به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، اگرچه اوایل بهمن‌ ماه اخبار امیدوارکننده‌ای از کاهش تعداد مراکز پرخطر در سراسر کشور باعث شد تا امید بازیابی توان کادر درمانی پس از تقریباً یکسال مقابله با ویروس منحوس ایجاد شود که یکباره از نیمه بهمن ۱۳۹۹ همه داده‌ها دوباره صعودی شد. افزایشی که مؤید قوت گرفتن احتمال […]

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، اگرچه اوایل بهمن‌ ماه اخبار امیدوارکننده‌ای از کاهش تعداد مراکز پرخطر در سراسر کشور باعث شد تا امید بازیابی توان کادر درمانی پس از تقریباً یکسال مقابله با ویروس منحوس ایجاد شود که یکباره از نیمه بهمن ۱۳۹۹ همه داده‌ها دوباره صعودی شد. افزایشی که مؤید قوت گرفتن احتمال آغاز پیک چهارم کرونا در کشورمان بود و سرمای زمستان‌ هم به قول معروف آتش بیار معرکه شد.

این درحالی است که از همان روزهای ابتدایی بهمن‌ماه علی‌رغم تمام داده‌های امیدوارکننده از کاهش بیماری و نزولی شدن تعداد متوفیان ویروس منحوس متخصصان بهداشت و درمان همواره تأکید داشتند درصورت عادی انگاری دوباره وارد مراحل نگران کننده می‌شویم و احتمالاً این‌بار باید منتظر اخبار ناگوارتری نسبت به دوره‌های قبل باشیم، چون نه تنها کادر درمانی فرسوده شده بلکه ویروس کرونا چموش‌تر هم شده است.

از سوی دیگر جهش‌های مداوم این ویروس در برخی کشورها و رسیدن آنها به کشورمان توسط مسافران خارجی عاملی شد تا تقریباً از دومین هفته بهمن هشدارها جدی‌تر و همچنین نگرانی‌ها عمیق‌تر از گذشته باشد.

البته ورود مسافران خارجی اینجا نگران کننده شد که آمارهای ثبت شده رسمی نشان داد تقریباً یک چهارم تست‌های گرفته شده از این افراد که وارد کشور شده‌اند از نظر بیماری کرونا مثبت بوده و درعین حال متأسفانه ۹۰ درصد آنها به هردلیل مسائل قرنطینه‌ای را دقیق رعایت نکرده‌اند. به همین دلیل تقریباً از یک هفته قبل سختگیری‌های بیشتری در مبادی ورودی کشور برای مسافران اعمال شده تا به نوعی مانع از ورود ویروس جهش‌یافته کرونا به داخل مرزهای کشورمان بشویم.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
اعلام برنامه کاشت درختان میوه در کوچه‌ها و محلات شهر

کاهش ۸ درصدی رعایت پروتکل‌ها

در همین حال عادی انگاری شرایط کرونایی از سوی برخی هموطنان باعث شد تا در آخرین بررسی‌های انجام شده مسئولان بهداشت و درمان واقعیتی نگران کننده یعنی کاهش نزدیک به ۸ درصدی رعایت پروتکل‌های بهداشتی نمایان شود، آنهم درست زمانی که علی‌رغم آغاز واکسناسیون همچنان متخصصان تأکید دارند بهترین و کارآمدترین راه مقابله با ویروس کرونا رعایت پروتکل‌های بهداشتی و شکست چرخه انتقال است.

گزارش‌های تایید شده نشان می‌دهد میزان مشارکت مردمی در رعایت پروتکل‌های طی دو هفته اول بهمن ۱۳۹۹ یعنی درست زمانی که روند کاهشی شیوع بیماری ثبت شده و شهرستان‌ها یکی پس از دیگری شرایط مناسب‌تری را تجربه می‌کردند از ۸۴ درصد با کاهش ۳ درصدی به ۸۰ درصد رسید و نهایتاً دو هفته بعد از آن یعنی هفته پایانی همین ماه همین گزارش‌ها نشان داد که متأسفانه علی‌رغم تمام هشدارها این روند بازهم ادامه داشته و مجموعا از ابتدای بهمن تا هفته پایانی میزان مشارکت مردمی در رعایت پروتکل‌های بهداشتی به چیزی نزدیک به ۷۵ درصد رسیده است.

البته این موضوع درست زمانی نگران کننده‌تر شد که در کلانشهرها و شهرهای صنعتی مردم اگرچه برخی موارد یعنی ترددهای پیاده در سطح شهر را کاهش داده‌اند اما در موارد دیگر کاملاً بی‌توجه به شرایط فعالیت‌های دیگری را مدنظر داشته و بعضاً خطر ابتلا به ویروس منحوس را به جان خریدند. به عنوان مثال در این دوره تنها در پایتخت میزان تقاضا برای پیاده روی در کوهستان‌های شمال شهر ۲.۵ درصد افزایش داشته است.

متخصصان بهداشت و درمان در این زمینه تأکید دارند اگرچه در فضای باز احتمال انتقال و شرایط ویروس کمتر از اماکن بسته است اما نباید فراموش کرد که اغلب این افراد در مکان‌هایی برای استراحت کنار هم نشسته و بعضاً برای استفاده از سرویس‌های محدود بهداشتی یک‌جا تجمع دارند یا اینکه لوازمی را دست به دست می‌کنند که این به معنی تکمیل زنجیره انتقال و احتمال بیماری است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
شکست الاهلی قبل از بازی با استقلال

سفر تا اطلاع ثانونی تعطیل

درحالی اخبار منتشر شده حکایت از افزایش تعداد مناطق پرخطر کرونایی در سراسر کشور دارند مسئولان بهداشت و درمان برای جلوگیری از بروز شرایط حاد و نگران کننده در کشور با توجه به تعطیل آخر این هفته موضوع محدودیت‌های منع تردد خودروها با پلاک‌های غیربومی را در مناطق گردشگر پذیر دوباره اجرایی کردند.

آمارهای ثبت شده از میزان تردد در جاده‌های مختلف کشورمان نشان می‌دهد خودروهایی که دارای پلاک استان تهران و البرز بودند بیشترین سهم جابجایی در زمان کاهش محدودیت‌ها را به خود اختصاص داده‌اند تا جایی که دستگاه‌های تردد شمار نشان می‌دهند میزان تردد در جاده‌ها نسبت به قبل از آغاز همه‌گیری یعنی یک سال قبل تنها ۴ درصد کاهش یافته  و بیشترین سهم تقاضای سفر از این دو استان به استان‌های شمالی و البته هرمزگان بوده است.

نکته جالب توجه اینجاست که در دو هفته ابتدایی بهمن ۱۳۹۹ که به دلیل بهبود شرایط همه‌گیری ویروس منحوس مسئولان کمی از محدودیت‌های تردد گذشته را لغو کردند یک‌باره براساس آمارهای رسمی منتشر شده میزان تردد بین‌جاده‌ای حتی نسبت به سال گذشته همین دوره ۲ درصد رشد داشت و از ابتدای بهمن تا روز یازدهم همین ماه به بیش از ۲۴ میلیون تردد رسید که واقعاً جای تعجب داشت.

به همین دلیلی کاهش ناچیز ۴ درصدی تردد نسبت به گذشته دقیقاً ترجمه‌ای از  بی‌توجهی به قوانین و البته جابجایی ویروس منحوس در اقصی نقاط کشور همراه با سرنشینان این خودروهای غیربومی از نقاط پرخطر به نقاط کم خطرتر یا برعکس است؛ از این رو مسئولین در هفته پایانی بهمن ۱۳۹۹ محدودیت‌های منع تردد در استان‌ها را اینگونه اعلام کردند که تردد خودرو‌های غیربومی به استان‌های مازندران، گیلان و گلستان به اضافه شهر‌های مشهدمقدس، بندرعباس، اصفهان، شیراز، بوشهر و جزایر قشم و کیش تا اطلاع ثانوی ممنوع بوده و جریمه متخلفان نیز ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
آغاز همکاری‌های دانشگاه صنعتی با اساتید مدعو بینالمللی

این درحالی است که دو روز قبل ۳۶ شهر در استان‌های آذربایجان شرقی، اصفهان، خراسان شمالی، سمنان، کرمانشاه، گیلان، مازندران، گلستان، هرمزگان، همدان و یزد در محدوده رنگ نارنجی کرونایی قرار گرفته ( عجب‌شیر در آذربایجان شرقی، زواره و اردستان در اصفهان، اسفراین در خراسان شمالی، گرمسار و ایوانکی در سمنان، بافت در کرمان، پاوه در کرمانشاه، بندرگز و کردکوی در گلستان، آستانه اشرفیه، بندرانزلی، رشت، رودبار، رودسر، صومعه‌سرا و لاهیجان در گیلان، آمل، بابل، بابلسر، بهشهر، تنکابن، جویبار، رامسر، ساری، سوادکوه، قائم‌شهر، محمودآباد، نکا و نوشهر در مازندران، بستک، بندرلنگه، قشم، هنگام، لارک، هرمز، کیش، لاوان و هندورابی در هرمزگان، بهار، تویسرکان، رزن و درگزین در همدان و ابرکوه در یزد) و به نوعی خود به‌خود ممنوعیت تردد خودروها با پلاک غیربومی در آنها به جرا درآمد و متخلفان همانند گذشته درصورت سفر بدون مجوز به این مناطق مشمول جریمه ۵۰۰ هزار تومانی خواهند شد.

البته کار به اینجا ختم نشده و با درنظر گرفتن اینکه بیشترین تقاضای سفر همانطور که قبلاً اشاره شد از استان‌های البرز و تهران بوده مسئولان مربوطه تصمیم‌گرفتند تعطیلات پایان بهمن‌ماه ۱۳۹۹ به هیچ عنوان مگر در مواردی کاملاً اضطراری مجوز تردد صادر نکرده و مانع از جابجایی مسافران از این استان‌ها به سایر نقاط کشورمان بشوند.

واکسیناسیون آغاز شد؛ فعلاً خبری از شرایط عادی نیست

با ورود اولین محوله واکسن خارجی به کشور و آغاز طرح واکسیناسیون براساس اولویت‌های تعیین شده از امروز اگرچه این امید میان مردم ایجاد شده که تا نابودی ویروس منحوس فاصله‌ای نیست اما واقعیت امر اینجاست که واکسیناسیون آغاز شد ولی هنوز خبری از مصونیت در جامعه نیست و همچنان باید سفت و سخت نسبت به رعایت پروتکل‌ها جدیت داشته باشیم.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
قیمت گوشی سامسونگ/ ۱۹بهمن ۹۹

در این زمینه متخصصان معتقدند براساس برآوردها تا زمانی که حداقل ۹۵ درصد جامعه نسبت به این ویروس واکسینه نشده باشند همچنان خطر گسترش ابتلا در جامعه وجود دارد و جهش یک‌باره میزان مرگ و میر در این شرایط دور از انتظار نیست. به همین دلیل با درنظر گرفتن اینکه هنوز در ابتدای راه طرح واکسیناسیون هستیم نباید عادی انگاری از سوی جامعه در دستور کار قرار گیرد و توجه به فاصله‌گذاری اجتماعی الزامی است.

انتهای پیام /ی