خلیل حیدری بعد از ظهر امروز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به ابلاغ بخشنامه‌ای از سوی دولت عراق به ایران در روز چهارشنبه ۲۲ بهمن ماه اظهار کرد: بر اساس این بخشنامه حمل یکسره کالا از ۶ مرز کشور عراق شامل ۲ مرز مشترک با ایران یعنی مرز خسروی در استان کرمانشاه و […]

خلیل حیدری بعد از ظهر امروز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به ابلاغ بخشنامه‌ای از سوی دولت عراق به ایران در روز چهارشنبه ۲۲ بهمن ماه اظهار کرد: بر اساس این بخشنامه حمل یکسره کالا از ۶ مرز کشور عراق شامل ۲ مرز مشترک با ایران یعنی مرز خسروی در استان کرمانشاه و مرز مهران در استان ایلام از این پس امکان پذیر است.

وی به تشریح جزئیات حمل یکسره کالا پرداخت و افزود: حمل یکسره کالا به معنی حمل بار از مبدا در کشور ایران تا مقصد در کشور عراق بوده و دیگر نیازی به جابجایی کالا از کامیون ایرانی به کامیون عراقی در ۲ مرز مذکور نیست.

مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه با بیان اینکه در گذشته حمل سوخت از ایران به عراق یکسره بوده است، گفت: صادرات یکسره کالاهای صادراتی غیرنفتی می‌تواند موجب تسریع در امر صادرات کالاها و جلوگیری از فساد احتمالی آن‌ها شود.

وی به دیگر مزایای حمل یکسره کالا تا مقصد در کشور عراق پرداخت و ادامه داد: کاهش آسیب به کالا به واسطه جابجایی آن بین ۲ کامیون در مرزها، کاهش هزینه حمل در صادرات کالاها، افزایش سرعت کار و درنتیجه کاهش هزینه‌های دولت، کاهش فساد در گمرکات و درگیری و افزایش امنیت در مرزهای مذکور از جمله مزایای حمل یکسره کالا تا مقصد در کشور عراق است.

مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه تصریح کرد: عدم حمل یکسره کالا از ایران به عراق به دلیل عدم عضویت کشور عراق در کنوانسیون تیر یا حمل و نقل بین‌المللی جاده‌ای بوده که پس از عضویت در این کنوانسیون مجوز حمل یکسره کالا از ۲ مرز ایرانی خسروی و مهران امکان پذیر شد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
حمایت‌های رئیس کل بانک مرکزی از بورس