به گزارش خبرنگار کردپرس؛ مصیب قبادیان در نشست خبری ۱۹ بهمن ماه گفت: تکنولوژی با سرعت بالای در حال پیشرفت است ، و تامین تجهیزات جدید  هزینه زیادی دارد اما شرکت مخابرات  تمام تلاش خود را در این زمینه می کند‌.  وی با اشاره به تجهیزات  فیبرنوری  گفت:  مردم برای دسترسی اینترنت  با سرعت  بالا می توانند […]

به گزارش خبرنگار کردپرس؛ مصیب قبادیان در نشست خبری ۱۹ بهمن ماه گفت: تکنولوژی با سرعت بالای در حال پیشرفت است ، و تامین تجهیزات جدید  هزینه زیادی دارد اما شرکت مخابرات  تمام تلاش خود را در این زمینه می کند‌. 

وی با اشاره به تجهیزات  فیبرنوری  گفت:  مردم برای دسترسی اینترنت  با سرعت  بالا می توانند از تکنولوژی های جدید  فیبر نوری استفاده کنند، FTTH یا همان فیبر نوری خانگی است که این ظرفیت آن  در استان ایجاد شده است. 

مدیر شرکت مخابرات استان  با اشاره به اینکه این تکنولوژی خیلی مورد استقبال قرار نگرفته است؛ گفت: در حال حاضر ۲۰ هزار ظرفیت فیبرنوری خانگی در استان ایجاد شده، اما تا کنون  تاکنون ۱۳۰۰ مورد آن واگذار شده است. 

قبادیان گفت: تجهیزات مسی مشکلاتی همراه دارد  از جمله سرقت ، خرابی ها ،  نویز های که گاها به دلیل هم مسیری سیم تلفن و برق  ساختمان به وجود می آیند ، باید تلاش کنیم از تهجیزات نوری به سمت تهجیزات نوری برویم.

وی ادامه داد: در بیشتر مواقع فیبرنوری خانگی به اماکنی واگذار می شود که ترافیک بالا داشته و عمدتا واحدهای تجاری و اقتصادی هستند.

قبادیان در خصوص سرعت  اینترنت همراه  توضیح داد: شبکه تلفن همراه برای افزایش سرعت اینترنت محدویت  دارد، بنابراین در تمام جهان عمدتا سرعت اینترنت در بستر شبکه تلفن ثابت افزایش می یابد و بیشتر ترافیک هم مربوط به همین شبکه ثابت است. 

مدیر عامل شرکت مخابرات استان با اشاره به اینکه ۷۰ درصد استفاده اینترنت کشور از اینترنت همراه است و این بر خلاف نرمال جهانی است گفت : در کشور ما ترافیک در شبکه همراه بالاست، حال آنکه در بسیاری کشورهای پیشرفته برعکس ایران، ۷۰ درصد ترافیک اینترنت مربوط به شبکه ثابت بوده و تنها ۳۰ درصد آن مربوط به شبکه تلفن همراه است و باید در ایران هم ترافیک و سرعت اینترنت را به سمت شبکه ثابت ببریم. 

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
۴۵۰ نفر از بهبود یافتگان کرونا در استان کرمانشاه پلاسما اهداکردند

وی افزود : ازابتدا شیوع ویروس کرونا  اسقبال افراد از استفاده از تلفن ثابت برای مکالمه و اینترنت به دلیل  هزینه ها و تعرفه های مناسب تر  زیاده شده است . مردم به سمت استفاده از تلفن ثابت  میروند. 

مدیرعامل شرکت مخابرات استان کرمانشاه از ایجاد ظرفیت استفاده از VDSL هم در استان خبر داد و افزود: چهار هزار ظرفیت VDSL در استان ایجاد شده که پهنای باند آن تا ۱۰۰ مگابیت هم می رسد، اما برای فاصله های کوتاه قابل استفاده است. و فاصله های طولانی را پاسخگو نیستند. 

وی افزود: کارشناسان سامانه ۲۰۲۰ در مواردی که شخصی سرویسی خریداری میکند که مناسب منطقه زندگی آن ها نیست و آن حجم و ترافیک در آن محدوده پاسخگو نیست ، تماس گرفته به شخص مشاوره میدهند تا از سرویس مناسب تری استفاده کند و هزینه کمتری بپردازد .

قبادیان در ادامه  با اشاره به اینکه ۱۳۳  طرح مخابراتی با اعتباری بیش از ۲۶۰ میلیارد و ۱۵۰ میلیون ریال به مناسبت دهه مبارک فجر دراستان به بهره‌برداری رسید گفت: این پروژه‌ها را شامل نصب و راه‌اندازی ۲۲ سایت جدید، تکمیل پوشش و ارتقا فناوری ۱۱۳ سایت، نصب و راه اندازی پنج دستگاه مینی کافو توسعه پورت های پرسرعت دیتا در ۳۶ مرکز، اجرای فیبرنوری به میزان ۵۰ کیلومتر و نصب و راه اندازی CWDM به میزان ۲۰ لینک و… بیان کرد. 

وی به  به سرمایه گذاری ۹۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومانی این شرکت در یکسال اخیر  در استان خبر داد و گفت: با این میزان سرمایه گذاری ۹ پروژه در استان اجرا شده است.و این پروژه ها را شامل نصب و راه اندازی ۵۷ سایت، جدید همراه اول، تکمیل پوشش و ارتقا فناوری ۵۸۳ سایت، نصب و راه اندازی ۱۰ دستگاه کافونوری و نصب و راه اندازی ۱۷ دستگاه مینی کافو اعلام کرد. 

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
هشدار هواشناسی به بارش برف و باران، وزش باد شدید و کاهش شدیددما در کشور

قبادیان در ادامه به وضعیت ارتباطات در مورد حوزه روستایی استان  توضیح و گفت : هم اکنون ۹۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان به اینترنت دسترسی دارند.و در حال حاضر ۱۹۰ روستای استان از این نعمت محرومند که برانامه داریم این تعداد روستا هم تا پایان این دولت از نعمت اینترنت برخوردار شوند. 

وی  با اشاره  برنامه ششم توسعه  گفت: باید تا پایان این برنامه ۸۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار به اینترنت دسترسی پیدا کنند و این درحالی است که در حال بیش از ۹۰ درصد این روستاها در استان به شبکه اینترنت دسترسی دارند و این آمار نشان می‌دهد که بر اساس برنامه قانونی فعلا تکلیفی در این زمینه نداریم، اما  تلاش می کنیم تا روستاهای باقی مانده  به اینترنت دسترسی پیدا کنند. 

این مقام مسئول  در خصوص  وضعیت پوشش نسل های مختلف تلفن همراه در جاده های استان گفت:  در حال حاضر ۹۴ درصد جاده هایی که در تعهد ماست تحت پوشش نسل دو، ۸۰ درصد آنها تحت پوشش نسل سه و ۶۰ درصد آنها تحت پوشش نسل چهار قرار دارند که عمدتا مربوط به مسیر بزرگراه کربلا است.

قبادیان به اشاره  به برخی مشکلات مخابرات در خصوص دخل و خرج هزینه های ارتباطی اشاره کرد و افزود: ارتباطات امروزه نیاز اساسی هرجامعه ای است و بسیاری مشاغل بر حوزه ارتباطات و ICT  فعالند و در حال حاضر بسترهای ارتباطی توانسته بازار ۱۰۰ هزار میلیاردی را برای شرکت های نوپا و کسب و کارهای خانگی رقم بزند، حال آنکه سهم اپراتورها کمتر از ۲۰ درصد این رقم است. 

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
یک قدم تا تصویب منطقه آزاد تجاری قصرشیرین

مدیر عامل شرکت مخابرات خاطرنشان کرد: ۷۰ درصد مشترکان تلفن ثابت در تمام شهرستان ها هزینه قبض آنها کمتر از دو هزار تومان است و این میزان یک چهار پول نگهداری شبکه را هم تامین نمی کند.

قبادیان گفت: مشکلات اقتصادی بخشی از درآمدهای مخابرات کم می شود و این درحالی است که از سوی دیگر با افزایش قیمت تجهیزات مخابراتی مواجه هستیم و بسیاری شرکت ها به دلیل نوسانات قیمت ارز محصولات را به صورت مدت دار به مخابرات  نمی دهند و باید نقدا تجهیزات خریداری شود.و این مسئله بار مالی سنگینی برای شرکت مخابرات دارد 

وی با اشاره به اینکه ۷۰ درصد تجهیزات شبکه ثابت در داخل تولید می شود، اما در بحث تلفن همراه و تجهیزات آن ۷۰ درصد تجهیزات وارداتی است و وابسته به قیمت ارز است گفت : اگر به این مشکلات بحث سرقت تجهیزات مخابراتی را هم اضافه کنیم به خوبی می شود اوضاع و شرایط مخابرات را متوجه شد و این درحالی است که ما طلب بسیاری هم از ادارات دولتی استان داریم و هم اکنون طلب مخابرات از ادارات استان حدود ۲۷ میلیارد تومان است. در سال اخیر تهجیزات شش هزار مشترک به سرقت رفته است‌.

قبادیان در ادامه به افزایش استفاده از  اینترنت در روزهای کرونایی استان اشاره کرد وگفت:  در روزهای قبل از کرونا پیک استفاده از اینترنت حدود ساعت ۱۹ تا ۲۳ شب بود، اما الان استفاده از اینترنت عملا ۲۴ ساعته شده است. هم اکنون از ۳۲۴ هزار دانش آموز استان بیش از ۳۲۰ هزار نفر آنها به شبکه شاد وصل هستند و این تعداد در طول روز از اینترنت استفاده می کنند و به این تعداد دانشجویان دانشگاه و حوزه و سایر افراد جامعه را هم که اضافه کنیم موجب شده در طول ۲۴ ساعت افزایش استفاده از اینترنت را شاهد باشیم. 

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
گل چهارم پرسپولیس به گل‌گهر‌سیرجان توسط زنده روح (گل به خودی)

وی  در پایان گفت:از زمان شیوع کرونا تاکنون میزان استفاده از اینترنت استان نسبت به مدت مشابه پیش از آن ۷۰ درصد افزایش یافته است.