ایسنا/کرمانشاه از صادرکنندگان نمونه کرمانشاه تجلیل شد. کیوان کاشفی رئیس اتاق کرمانشاه  در مراسم روز ملی صادرات استان کرمانشاه که امروز (۲۱ بهمن) با حضور معاون وزیر صمت، استاندار و جمعی از مسئولین و فعالان اقتصادی کرمانشاه برگزار شد، قوانین و مقررات دست و پاگیر، عدم تعادل بین بازار داخلی و خارجی و رانت ارز […]

ایسنا/کرمانشاه از صادرکنندگان نمونه کرمانشاه تجلیل شد.

کیوان کاشفی رئیس اتاق کرمانشاه  در مراسم روز ملی صادرات استان کرمانشاه که امروز (۲۱ بهمن) با حضور معاون وزیر صمت، استاندار و جمعی از مسئولین و فعالان اقتصادی کرمانشاه برگزار شد، قوانین و مقررات دست و پاگیر، عدم تعادل بین بازار داخلی و خارجی و رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی را از موانع جهش صادرات کشور دانست.

کاشفی با بیان اینکه صادرات کشور طی دو سال اخیر با چالش‌های زیادی خصوصا در زمینه بازگشت ارز و جهش نرخ آن مواجه شد، افزود: این شرایط فضا را برای صادرکنندگان تنگ و سخت کرد.

وی ادامه داد: با توجه به جهش سه برابری نرخ ارز طی دو سال اخیر، انتظار می‌رفت جهش صادرات را نیز شاهد باشیم، اما نه تنها این مهم محقق نشد، بلکه حتی برای بازگشت دلار هم با مشکل مواجهیم.

عضو هیات رییسه اتاق ایران از کارشناسی‌های متعدد صورت گرفته برای بررسی چرایی این معضل با کسب نظر از ۳۰ فعال اقتصادی، حدود ۵۰ نماینده مجلس و ۵۰۰ فعال اقتصادی سراسر ایران یاد کرد و افزود: حتی تجارب کشورهای دیگر را نیز در این زمینه بررسی کردیم که در نهایت به سه عامل اصلی رسیدیم.

کاشفی قوانین و مقررات دست و پاگیر که طی سه سال اخیر برای حوزه صادرات و تجارت بیشتر از سایر بخش‌ها بوده را یکی از موانع اصلی جهش صادرات دانست و عنوان کرد: سختی این قوانین به حدی بود که امروز بسیاری از صادرکنندگان ما را گرفتار کرده است.

وی اظهار کرد: نداشتن آمار و اطلاعات دقیق و هماهنگ بین دستگاه‌ها درباره ایجاد تعادل بین میزان کالاهای مورد نیاز بازار داخل و کالاهای صادراتی نیز ملنع مهم دیگر جهش صادرات است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
نمایندگان مجلس: «شفافیت آرا» را علنی به رأی بگذارید

وی با بیان اینکه این ناهماهنگی همواره برای بسیاری از کالاها وجود دارد، گفت: اینکه کالا برای صادرات داریم، اما عدم تعادل در تنظیم بازار مانند غل و زنجیر دست و پای صادرات را بسته بسیار دردناک است.

کاشفی خاطرنشان کرد: سومین عامل نیز توزیع رانت‌گونه ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالا است که از سمت دیگر صادرات کالاهایی که از یارانه این ارز برای مواد اولیه استفاده کردند را دچار محدودیت کرده است.

وی تاکید کرد: مجموع این مشکلات نه تنها مانع جهش صادرات شده، بلکه صادرکنندگان را با چالش‌های جدی مواجه کرده، بگونه‌ای که یک صادرکننده برتر امروز ممکن است فردا گرفتار دستگاه‌های نظارتی و تعزیرات باشد.

عضو هیات رییسه اتاق ایران با بیان اینکه به دلیل این مشکلات صادرکنندگان نه تنها نمی‌توانند ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده خود را پس بگیرند بلکه از نرخ صفر مالیاتی هم بی بهره می‌شوند، یادآور شد: مجموع این دو معادل ۳۴ درصد مالیات است که هرگونه صادرات را از نظر اقتصادی توجیه ناپذیر می‌کند.

کاشفی از پیگیری دو ساله اتاق ایران برای حل مشکلات صادرکنندگان خصوصا در زمینه بازگشت ارز یاد کرد و گفت: اگرچه کارهای خوبی انجام شده، اما بانک مرکزی همچنان برای اجرای بخشنامه‌های تسهیل‌گری که در این زمینه در نظر گرفته شده کوتاهی می‌کند.

رئیس اتاق کرمانشاه از پیگیری جدی برای حل مشکلات برگشت ارز سال ۱۳۹۷  صادرکنندگان هم خبر داد و افزود: بخشنامه‌ای در این زمینه آماده شده که امیدواریم به زودی ابلاغ شود.

وی در ادامه از همه همراهان صادرات استان خصوصا دستگاه‌های قضایی و امنیتی قدردانی کرد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
استاندار کرمانشاه: برق مشترکان خانگی تحت هیچ شرایطی قطعنمی‌شود

کاشفی از تلاش‌های تولیدکنندگان هم قدردانی کرد و گفت: اگرچه امروز قیمت کالاها بالا است، اما کمبود جدی کالا نداریم و بسیاری از همین کالاهای تولیدی در دنیا خریدار داشته و مورد اعتماد است.

محسن دارابی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه نیز گفت: از ابتدای امسال ۴۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صنعتی و معدنی در کرمانشاه به بهره‌برداری رسیده و یا راه‌اندازی مجدد شده است.

وی  با اشاره به اقداماتی که برای جذب سرمایه‌گذاری در کرمانشاه انجام شده، تلاش برای بهبود فضای کسب و کار استان و رساندن جایگاه کرمانشاه از استان ۳۱ به استان ۲۴ را از مهمترین این موارد دانست.

وی ادامه داد: در زمینه اعطای مشوق های معنادار نیز کارهای قابل توجهی انجام دادیم که مهمترین آن جذب ۴۲.۵ میلیارد تومان کمک فنی و اعتباری است که با کمک آن توانستیم هزار میلیارد تومان تسهیلات را کارسازی کنیم.

رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: از دیگر برنامه‌های مهم ما تلاش برای احیا واحدهای راکد استان با برپایی ۹۹ جلسه کارگروه ستاد تسهیل بود.

دارابی نتیجه همه این تلاش‌ها را بهره برداری و یا راه‌اندازی مجدد ۴۱۰۰ میلیارد تومان طرح صنعتی و معدنی در استان از ابتدای امسال دانست و عنوان کرد: برای مقایسه کاری که انجام شده باید بدانیم تمام سرمایه‌گذاری اسمی صنعتی استان ۴۵۰۰ میلیارد تومان است.

دارابی همچنین از جذب ۱۱۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری خارجی در استان طی سال گذشته با وجود آنکه  تا قبل از سال ۱۳۹۸ یک دلار هم سرمایه گذاری خارجی نداشتیم خبر داد، افزود : سال گذشته سهم ۱۳ درصدی از سرمایه‌گذاری صنعتی خارجی را داشتیم و جایگاه سوم را کسب کردیم.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
وجود ۳۵۰۰ خانه ورزش روستایی در کشور

وی تاکید کرد: امسال نیز ۹۲.۵ میلیون یورو سرمایه‌گذاری خارجی جذب کردیم که سهم یازده درصدی کشور را با جایگاه چهارم به خود اختصاص دادیم.

دارابی پروژه فروسیلیس منگنز را یکی از مهمترین این سرمایه‌گذاری‌های  خارجی دانست که تا پایان امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی  از رشد قابل توجه قراردادهای واگذاری زمین برای سرمایه‌گذاری در استان طی سه سال اخیر هم در نتیجه تلاش‌های انجام شده خبر داد و گفت: این رشد حدود ۳.۵ برابری بوده بگونه‌ای که از ۱۸۰ قرارداد طی دوره مشابه گذشته، طی سه سال اخیر به ۷۷۰ قرارداد و از ۷۰ هکتار وسعت اراضی واگذاری شده به ۳۰۵ هکتار رسیدیم.

رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه معتقد است، این اقدامات در کاهش نرخ بیکاری استان خود را نشان داده، بگونه‌ای که در پاییز امسال به نرخ بیکاری ۱۲.۴ درصدی رسیدیم و با متوسط کشور سه درصد اختلاف داشتیم، در حالیکه در پاییز سال گذشته اختلاف بیکاری کرمانشاه با متوسط کشور نزدیک به پنج درصد بود.

در انتهای این مراسم از ۱۳ صادرکننده برتر استان شامل  مهدی علیزاده برمی مدیرعامل شرکت صنایع چاپ و  بسته بندی کرمانشاه، مظفر عبدالله مدیرعامل کشت و صنعت روژین تاک، شهریار گراوندی مدیرعامل سیمان سامان، امیر حسین صفری مدیرعامل لبنیات مانیزان، ابراهیم امیدی مدیرعامل شرکت پالایش البرز آبادان، حمیدرضا تازش مدیرعامل شرکت چینی کرد، جهانبخش شکری مدیرعامل شرکت مجمع جهان فولاد غرب، آرام خوشه سپر مدیرعامل شرکت برنج آرام همکار، علیرضا وفا مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه، سید مجتبی صهبا مدیرعامل شرکت کاشی کاژه، ایرج وطن دوست مدیرعامل شرکت لاوین پلاست، کسری ذوالفقاری مدیرعامل شرکت سیما فولاد جهان و محمدسعید خوش مدیرعامل شرکت امید آرمان کردستان تجلیل شد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
یارانه بهمن ماه دوشنبه شب واریز می‌شود

محسن نجفی مدیرعامل شرکت سفیران فاطر صنعت طاها و علیرضا رضایی مدیرعامل شرکت شاهو جام اورامان نیز شایسته تقدیر شناخته شدند.

انتهای پیام