طرح استانی سازگاری با کم آبی در نشست مجازی با شورای ملی سازگاری با کم آبی به تصویب رسید . به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، هوشنگ بازوند در کارگروه سازگاری با کم آبی استان کرمانشاه که به صورت ویدئو کنفرانس با حضور وزیر نیرو برگزار شد، اظهار داشت: اولین کار برای اجرای […]

طرح استانی سازگاری با کم آبی در نشست مجازی با شورای ملی سازگاری با کم آبی به تصویب رسید .

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، هوشنگ بازوند در کارگروه سازگاری با کم آبی استان کرمانشاه که به صورت ویدئو تصویب طرح سازگاری با کم آبی در استان کرمانشاهکنفرانس با حضور وزیر نیرو برگزار شد، اظهار داشت: اولین کار برای اجرای برنامه سازگاری با کم آبی داشتن پیوست فرهنگی است که اجرای این طرح نیازمند همکاری و مشارکت مردم است اما متاسفانه عموم جامعه خیلی در جریان این طرح نیستند و رسانه‌ها و صداوسیما نقش مهمی در پیشبرد هر چه بهتر این طرح دارند.

وی یکی دیگر از نیاز‌های اجرای طرح سازگاری با کم آبی را رسیدن به ادبیات مشترک بین سه وزارتخانه جهاد کشاورزی، صمت و وزارت نیرو اعلام کرد و افزود: متاسفانه این ادبیات مشترک چندان احساس نمی‌شود.

استاندار کرمانشاه بیان داشت: برای اجرای طرح سازگاری با کم آبی ضروری است که ساختار مدیریت آب در کشور اصلاح شود و هر حوزه آبریز که گاهی چند استان را شامل می‌شود ساختار مدیریتی خاص خود را داشته باشد.

بازوند گفت: ایجاد تبعیض بین استان‌ها از دیگر مشکلات در این حوزه است، اینکه چرا یک استان در بالا دست یک حوزه آبریز حق کاشت برنج دارد، اما استان دیگر چنین حقی ندارد.

وی تخصیص اعتبارات لازم برای اجرای طرح سازگاری با کم آبی را یکی از الزامات اساسی در این حوزه بر شمرد.

صرفه جویی ۱۳۰ میلیون متر مکعبی آب در استان کرمانشاه

مدیرعامل اب منطقه‌ای استان هم در این کارگروه گفت: در طرح سازگاری با کم آبی همه‌ی دستگاه‌های استان موظف شده اند مصرف بهینه منابع آب را در دستور کار قرار دهند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
رمز پیروزی ملت ایران وحدت و یکپارچگی است

درویشی افزود: انسداد چاه‌های غیر مجاز، نصب کنتور‌های هوشمند، کنترل انشعاب‌های غیر مجاز و اصلاح پروانه‌ها در ۸ سال اخیر صرفه جویی ۱۳۰ میلیون متر مکعبی آب در استان کرمانشاه را درپی داشته است.

وی خاطرنشان کرد: سهم استان کرمانشاه در طرح سازگاری با کم آبی کشور صرفه جویی ۲۵۴ میلیون متر مکعبی آب در دو بخش زیر زمینی و سطحی تا پایان برنامه هفتم توسعه است.