ایسنا/کرمانشاه معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ارز ۴۲۰۰ تومانی به هیچ عنوان رانت و مانعی برای صادرات نیست. عباس قبادی در مراسم تجلیل از صادرکنندگان برتر استان کرمانشاه که عصر امروز (۲۱ بهمن) برگزار شد، با اشاره به تحریم‌های ظالمانه که کشور با آن مواجه است، اظهار کرد: با وجود همه […]

ایسنا/کرمانشاه معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ارز ۴۲۰۰ تومانی به هیچ عنوان رانت و مانعی برای صادرات نیست.

عباس قبادی در مراسم تجلیل از صادرکنندگان برتر استان کرمانشاه که عصر امروز (۲۱ بهمن) برگزار شد، با اشاره به تحریم‌های ظالمانه که کشور با آن مواجه است، اظهار کرد: با وجود همه این مشکلات شرایط خوبی از نظر تولید و صادرات داریم.

وی از مشکلاتی که صادرکنندگان با آن مواجهند و نسبت به آن گلایه دارند نیز یاد کرد و افزود: از بین تمامی این مشکلات فقط نقل و انتقالات ارزی ناشی از تحریم است و سایر مشکلات عمدتا منشا داخلی دارد.

معاون وزیر صمت یکی از مواردی که صادرکنندگان نسبت به آن گلایه دارند را اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات برخی کالاها دانست و ادامه داد: بر خلاف مباحثی که مطرح می‌شود ارز ۴۲۰۰ تومانی را به هیچ عنوان رانت و مانع صادرات نمی‌دانم.

قبادی میزان ارزی که سالانه برای واردات کالاهای اساسی اختصاص می‌یابد را نزدیک به هشت میلیارد دلار شامل سه میلیارد دلار برای دارو و پنج میلیارد دلار برای جو، ذرت، کنجاله، دانه‌های روغنی و روغن خام دانست و اظهار کرد: اگرچه ممکن است گاهی در توزیع این ارز مشکلاتی رخ دهد، اما مانعی برای صادرات نیست و حتی گاهی می‌تواند افزاینده صادرات هم باشد.

معاون وزیر صمت یادآور شد: البته طبیعی است کالایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده اجازه صادرات مجدد نداشته باشد و یا برای مثال گوشت و مرغی که ۸۰ درصد آن از محل نهاده‌های ۴۲۰۰ تومانی تولید می‌شود، محدودیت‌های صادراتی داشته باشد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
تقدیر از ۱۰ بانوی برگزیده کرمانشاهی در طرح شکوهمادری

قبادی با بیان اینکه همه مشکلات صادرات و واردات مربوط به ارز ۴۲۰۰ تومانی نیست، عنوان کرد: یکی از مشکلاتی که اکنون در زمینه واردات مواد غذایی با آن مواجهیم این است که بسیاری از کشورها به دلیل شرایط کرونا صادرات اقلام خوراکی را محدود کرده‌اند یا آن را به قیمت گزاف می‌فروشند. برای مثال این افزایش قیمت را در محصولاتی ماند روغن خام و جو شاهدیم.

وی در ادامه با بیان اینکه دولت تلاش می‌کند در قیمت‌گذاری دخالت چندانی نداشته باشد، عنوان کرد: تلاش دولت این است که تولید و قیمت کالاها بر اساس عرضه و تقاضا باشد.

قبادی از حمایت همه جانبه دولت از تولیدکنندگان و صادرکنندگان نیز یادکرد.

وی سپس به مشکلاتی که در زمینه افزایش تعرفه گمرکی صادرات مواد معدنی مطرح شده اشاره کرد و افزود: احتمالا این افزایش با هدف ترغیب به فرآوری این محصولات و جلوگیری از خام فروشی است تا ارزش افزوده بیشتری داشته باشد، اما به هر حال پیگیر موضوع خواهم بود.

معاون وزیر صمت در ادامه از مزیت‌های استان کرمانشاه خصوصا در بعد صادرات هم یاد کرد و گفت: این استان هم اکنون سهم ۴۰ درصدی از صادرات ایران به عراق و سهم پنج درصدی از صادرات کشور را دارد.

انتهای پیام