به گزارش خبرگزاری تسنیم از   کرمانشاه، کمیته امداد امام خمینی(ره) به دستور بنیانگذار انقلاب اسلامی در ۱۴ اسفند سال ۱۳۵۷ برای پشتیبانی از محرومان و مستضعفان و توانمندسازی آن‌ها تأسیس شد که این مولود انقلاب در چهار دهه عمر انقلاب اسلامی خدمات بسیاری به محرومان و مستضعفان در سراسر کشور ارائه کرده است. از مهم‌ترین […]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از   کرمانشاه، کمیته امداد امام خمینی(ره) به دستور بنیانگذار انقلاب اسلامی در ۱۴ اسفند سال ۱۳۵۷ برای پشتیبانی از محرومان و مستضعفان و توانمندسازی آن‌ها تأسیس شد که این مولود انقلاب در چهار دهه عمر انقلاب اسلامی خدمات بسیاری به محرومان و مستضعفان در سراسر کشور ارائه کرده است.

از مهم‌ترین ماموریت کمیته امداد فقرزدایی و محرومیت‌زدایی است که در این راستا اقدامات مهمی تدوین و عملیاتی شده است و یکی از محورهای توانمندسازی مددجویان اجرای طرح‌های اشتغال‌زایی است که امسال هفت هزار فرصت شغلی برای مددجویان فراهم شده و تاکنون ۸۲ درصد آن محقق شده است.

مشکل نبود فرصت‌های شغلی مدت‌ها است به یکی از چالش‌های عمده کشورمان تبدیل شده است اما برای حل این معضل بزرگ در کنار تصویب قوانین تسهیل‌کننده و اجرای برنامه‌ها و طرح‌های اشتغالزایی توسط دولت، حضور بخش خصوصی و حمایت آنان می‌تواند به روند ریشه‌کن کردن بیکاری در جامعه سرعت بیشتری ببخشد.

در سال‌های اخیر بحث کمیته امداد بحث خودکفایی مددجویان زیرپوشش این نهاد را در دستور کار خود قرار داده ‌و در راهنمای این بخش آمده که “کمیته امداد طرح‌ها و فعالیت‌های خودکفایی را در رأس برنامه‎‌های خود قرار داده‌ است” و حمایت از طرح‌های کارآفرینی و اشتغالزایی برای مددجویان توسط کمیته امداد فعال شده است.

طرح‌های اشتغال این نهاد از پایدارترین شغل‌ها به شمار می‌رود و کارشناسان اشتغال کمیته امداد به منظور پایداری طرح‌های اشتغال مددجویی به افراد بهره‌مند از وام‌های اشتغال مشاوره‌های شغلی و فنی ارائه و بر روند اجرای طرح‌ها نظارت دقیق به عمل می‌آورند تا مددجویان این نهاد به خودکفایی برسند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
برنامه تعیین شده‌ای برای اعمال خاموشی در کرمانشاه وجودندارد

از طرف دیگر استفاده از ظرفیت جهادی که صدها هزار نفر نیروی جهادی در کشور داریم که متولی آن بسیج سازندگی بوده که مقام معظم رهبری در دیدار با جهادگران فرمودند دستگاه‌های اجرایی از ظرفیت هسته‌های جهادی استفاده کنند که این امر گامی در جهت تحقق اهداف انقلاب و رفع محرومیت باشد.

بسیجیان در یک دوره آموزشی با فراخوان اعلام شده شرکت و با مبانی ادبیات و تکنیک کارآفرینی آشنا و با برنامه ایجاد اشتغال در امداد آشنا می‌شوند و آنهایی که تمایل دارند با اشتغالزایی و محرومیت‌زدایی با کمیته امداد همکاری کنند به عنوان مشاور، ناظر،کمک فنی و پیگیری امور جاری طرح‌ ها ودر بازار یابی و فروش می‌توانند کمک کنند.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان کرمانشاه با بیان اینکه مجریان طرح‌های اشتغال تحت نظارت کمیته امداد در سال جاری ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان درآمد از طرح‌های شغلی خود کسب کرده‌اند اظهار داشت: این میزان درآمد دو برابر میزان کمک معیشت پرداختی به تمامی خانوارهای مددجو در کشور بوده است.

حجت‌الله عبدالملکی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به اینکه این میزان درآمد از طرح‌های اشتغال مددجویان از رشد ۸۲ درصدی نسبت به سال گذشته برخوردار بوده است گفت: امسال ۹ هزار میلیارد تومان کمک معیشت به خانوارهای تحت حمایت پرداخت کرده است  و درآمد مددجویان تحت حمایت کمیته امداد کشور از طرح‌های اشتغال دو برابر کمک معیشت پرداختی به تمامی خانوارهای مددجو بوده است.

 

وی با بیان اینکه این در چند سال اخیر توانمند سازی و ایجاد مشاغل پایدار برای خانواده‌های مددجو در دستور کار کمیته امداد قرار گرفته است و  درآمد پایدار مددجویان از طرح های اشتغال نشان دهنده تحقق این هدف است بیان کرد: کمیته امداد از دو سال پیش به منظور ارائه خدمات بیشتر و ایجاد فرصت های شغلی پایدار؛ همکاری خود را با هزار جهادگر کارآفرین آغاز کرده است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
استقلال به دنبال قهرمانی/ «فکری» قهر نکرده است

عبدالملکی بیان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۹۱ هزار و ۵۰۰ فرصت شغلی توسط جهادگران کارآفرین برای مددجویان تحت حمایت در کشور ایجاد شده است که در صورت تحقق شرایط تا پایان سال جاری ۲۱۰ هزار فرصت شغلی ایجاد و در سال آینده نیز ۳۰۰ هزار فرصت شغلی جدید برای نیازمندان مستعد و جویای کار ایجاد شود.

 وی با اشاره به اینکه جهادگران کارآفرین دوره‌های آموزشی تخصصی کارآفرینی را گذرانده و با الگوی اشتغال کمیته امداد آشنا هستند و در زمینه‌های بازاریابی، مشاوره‌های شغلی، کاریابی و راهبری شغلی با کمیته امداد همکاری می‌کنند عنوان کرد: سهمیه و تعهد استان کرمانشاه نیز در سال جاری ایجاد ۷۷۰۰ فرصت شغلی مددجویی است و تاکنون ۷۴۰۰ فرصت اشتغال از این سهمیه اجرایی شده که از این تعداد نیز بیش از هزار فرصت از سوی جهادگران کارآفرین ایجاد شده است و در صورت تحقق تعهدات بانک‌های عامل تا پایان سال ۹۰۰۰ فرصت اشتغال برای مددجویان کرمانشاهی ایجاد می‌شود.

انتهای پیام/۸۳۲/ش