از ویتوریا گاستیز به دنیا. این یک ماجراجویی است که خوزه کویرجتا هنگام تأسیس Grupo Baskonia(گروه باسکونیا) آن را آغاز کرد. این گروه در شهری با کمتر از ۲۵۰،۰۰۰ نفر تاسیس شده و هم اکنون سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون یورو گردش مالی دارد و پایتخت باسک را بر روی نقشه ورزش بین المللی قرار […]

از ویتوریا گاستیز به دنیا. این یک ماجراجویی است که خوزه کویرجتا هنگام تأسیس Grupo Baskonia(گروه باسکونیا) آن را آغاز کرد. این گروه در شهری با کمتر از ۲۵۰،۰۰۰ نفر تاسیس شده و هم اکنون سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون یورو گردش مالی دارد و پایتخت باسک را بر روی نقشه ورزش بین المللی قرار داده است.  وقتی صحبت از مدیریت نهادهای ورزشی می شود به سطح جدیدی رسیده ایم.

به گزارش فرتاک نیوز،این گروه در چهار کشور و دو قاره مختلف حضور دارند و تیم های آن ها یک مطالعه موردی موفق را در دنیای رقابتی فوتبال و بسکتبال ارائه می دهند. تیم فوتبال آلاوس در لالیگا حضور دارد و تیم بسکتبال Baskonia در Liga ACB اسپانیا و یورو لیگ رقابت می کند. باشگاه های دیگری در کرواسی و ژاپن بازی می کنند و این گروه انتظار دارد که در بازارهای موجود مانند انگلیس، پرتغال، چین و ایتالیا رشد خود را ادامه دهد.

باسکونیا، تیم بسکتبال، اولین پروژه مهم گروه بود. این تیم در سال ۱۹۵۹ تاسیس شد و به یکی از تیم های قدرتمند در اروپا تبدیل شده است.  آنها سه عنوان قهرمانی لیگ اسپانیا، شش عنوان قهرمانی کوپا دل ری، چهار قهرمانی سوپرجام اسپانیا را کسب کرده اند و پنج بار در مرحله نیمه نهایی یورو لیگ حضور داشته اند.  این تیم همچنین تا سال ۲۰۲۶ به شکل قطعی در یورو لیگ حاضر خواهد بود.

با ظرفیت ۱۵،۵۴۴ تماشاگرFernando Buesa Arena میزبان تورنمنت فاینال فور ۲۰۱۹ بین رئال مادرید، زسکا، فنرباغچه و افس بود. از نظر حضور متوسط تماشاگران این سالن ​​در اروپا در رتبه چهارم قرار دارد.  این یک مرکز کلاس جهانی است که دارای مناطق VIP، صندلی های عالی در حیاط و فضای لذت بردن از تجربه روز مسابقه حتی فراتر از آنچه در زمین برگزار می شود، است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
شرط عجیب میلیچ برای بازگشت به استقلال ؛ هافبک کروات از آبی پوشان دورتر شد

باسکونیا در طول سال های گذشته استعدادهای زیادی در عرصه جهانی رشد داده است؛ بازیکنانی مانند خوزه کالدرون، لوئیس اسکولا، تیاگو اسپلیتر، میرزا تله تویچ و پابلو پریگیونی در NBA به ستاره تبدیل شدند.

اما گروه باسکونیا باشگاه آلاوس را در سال ۲۰۱۱ خریداری کرد.در کمتر از ۱۰ سال گروه باسکونیا بدهی باشگاه را تسویه کرد و به نقطه ای رسید که اکنون سودآور است. آلاوس در حال حاضر پنجمین فصل متوالی خود در لالیگا را پشت سر می‌گذارد و الگوی مدیریت چند وقت اخیر نشان می دهد که آنها می توانند جایگاه خود را در این رده تثبیت کنند.  آنها حتی از آخرین صعود خود در سال ۲۰۱۶ به مقام نهم جدول نیز رسیده اند و به فینال کوپا دل ری هم راه یافتند.

با این حال آلاوس فقط به گذشته و حال فکر نمی کنند.  با ساخت یک محل اقامت جدید برای بازیکنان جوان، آنها به دنبال اطمینان از ادامه حضور استعدادها در تیم اول هستند.  فضای جدید ۱۸۰۰ متر مربعی در حال حاضر ۵۶ جوان از ۱۷ ملیت مختلف را در خود جای داده است.

از طرف دیگر این نهاد در کرواسی نیز فعالیت گسترده ای داشته و ۸۵ درصد سهام باشگاه NK Istra را خریداری کرده و در کنار کاگوشیما یونایتد در دسته سه فوتبال ژاپن از سرمایه های این گروه محسوب می شوند.