به گزارش  گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه،مهرداد پاینده گفت: پیوند هاپلو نوعی از پیوند مغز استخوان است که سیستم ایمنی دهنده و گیرنده علیه همدیگر وارد واکنش قوی ایمنی می‌شوند و بدین علت انجام این نوع پیوند کاری بسیار دشوار است. او اظهار داشت: در گروه اطفال، اما برای اولین بار کودک ۱۳ […]

به گزارش  گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه،مهرداد پاینده گفت: پیوند هاپلو نوعی از پیوند مغز استخوان است که سیستم ایمنی دهنده و گیرنده علیه همدیگر وارد واکنش قوی ایمنی می‌شوند و بدین علت انجام این نوع پیوند کاری بسیار دشوار است.

او اظهار داشت: در گروه اطفال، اما برای اولین بار کودک ۱۳ ساله (پسر) با تشخیص AML تحت پیوند آلوژن از نوع هاپلو قرار گرفت که پس از ۱۱ روز که از پیوند گذشت، پیوند را پذیرفت.

او ادامه داد: همچنین بیمار ۲۴ ساله (آقا) با آنمی آپلاستیک تحت پیوند آلوژن از نوع هاپلو قرار گرفت که او پیوند را از مادرش دریافت کرد.

مسئول بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان امام رضا (ع) کرمانشاه در ادامه گفت: پیوند هاپلو تا پیش از این در بیمارانی که دارای لوسمی (سرطان خون) بودند انجام گرفته بود، ولی این بیمار، دچار آنمی اپلاستیک (نوعی از کم خونی که در آن مغز استخوان سلول‌های جدید خونی به اندازه کافی تولید نمی‌کند) بوده و بدن وی ۱۲ روز پس از پیوند، پیوند را پذیرفت.

پاینده افزود: پیوند هاپلو برای بیماران این امکان را فراهم می‌آورد که دیگر جهت پیدا کردن دهنده مناسب با مشکل مواجه نباشیم و از والدین یا فرزندان در هر حالتی پیوند الوژن را انجام دهیم.

او اظهار داشت: تامین مالی مناسب دارو‌های مورد نیاز از وظایف مسئولین امور درمان استان است که امیدواریم که بیش از مورد توجه آن‌ها قرار گیرد تا مرکز پیوند کرمانشاه که مسئولیت خدمات رسانی به پنج استان را برعهده دارد با محدودیت مواجه نشود.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
انهدام باند بزرگ کلاهبرداری با غصب عناوین دولتی و حکومتی درکرمانشاه

او بیان کرد که با انجام این تعداد پیوند هاپلو در کنار مراکز مهمی همچون بیمارستان شریعتی تهران قرار داریم.

او اظهار امیدواری کرد بتوانیم برای مردم محروم غرب ایران تلاش‌های بیشتری انجام دهیم.

انتهای پیام/ز