ما آرام آرام می‌توانیم با عبور از شرایط تحریم در برابر مشکلات قد علم کنیم. دشمنان می‌خواهند فضای یأس را در جامعه ما پمپاژ کنند، کارهای کوچکی در این کشور انجام نشده است، مگر بازسازی حجم تخریب‌های زلزله کرمانشاه کار کوچکی بود، با همت و ایستادگی ملت، نخبگان و دولت، شهرهای زلزله‌زده از زیر آوار سر بیرون آوردند. همه ما هجوم مردم برای کمک به آسیب‌دیدگان زلزله را فراموش نخواهیم کرد. ۱۳۴ هزار واحد مسکونی که تعمیری بود تکمیل و یا تخریبی بود از نو ساخته شد.

جهانگیری افزود: در مسائل کلان کشور فشاری ایجاد کردند تا ما را بشکنند اما نتوانستند زیرا ما ناامید نشدیم و توانستیم دوباره آسیب‌ها را برطرف کنیم و راه بیفتیم. آینده کشور برای نسل جوان است به همین دلیل آنها تلاش می‌کنند جوانان ناامید شوند.

معاون اول رئیس جمهور گفت: همه ما ایرانی هستیم و ایران متعلق به همه ایرانیان است، همه در برابر قانون مشابه هستند البته معنای این جمله این نیست که جایی خلاف نمی‌شود و یا عده‌ای از آن عدول نمی‌کنند اما باید دید که این اصول در قانون اساسی جمهوری اسلامی و رفتار و منش رهبر معظم انقلاب و حرکت دولت خود را نشان می‌دهد.

وی در پاسخ به سؤال یکی از حاضران مبنی بر آسیب دیدن سرمایه اجتماعی در این دولت گفت: بخشی از این آسیب واردشده به‌خاطر شرایط کشور بود، قبول دارم که دولت در ارتباط با نخبگان نقص داشته است اما باید برای بازسازی سرمایه اجتماعی همه تلاش کنیم در این خصوص بیش از همه نخبگان در احیای این موضوع مهم تأثیرگذار هستند.

جهانگیری در پایان سخنان خود در خصوص مباحث مطرح‌شده پیرامون حضور زنان در جامعه گفت: ما در دولت تلاش کردیم جایگاه و حقوق زنان را افزایش بدهیم البته هنوز با نقطه مطلوب فاصله داریم. در این دولت زن سفیر اهل‌سنت انتخاب شد و با ایستادگی دولت قانون اختصاص ۳۰ درصد از مدیریت کشور به زنان تصویب شد که تا امروز ۲۶ درصد از این مدیریت به زنان کشور رسیده است. همه مردم باید باور کنند زنان قادر هستند مدیریت کلان کشور را به‌عهده بگیرند و خوب عمل کنند، آنها حتی در دستگاه‌های فنی نظیر مدیریت صنایع پتروشیمی و یا هواپیمایی کشور نیز عملکرد درخشانی از خود نشان دادند.

در ابتدای این جلسه تعدادی از نخبگان، فعالان اقتصادی و سیاسی و نمایندگان مذاهب مختلف استان در سخنانی جداگانه به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پیرامون مسائل کلان کشور و استان پرداختند.

انتهای پیام/ش+