۵ میلیارد تومان اعتبارامسال برای مرمت آثار تاریخی محور ساسانی در استان کرمانشاه اختصاص یافته است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه با بیان اینکه محور ساسانی در منطقه غرب ایران آثار متعددی دارد، گفت: آثار شاخص این دوره از شرق تا غرب […]

۵ میلیارد تومان اعتبارامسال برای مرمت آثار تاریخی محور ساسانی در استان کرمانشاه اختصاص یافته است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه با بیان اینکه محور اختصاص ۵ میلیارد تومان اعتبار برای مرمت آثار محور ساسانی در کرمانشاهساسانی در منطقه غرب ایران آثار متعددی دارد، گفت: آثار شاخص این دوره از شرق تا غرب استان از کنگاور تا قصرشیرین امتداد یافته و آثار طاقبستان، قلعه یزد گرد، زیج منیژه، طاق گرا، قلعه گبری، عمارت خسرو و آتشکده چهار قاپی همه در این مسیر قرار دارند و این مسیر تا پایتخت عراق نیز ادامه پیدا می‌کند.

امید قادری افزود: گروه‌های تخصصی ویژه‌ای در حوزه‌های مدیریت، مستندنگاری، آسیب‌شناسی، حفاظت، مرمت و پژوهش در آثار تاریخی این محور تشکیل شده که فعالیت این گروه‌ها زیربنای تهیه پرونده ثبت جهانی محور ساسانی استان کرمانشاه است.

وی به ساماندهی و مرمت طاق گرا به عنوان یکی از آثاری که در این محور قرار دارد، اشاره کرد و گفت: طاق گرا سالیان سال در معرض اسیب بود و زلزله سال ۹۶ نیز این آسیب را بیشتر کرد، اما با جذب اعتبار موفق به ساماندهی این اثر مهم شدیم.

مدیرکل میراث فرهنگی استان خاطرنشان کرد: از کار‌های شاخص انجام شده در طاق گرا نور پردازی، برق رسانی و آب رسانی، ایجاد آلاچیق، چشمه‌های بهداشتی و سنگ فرش برای گردشگران است که با اعتبار یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی انجام شده و امسال نیز ۸۰۰ میلیون تومان دیگر برای مرمت آن در نظر گرفته شده است.

قادری به تکمیل پایگاه طاقبستان هم اشاره کرد و افزود: تملک ساخت و ساز‌های اطراف این اثر باستانی در دستور کار قرار دارد و به محض تامین اعتبار اقدامات لازم در این خصوص انجام می‌شود.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
اسکان ۱۴ هزار نفر شب در مراکز اقامتی کرمانشاه

وی یادآور شد: مرمت آثار شاخص و حفاظت از آن‌ها و جلوگیری از تجاوز به عرصه‌های این آثار از جمله اقدامات لازم برای ثبت جهانی محور ساسانی است.