به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، سراب روانسر که به علت کمبود بارش‌ها به کمترین میزان آبدهی خود در سالجاری رسیده بود، با بارش‌های اخیر دوباره خروشید و جان تازه‌ای گرفت. با بارش‌های مناسب اخیر، میزان آبدهی امروز این سراب به بیش از چهار هزار لیتر بر ثانیه رسیده است. این سراب یکی از سرچشمه‌های […]

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، سراب روانسر که به علت کمبود بارش‌ها به کمترین میزان آبدهی خود در سالجاری جان تازه در رگهای سراب روانسررسیده بود، با بارش‌های اخیر دوباره خروشید و جان تازه‌ای گرفت.

با بارش‌های مناسب اخیر، میزان آبدهی امروز این سراب به بیش از چهار هزار لیتر بر ثانیه رسیده است.

این سراب یکی از سرچشمه‌های اصلی رودخانه قره سو است که آب آن از کوه‌های یله ور و زاگرس (شاهو) تامین می‌شود.

از آب این سراب برای کشاورزی بیش از ۶ هزار هکتار از زمین‌های زراعی شهرستان روانسر استفاده می‌شود

سراب روانسر در فصل بارندگی و پربارش بیش از ۶ هزار لیتر بر ثانیه آبدهی دارد.

همچنین در مصاحبه ای شهناز حق پرست کارشناس هواشناسی استان با اعلام اینکه بیشترین میزان بارش سامانه ای در ماهیدشت با حدود ۷۸ میلی متر بوده است گفت: در همین مدت جوانرود با ۶۷ و پاوه با ۶۱ میلی‌متر گزارش شد.

وی اضافه داد: کمترین بارش ها نیز متعلق به قصرشیرین و کنگاور با حدود ۲۵.۵ میلی متر و سومار با ۲۸.۴ میلی متر بود.

حق پرست، همچنین میانگین بارش در شهر کرمانشاه را ۵۹ میلی متر عنوان کرد و افزود: با این مقدار بارندگی ، میزان بارش های امسال مرکز استان به ۲۶۴ میلی متر رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۷ درصد و نسبت به دوره بلندمدت ۲۰ درصد افزایش نشان می دهد.

کارشناس هواشناسی استان در ادامه میانگین بارش های سال زراعی جاری (اول مهر تا ۱۹ بهمن) را ۲۴۳ میلی متر عنوان کرد و گفت: این مقدار بارش در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۲ درصد رشد داشته اما در مقایسه با دوره بلندمدت با کاهش ۲ درصدی روبرو بوده است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
طرح واکسیناسیون پاکبانان شهرداری به درستی اجرا شد

وی در خصوص وضعیت جوی امروز و روزهای آتی نیز گفت: بارش ها به صورت پراکنده امروز هم در برخی نقاط استان از جمله شهر کرمانشاه ادامه خواهد داشت.

حق پرست با بیان اینکه برای فردا شاهد تشکیل مه صبحگاهی در برخی مناطق خواهیم بود، افزود : با خروج این سامانه بارشی از جو استان تا پایان هفته جاری بارشی نخواهیم داشت .

کارشناس  هواشناسی استان کرمانشاه، حداکثر دمای امروز شهر کرمانشاه را ۱۰ درجه بالای صفر عنوان کرد و گفت: امشب نیز حداقل دما بین یک تا ۲ درجه بالای صفر خواهد بود.