ایسنا/کرمانشاه استاندار کرمانشاه ابراز امیدواری کرد، به زودی شاهد تصویب منطقه آزاد تجاری قصرشیرین و اعلام این خبر خوب به مردم باشیم. هوشنگ بازوند در مراسم روز ملی صادرات استان کرمانشاه که امروز (۲۱ بهمن) با حضور معاون وزیر صمت برگزار شد، با بیان اینکه بررسی منطقه آزاد تجاری قصرشیرین در کمیسیون فرعی زیربنایی مجمع […]

ایسنا/کرمانشاه استاندار کرمانشاه ابراز امیدواری کرد، به زودی شاهد تصویب منطقه آزاد تجاری قصرشیرین و اعلام این خبر خوب به مردم باشیم.

هوشنگ بازوند در مراسم روز ملی صادرات استان کرمانشاه که امروز (۲۱ بهمن) با حضور معاون وزیر صمت برگزار شد، با بیان اینکه بررسی منطقه آزاد تجاری قصرشیرین در کمیسیون فرعی زیربنایی مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام شده و روز شنبه(۲۵ بهمن) در کمیسیون اصلی مطرح خواهد شد، افزود: امیدواریم هرچه زودتر شاهد تصویب نهایی این منطقه باشیم و پس از عیدی وزارت نفت به مردم کرمانشاه، منطقه آزاد تجاری قصرشیرین نیز عیدی نظام، دولت، مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام به مردم استان باشد.

وی از پیگیری سه ساله برای تصویب این منطقه یاد کرد و ادامه داد: نهایی شدن منطقه آزاد تجاری قصرشیرین تحول عظیمی در کل استان کرمانشاه ایجاد کرده و می‌تواند بخشی از عقب ماندگی‌های استان را جبران کند.

استاندار کرمانشاه خواستار همکاری وزارت صمت و خصوصا نمایندگان مجلس برای نهایی شدن منطقه آزاد تجاری قصرشیرین شد که نیازمند پیگیری و مذاکرات جدی است.

پیشرفت کرمانشاه روندی روبه جلو دارد

بازوند در ادامه روند حرکت و پیشرفت استان کرمانشاه را رو به جلو دانست و افزود: علی رغم همه موانع اقدامات امیدوارکننده‌ای انجام شده است.

وی از احیا ۵۷۰ واحد راکد از سال ۱۳۹۶ تاکنون در استان به عنوان یکی از این اقدامات یاد و خاطرنشان کرد: ۳۹۰ واحد که با ظرفیت ۱۰ تا ۲۰ درصد کار می‌کردند نیز یا به ظرفیت کامل رسیده و یا طرح توسعه داشته‌اند.

استاندار کرمانشاه با اشاره به رشد ۴۰۰ درصدی واگذاری زمین در شهرک‌های صنعتی استان طی همین مدت، اظهار کرد: این رشد واگذاری نتیجه تسهیل‌گری‌های صورت گرفته است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
یادمان 17 شهید خلبان نیروی هوایی کرمانشاه افتتاحمی‌شود

بازوند از تدوین برنامه جامع برای کاهش نرخ بیکاری استان هم یاد کرد و گفت: با اجرای این برنامه که حدود ۱۱۰ درصد تحقق داشته توانستیم هم سیر صعودی بیکاری را کنترل کنیم و هم به آن روند نزولی بدهیم.

وی ابرازامیدواری کرد، با حرکت بر اساس این برنامه تا پایان سال ۱۴۰۰ به میانگین بیکاری کشور و یا حتی پایین‌تر از آن برسیم.

استاندار کرمانشاه نرخ بالای بیکاری را مانعی برای ورود سرمایه‌گذار به استان دانست و عنوان کرد: با کاهش نرخ بیکاری شاهد افزایش تمایل سرمایه‌گذاران برای ورود به کرمانشاه هستیم.

در شرایط جنگ اقتصادی نیازمند مقاومت هستیم

بازوند در ادامه گلایه‌های صادرکنندگان در زمینه مشکلاتی که دارند را به حق دانست و گفت: نباید فراموش کنیم در شرایط جنگ تمام عیار اقتصادی هستیم و در چنین شرایطی باید مقاومت کرده و روحیه خود را نبازیم.

وی ادامه داد: البته این مقاومت قطعا مردم را تحت فشار گذاشته و سفره‌های آنان را کوچک کرده، اما از این شرایط سخت، سربلند بیرون خواهیم آمد.

بازوند از تلاش‌های صادرکنندگان در این شرایط سخت قدردانی کرد و افزود: به یمن این تلاش‌ها در ۱۰ ماهه امسال در استان کرمانشاه رشد ۱۰ درصدی صادرات را داشتیم و اگر صادرات نفت، گاز و برق را نیز به آن اضافه کنیم، به رشد حدودی ۲۴ درصدی می‌رسیم.

وی تسهیل شرایط کار برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان را در چنین شرایطی ضروری دانست و عنوان کرد: در همین راستا درخواست‌هایی از وزارت صمت داریم که یکی از آنها درباره مشکلات ستاد تسهیل است.

استاندار کرمانشاه گفت: نزدیک به ۶۵ درصد مشکلات مطرح شده در ستاد تسهیل مربوط به بانک‌ها است و بانکها بسیاری از مصوبات حتی در بعد ملی را وتو کرده و یا به تاخیر می‌اندازند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
تاکنون کرونای جهش یافته به کرمانشاه نرسیده است

بازوند یادآوری کرد: البته با وجود این مشکلات، از عملکرد سیستم بانکی در استان رضایت دارم.

وی همچنین بر لزوم کاهش بروکراسی اداری تاکید کرد و افزود: اگرچه این بروکراسی روند کاهشی دارد، اما خود را در جای دیگر نشان می‌دهد و به بروکراسی سامانه‌ای تبدیل شده است.

کرونا را جدی نگیریم، عید مردم عزا می‌شود

بازوند در بخش پایانی سخنان خود به مشکلات شیوع بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: اگرچه اکنون وضعیت بهتری در زمینه شیوع بیماری داریم، اما نباید ساده‌انگاری کنیم و کرونا را جدی نگیریم.

وی از کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی بین مردم که از ۸۴ درصد به حدود ۷۰ درصد رسیده نیز ابراز نگرانی کرد و افزود: از سوی دیگر تعداد تست‌های مثبت نیز رو به افزایش است.

استاندار کرمانشاه معتقد است، با این روند ممکن است موج بعدی کرونا در ایام نوروزِ برخی خانواده‌ها را تبدیل به عزا کند.

بازوند از آغاز واکسیناسیون کرونا در استان از امروز هم یاد کرد که برای ۳۰ تا ۴۰ نفر انجام شده و جای امیدواری فراوانی دارد.

انتهای پیام