سرهنگ علی کسایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه اظهار داشت: در ۱۰ ماه امسال ۹۴.۷ درصد از جرائم فضای مجازی کشف شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است. وی با اشاره به چهار جرم فضای مجازی دارای بیشترین فراوانی در استان عنوان کرد: برداشت‌های اینترنتی غیرمجاز با ۳۴ […]

سرهنگ علی کسایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه اظهار داشت: در ۱۰ ماه امسال ۹۴.۷ درصد از جرائم فضای مجازی کشف شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است.

وی با اشاره به چهار جرم فضای مجازی دارای بیشترین فراوانی در استان عنوان کرد: برداشت‌های اینترنتی غیرمجاز با ۳۴ درصد، کلاهبرداری اینترنتی با ۲۶ درصد، مزاحمت اینترنتی با ۱۱ درصد و انتشار فیلم‌های خصوصی و خانوادگی با ۶ درصد بیشترین فراوانی را داشته‌اند.

کسانی از راه‌اندازی پلیس فتا در تمام شهرستان‌ها خبرداد و گفت: طی چهار ماه گذشته پنج باند کلاهبرداری شامل کلاهبرداری‌های فیشینگ، اسکیمر، پیامکی و تلفنی در استان کشف شده که بی‌سابقه بوده است.

رئیس پلیس فتا استان کرمانشاه افزود: در امسال بیش از چهار میلیارد تومان به حساب شکات بازگردانده شده و به نوعی کشف حقیقی انجام شده است.

وی با بیان اینکه هشدارهای زیادی در زمینه جرایم فضای سایبری اعلام شده است گفت: پرداخت‌ها و خریدهای اینترنتی باید از طریق درگاه‌های امن انجام شود زیرا کانال‌های بسیاری برای خرید و فروش کالاها ایجاد شده اما شناسایی آن‌ها بسیار دشوار است. 

کسانی با اشاره به اینکه این فضا بسیار پیچیده است و به طرق مختلف کلاهبرداری انجام می‌شود عنوان کرد: با توجه به وضعیت شیوع کرونا دسترسی کودکان به فضای مجازی بیشتر شده و والدین مجبور به تهیه تجهیزات هوشمند برای فرزندان خود شده‌اند اما در کنار آموزش باید تهدیدها شناسایی شود.

وی با بیان اینکه اعتیاد اینترنتی و دسترسی به حریم خصوصی کودکان و دوستی‌های نامتعارف از آسیب‌های این حوزه است گفت: در این راستا پویش کودکان سایبری راه‌اندازی شده که امنیت فضای سایبری را خود خانواده‌ها و کودکان برقرار کنند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
بیش از ۳۰۰ نفر در انتخابات شوراهای روستا درکرمانشاه ثبت نامکردند

کسانی با اشاره به اینکه دغدغه پلیس برقراری امنیت فضای مجازی است افزود: آموزش و فرهنگ‌سازی قبل از ورود کودکان به فضای مجازی باید مورد توجه قرار گیرد و در مرحله بعد نظارت والدین بسیار تأثیرگذار است.

رئیس پلیس فتا استان کرمانشاه با بیان اینکه در فضای مجازی شناخت مخاطب، محتوا و مزاحمت‌ها از موضوعات مهم محسوب می‌شوند افزود: پیگیری تخلف‌هایی که در سایت دیوار انجام می‌شود هرچند زمان‌بر است اما به طور معمول قابل شناسایی و پیگیری است.

انتهای پیام/۸۳۲/ح